dr hab. n. med. Marek Durlik prof. PAN - Dyrektor CSK MSW w Warszawie

10/03/2016 - 14:45
„Wprowadzenie profilaktyki to jest podstawa, przede wszystkim badania genetyczne u osób, u których w rodzinie zdarzyły się przypadki nowotworów. Są one bowiem szczególnie narażone, dlatego warto wyodrębnić pacjentów podatnych na zachorowanie. Jest to jest niezwykle istotne.”

Mieliśmy przyjemność gościć w naszym studiu ONKOline dr hab. n. med. Marka Durlika prof. PAN, który jest Dyrektorem Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, a także Kierownikiem Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii w tejże placówce. 

Pan Profesor jest dyrektorem jednego z największych szpitali klinicznych w kraju. Wykonuje zabiegi z użyciem najnowocześniejszych metod i sprzętu, dlatego postanowiliśmy porozmawiać na temat kondycji polskiej służby zdrowia, pod kątem dostępności do najnowocześniejszych metod leczenia oraz prowadzonych obecnie badań klinicznych, porównując je do zagranicznych programów. Prof. Durlik specjalizuje się m.in w leczeniu nowotworów trzustki, dlatego poświęciliśmy dużo uwagi w naszej rozmowie temu tematowi. Pytaliśmy o objawy, sposoby diagnozowania oraz o to, czy leczenie nowotworów trzustki jest w ogóle możliwe?

Wprowadzenie profilaktyki to jest podstawa, przede wszystkim badania genetyczne u osób, u których w rodzinie zdarzyły się przypadki nowotworów. Są one bowiem szczególnie narażone, dlatego warto wyodrębnić pacjentów podatnych na zachorowanie. Jest to jest niezwykle istotne.

Wielu pacjentów martwi się o utrudnioną dostępność najnowszych terapii leczenia nowotworowego w Polsce. Profesor Durlik uspokaja, że same doniesienia, o których czytamy w sieci, nie zawsze są zgodne z prawdą i służą pacjentowi: „Nie jesteśmy w stanie zaaplikować pacjentowi wszystkich nowinek, bo często okazuje się, że nie znajdują potwierdzenia w Evidence Based Medicine, czyli Medycynie Opartej na Dowodach.” W Polsce pacjenci mają coraz częściej dostęp do terapii biologicznych. To co istotne dla kondycji polskiej onkologii zdaniem Profesora Durlika to zwiększenie środków na profilaktykę: „Wprowadzenie profilaktyki to jest podstawa, przede wszystkim badania genetyczne u osób, u których w rodzinie zdarzyły się przypadki nowotworów. Są one bowiem szczególnie narażone, dlatego warto wyodrębnić pacjentów podatnych na zachorowanie. Jest to jest niezwykle istotne.”

Profesor Durlik zajmuje się nowotworami przewodu pokarmowego, a jego specjalizacją jest trzustka. Nowotwór ten jest o tyle trudny, że w początkowych fazach nie daje objawów. Osoby po pięćdziesiątym roku życia, szczególnie te, u których nagle pojawiła się cukrzyca, powinny zrobić sobie badanie usg. Oczywiście jak w przypadku każdego nowotworu zdarza się, że pojawia się także u bardzo młodych ludzi: "dlatego mimo tego, że nie jesteśmy w tym wieku pięćdziesiąt plus a coś się zaczyna z nami dziać, nie należy chować głowy w piasek tylko natychmiast zgłosić się do lekarza". W Polsce rocznie z powodu raka trzustki umiera około pięciu tysięcy osób. Niestety jest to nowotwór, w przypadku którego liczna zachorowań jest taka sama jak liczba zgonów. To tym bardziej powinno nas zmobilizować do profilaktyki.  Tylko 20% pacjentów zgłaszających się do onkologa może być leczone chirurgicznie: "to szkoda, dlatego że wyniki leczenia pacjentów, u których rozpoznajemy nowotwór trzustki stosunkowo wcześnie rokuje zdecydowanie lepiej i przy obecnych sposobach leczenia nawet w 40-50% możemy osiągnąć przeżycie pięcioletnie”

Profesor podkreśl, że tematyka nowotworów jest sprawą bardzo istotną. "Dopiero jak zachorujemy zaczynamy się interesować tym tematem, a to jest trochę za późno. Dobrze byłoby gdybyśmy zainteresowali się nowoczesną onkologią i zastanowili się czy nie zrobić sobie mapy genomu." Po raz kolejny warto pamiętać, że nowotwór im wcześniej wykryty, tym daje większe szansę na życie. 

 

Dopiero jak zachorujemy zaczynamy się interesować tym tematem, a to jest trochę za późno. Dobrze byłoby gdybyśmy zainteresowali się nowoczesną onkologią i zastanowili się czy nie zrobić sobie mapy genomu.