dr n. med. Norbert Piotrkowicz - specjalista onkolog, radioterapeuta

15/06/2016 - 09:15
"Radioterapia i chemioterapia nie są metodami zamiennymi. Jeżeli stosujemy chemioterapię jako metodę samodzielną, to wynika to ze wskazań klinicznych. Natomiast zwykle nie jest alternatywą chemioterapii i vice versa, przy czym metody te są często kojarzone, łącząc zalety obu metod."

Gościem Onkoline tym razem był dr n. med. Norbert Piotrkowicz - specjalista onkolog, radioterapeuta. Pokieruje on otwieranym już w czerwcu tego roku nowo powstałym Ośrodkiem Radioterapii z Oddziałem Onkologicznym przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie. Mieliśmy także okazję odwiedzić placówkę, przyjrzeć się z bliska najnowszemu sprzętowi w jaki jest ona wyposażona, a także zaczerpnąć wiedzy na temat zasad funkcjonowania ośrodka.

Korzystając z okazji wizyty w naszym studiu specjalisty w dziedzinie radioterapii postanowiliśmy zapytać o tak częste obawy, które nurtują pacjentów. Czy radioterapia i chemioterapia są metodami zamiennymi? Czy można wybrać radioterapię zamiast innej metody? Pan Doktor Piotrkowicz podkreśla: "Radioterapia i chemioterapia nie są metodami zamiennymi. Jeżeli stosujemy chemioterapię jako metodę samodzielną, to wynika to ze wskazań klinicznych. Natomiast zwykle nie jest alternatywą chemioterapii i vice versa, przy czym metody te są często kojarzone, łącząc zalety obu metod." Dlatego warto nie 

 

"Radioterapia i chemioterapia nie są metodami zamiennymi. Jeżeli stosujemy chemioterapię jako metodę samodzielną, to wynika to ze wskazań klinicznych. Natomiast zwykle nie jest alternatywą chemioterapii i vice versa, przy czym metody te są często kojarzone, łącząc zalety obu metod."

 


Uruchomienie Ośrodka Radioterapii z Oddziałem Onkologicznym przy Centralnym Szpitalu Klinicznym MSW w Warszawie planowane jest na koniec tego miesiąca, czyli czerwiec bieżącego roku. Inwestycja umożliwi pacjentom korzystanie z terapii prowadzonej w ośrodku radioterapii wyposażonym w trzy akceleratory wysokoenergetyczne i pracownię brachyterapii. W skład Ośrodka wejdzie również sześćdziesięciołóżkowy oddział, oraz szesnaście stanowisk pododdziału chemioterapii dziennej i przychodnia przy oddziałowa. Powstający ośrodek będzie najnowszym ośrodkiem tego typu na terenie Mazowsza. Dzięki doświadczonej, przyjaznej choremu kadrze oraz wyposażeniu w  najwyższej jakości sprzęt, zwiększy się dostępność do najnowocześniejszych technik napromieniania. Ośrodkiem Radioterapii pokieruje dr n. med. Norbert Piotrkowicz. Z ogromną przyjemnością i gościnnością przyjął nas w placówce.

Ośrodek będzie wyposażony w zintegrowaną linię terapeutyczną amerykańskiej firmy “Varian” obejmującą  trzy aparaty  Truebeam z możliwością terapii obrotowej, leczenia sterowanego obrazem (IGRT), napromieniania z modulacją intensywności dawki (IMRT), radiochirurgii (SRT i SBRT) i terapii dynamicznej (ExacTrac 6D). Dwa aparaty do brachyterapii HDR uzupełniają zakres oferowanego leczenia o trójwymiarowo planowane zabiegi napromieniania śródjamowego i śródtkankowego nowotworów ginekologicznych, raka stercza (w czasie rzeczywistym), piersi, oskrzeli i przełyku.

Chcieliśmy się dowiedzieć, której grupy nowotworów lekarze i personael spodziewają się najwięcej. Okazuje się, że poza najczęściej występującymi nowotworami (co właśnie sprawia, że takich przypadków będzie najwięcej), z racji przodowania Szpitala MSW w zakresie nowotworów trzustki, oczekiwana jest także duża liczba pacjentów z naowotworami układu pokarmowego. Warto wiedzieć, że ośrodek będzie pełnił także funkcję badawczą.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z dr n. med. Norbertem Piotrkowiczem, który udzielił odpowiedzi na wiele pytań dotyczących specyfiki radioterapii jako metody leczenia, a także oprowadził nas po ośrodku, którym ma przyjemność kierować. Dowiedzą się Państwo kto może korzystać z usług ośrodka, jak wygląda ośrodek, w tym najnowocześniejszy sprzęt, w jaki jest wyposażony. Zapraszamy serdecznie:

Zachęcamy tez do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, gdzie znajda Państwo wszystkie wywiady z naszymi wspaniałymi gośćmi: https://www.youtube.com/watch?v=c4DuBw8Ppdc