SKARŻYSKO 24 - Nowotwór jelita grubego – jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn w powiecie skarżyskim!

24/03/2015 - 14:15

Jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród mężczyzn w powiecie skarżyskim w 2012 roku, obok raka płuca był rak jelita grubego. Zgodnie z danymi epidemiologicznymi dla województwa świętokrzyskiego, stanowił on 14,5% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn w 2012 roku.

- W województwie świętokrzyskim rak jelita grubego plasował się na trzecim miejscu pod względem częstości występowania i stanowił 12,7% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe ogółem u mężczyzn w 2012 roku – tłumaczy dr n. med. Paweł Macek z Zakładu Epidemiologii Nowotworów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Czy statystyki muszą być tak przerażające? Jakie działania podjąć w celu poprawy sytuacji?

Najlepszą drogą jest współpraca pomiędzy centrami onkologii a lekarzami POZ na rzecz zdrowia Pacjenta. Do takiej współpracy skłania pakiet onkologiczny. Główny cel przyświecający wprowadzonym zmianom to przyspieszenie diagnostyki nowotworowej oraz dostępność do świadczeń bez limitów! Świętokrzyskie Centrum Onkologii podejmuje kolejne działania związane z poszerzeniem współpracy z lekarzami POZ. Jednym z nich jest organizacja regularnych szkoleń dla lekarzy rodzinnych w zakresie schorzeń onkologicznych. Liczna obecność słuchaczy świadczy o wysokim poziomie szkoleń oraz zapotrzebowaniu na poszerzenie wiedzy. Materiały ze szkoleń przygotowane przez specjalistów są dostępne na stronie www.onkoline.pl.

Jak pomóc Pacjentowi z zieloną kartą?

- Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Pacjentów: „Pod koniec stycznia udostępniony został lekarzom rodzinnym portal ONKOline, który ma na celu zautomatyzowanie przesyłania informacji o Pacjentach wymagających diagnostyki lub leczenia onkologicznego” – informuje dr hab. n. med. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Każdy lekarz POZ zainteresowany współpracą z ŚCO otrzyma dostęp do indywidualnego konta na platformie www.onkoline.pl. Konto umożliwia zgłoszenie Pacjenta z kartą DILO bezpośrednio do centrum onkologii. Dzięki uzyskanym danym to ŚCO skontaktuje się z Pacjentem w celu umówienia wizyty u specjalisty.

Drodzy Pacjenci! Jeśli Wasz lekarz rodzinny nie posiada jeszcze konta ONKOline, a otrzymaliście tzw. zieloną kartę, nie musicie czekać! Zapraszamy do kontaktu z Infolinią dla Pacjentów onkologicznych ONKOline tel. 22 400 22 11 od pon. do pt. w godz. 8:00-17:00.

Źródło: http://www.skarzysko24.pl/wiadomosci/aktualnosci/14388-nowotwor-jelita-grubego.html