dr hab. n. med. Radosław Mądry - ginekolog onkolog

24/06/2016 - 14:45
"Zachorowanie na nowotwory kiedyś bywało nawet ukrywane. Natomiast w chwili obecnej, jesteśmy w stanie dzielić się swoimi doświadczeniami z osobami z rodziny, z otoczenia, powodem naszej choroby."

Gościem Onkoline w poprzednim tygodniu był dr hab.n med. Radosław Mądry. Pan Docent jest specjalistą ginekologiem onkologiem, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i przewodniczącym Grupy ds. Raka Jajnika oraz ds. Badań klinicznych PGOG (Polish Gynecologic Oncology Group).
Jest także kierownikiem oddziału ginekologii onkologicznej w Szpitalu Przemienia Pańskiego w Poznaniu.

Korzystając z okazji wizyty w naszym studiu specjalisty w dziedzinie ginekologii onkologicznej porazmawialiśmy o najczęstszych nowotworach ginekologicznych, sposobach leczenia, a także o nowych metodach terapii. Skupiliśmy się również na mitach, jakie często krążą wokół nowotworów ginekologicznych. Pan Docent z precyzją i starannością odpowiedział na każde z naszych pytań, a także przedstawił wyczerpujące odpowiedzi na nurtujące naszych słuchaczy kwestie. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

"Zachorowanie na nowotwory kiedyś bywało nawet ukrywane. Natomiast w chwili obecnej, jesteśmy w stanie dzielić się swoimi doświadczeniami z osobami z rodziny, z otoczenia, powodem naszej choroby."

 

Zapytaliśmy Pana Doktora, czym spowodowany jego zdaniem, jest wzrost liczby zachorowań na nowotwory ginekologiczne wśród młodych kobiet. Problemem, który według Pana Doktora jest szczególnie ważne to brak możliwości na bardzo wczesne wykrycie niektórych typów nowotworów jak choćby rak jajnika: „To są nowotwory, które przed bardzo długi okres swojego rozwoju nie dają objawów i na chwilę obecną nie mamy żadnych sposobów wczesnego ich wykrywania”. Istotny wpływ na przekonanie o ogromnym wzroście zachorowań na nowotwory wiąże się z tym, że głośniej i chętniej mówimy o chorobie. "Zachorowanie na nowotwory kiedyś bywało nawet ukrywane. Natomiast w chwili obecniej, jesteśmy w stanie dzielić się swoimi doświadczeniami z osobami z rodziny, z otoczenia, powodem naszej choroby"

Rozmawialiśmy także o sytuacji kobiet w ciąży i możliwościach, jakie daje współczesna medycyna, aby móc urodzić dziecko mimo choroby nowotworowej. To co było dla nas szczególnie ważne, to zapytanie o mity, które jak w przypadku wielu nowotworów, dotyczą także nowotworów ginekologicznych. Doktor dementuje plotki o wzroście możliwości na wystąpienie nowotworu w innych narządach, u kobuiet które poddają się zabiegom prewencyjnego usuwania jajników czy piersi. Podobnie w przypadku ograniczenia wiekowego dla szczepionki na wirus HPV, nie dotyczy wieku, a ilość doświadczeń seksualnych jakie kobieta miała.

Zapraszamy do obejrzenia pełnej rozmowy z dr hab.n med. Radosławem Mądrym.
Zapraszamy serdecznie:


Zachęcamy tez do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, gdzie znajda Państwo wszystkie wywiady z naszymi wspan

iałymi gośćmi: https://www.youtube.com/watch?v=qaVxK-fOi94