Echodnia.eu - W Świętokrzyskiem wydaje się najwięcej kart onkologicznych w kraju

24/03/2015 - 14:30

Ponad 3,3 tysiące kart szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego wydali lekarze w Świętokrzyskim odkąd wszedł w życie pakiet onkologiczny. Nasz region ma najwięcej w Polsce kart wydanych na 10 tysięcy mieszkańców.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, średnio w Polsce wydawanych jest 19,7 kart na 10 tysięcy mieszkańców, w Świętokrzyskim wydaje się aż 26,56 kart na 10 tysięcy mieszkańców. Największą część (ponad 2 tysiące kart) wydano w szpitalach, blisko 650 w poradniach specjalistycznych i 569 w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Rekordzistami są: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Szpital w Czerwonej Górze i Szpital Świętego Łukasza w Końskich.

Wśród przychodni podstawowej opieki zdrowotnej najwięcej dokumentów wydała przychodnia Centrum w Kielcach, Podstawowa Opieka Zdrowotna w Busku - Zdroju i Eskulap w Starachowicach. - Na razie trudno nam oceniać co jest powodem tak dużej liczby wydanych kart. Wstępne podsumowanie pakietu onkologicznego będzie po 10 kwietnia - mówi rzeczniczka.

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej uspokaja, że duża liczba wydanych kart nie musi oznaczać wysokiej zachorowalności na nowotwory w naszym regionie.

- Świętokrzyskie jest po środku zapadalności na nowotwory. Rocznie w naszym regionie notuje się około 5 tysięcy nowych zachorowań- mówi. Jego zdaniem wysoki odsetek wydanych kart może świadczyć o coraz lepszej wykrywalności. - Cały czas prowadzimy szkolenia onkologiczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami powiatowymi, działa nasz portal ONKOline. Dzięki temu coraz częściej docierają do nas nowi pacjenci, którzy, gdyby nie pakiet onkologiczny, musieliby czekać w kolejce - wyjaśnia.

Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala w Końskich wyjaśnia, że w jego placówce leczą się pacjenci z kilku powiatów, w tym również spoza świętokrzyskiego (przysuski i opoczyński). - Realizujemy dwa etapy pakietu: zakładamy karty i prowadzimy konsultacje, bo zatrudniliśmy chirurga onkologa, onkologa klinicznego i radiologa. Dzięki temu możemy obsłużyć więcej pacjentów na miejscu. Przeprowadzamy również zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej i urologii - wyjaśnia.

Szpital w Czerwonej Górze prowadzi leczenie zabiegowe i zachowawcze raka płuc. Zapadalność na ten nowotwór jest najwyższa spośród wszystkich chorób onkologicznych w Świętokrzyskim.

Źródło: http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150317/ZDROWIEIURODA010101/150319179