Dr n. med. Irena Walecka - Kierownik Kliniki Dermatologii CSK MSW w Warszawie

25/02/2016 - 15:30
"Przede wszystkim kiedy zmiana jest szorstka, pacjent ją drapie, a ona nie chce się w ogóle zagoić. Jeżeli zmiana ma nierówne granice, zaczyna być wypukła, a jeszcze gorzej jeśli pojawia się na niej owrzodzenie jest to bezwzględny sygnał żeby zgłosić się do dermatologa."

W tym tygodniu wybraliśmy się z wizytą do Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie w celu rozmowy z dr n. med. Ireną Walecką – Kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW. Pani Doktor jest również Konsultantem Wojewódzkim na województwo mazowieckie w dziedzinie dermatologii oraz wenerologii. 

W rozmowie zagłębiliśmy się w podział chorób skóry, typy nowotworów, ich etiologię oraz przyczyny występowania u osób nie obciążonych genetycznie. Przybliżone zostały sposoby działania dermatologa w obliczu nowotworu skóry, a także miejsca do jakich warto się zgłaszać mając niepokojące objawy. Czym w przypadku nowotworów skóry są niepokojące objawy? Czy zawsze przebiegają w identyczny sposób? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

"Leczenie czerniaka opiera się w pierwszym etapie na wycięciu zmiany. W zależności od grubości może wystąpić potrzeba poszerzenia cięcia. Jeżeli zaś pacjent jest kierowany na badanie węzła wartowniczego, a także dalszą diagnostykę, zajmują się nim chirurdzy oraz onkolodzy."

Od najmłodszych lat na naszej skórze pojawiają się liczne pieprzyki, brodawki, wypryski. Przyzwyczajeni do ich obecności, nie przyglądamy się im zbyt szczególnie, nie analizujemy dokładnie. Kiedy powinniśmy się zaniepokoić? Które zmiany mogą zwiastować coś poważniejszego? "Przede wszystkim kiedy zmiana jest szorstka, pacjent ją drapie, a ona nie chce się w ogóle zagoić. Jeżeli zmiana ma nierówne granice, zaczyna być wypukła, a jeszcze gorzej jeśli pojawia się na niej owrzodzenie jest to bezwzględny sygnał żeby zgłosić się do dermatologa." Istotną informacją jest zawsze wywiad rodzinny. Jeżeli w rodzinie w linii pierwszej tj. mama, tata, dziadkowie, pojawiały się nowotwory skóry, powinniśmy być pod szczególną ochroną, zwłaszcza jezeli mają liczne pieprzyki. Również osoby o fenotypach urody pierwszym i drugim "osoby z jasnymi włosami, niebieskimi oczami, które się źle opalają (na różowo)", są bardziej predysponowane do wystąpienia czerniaków. Osoby, które się dużo opalają, zarówno w naturalnym świetle słonecznym, jak i na solarium, mogą być zagrożone.

Oczywiście należy pamiętać, że nie są to jedyne objawy nowotworu skóry, istnieje bowiem wiele typów. Najczęstszy - podstawnokomórkowy - stanowi aż 80%. Dotyka najczęściej osoby starsze, ale odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, gwarantuje wyleczenie rzędu ok.100%. Zabieg krioterapii, bądź wycięcie, o ile umiejscowienie na to pozwala, jest wystarczającą terapią w tym przypadku. Zdecydowanie trudniejszymi typami są nowotwory kolczystokomórkowe, które tworzą się na granicy pomiędzy skórą, a błoną komórkową, przez co są trudniejsze do zaobserwowania. Czerniaki pojawić się mogą zarówno na pieprzykach jak i na zdrowej skórze. Obecne metody diagnostyczne i ich zaawansowanie pozwala skutecznie wykryć zmianę nowotworową, dlatego warto pojawiać się u dermatologa kiedy zauważamy wymienione sygnały. Jak zapewnia Pani Doktor, jeżeli wystąpi podejrzenie czerniaka, pacjent nie będzie czekał długo w kolejce "Staramy się takich pacjentów załatwiać jak najszybciej, gdyż wiemy jakie są konsekwencje". Musimy pamiętać, że czerniak jest bardzo groźnym nowotworem, gdyż ten rozpoznany późno ma zaledwie 10% przeżycie 5-letnie. "Leczenie czerniaka opiera się w pierwszym etapie na wycięciu zmiany. W zależności od grubości może wystąpić potrzeba poszerzenia cięcia. Jeżeli zaś pacjent jest kierowany na badanie węzła wartowniczego, a także dalszą diagnostykę, zajmują się nim chirurdzy oraz onkolodzy."

Do zmian jakie zaszły w ostatnich latach, bez wątpienia należy pojawienie się terapii biologicznych, które stosuje się w Polsce. Na podstawie badań genetycznych oraz szeregu innych czynników można być zakwalifikowanym do tego typu terapii, które jak dodaje Pani Doktor "są domeną onkologów, my dermatolodzy możemy kibicować naszym pacjentom, obserwując efekty."

Przede wszystkim kiedy zmiana jest szorstka, pacjent ją drapie, a ona nie chce się w ogóle zagoić. Jeżeli zmiana ma nierówne granice, zaczyna być wypukła, a jeszcze gorzej jesli pojawia sięna niej owrzodzenie jest to bezwzględny sygnał żeby zgłosić się do dermatologa.