Joanna Karolak i Anna Kupiecka - Onkocafe

11/12/2015 - 10:15

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć nie jednego, a dwóch gości ONKOline. Dwie wspaniałe kobiety, które po przebytej chorobie nowotoworowej postanowiły wspierać innych. Pani Anna Kupiecka założyła Fundację Onkocafe, jest jej pomysłodawczynią, inicjatorką a także fundatorką. Fundacja prężnie działa i daje realne wsparcie wielu kobietom. Pani Joanna Karolak jest instruktorką Zumby, swoje zajęcia kieruje głównie do tych kobiet, które chcą odzyskać sprawność po leczeniu onkologicznym.

Hisorie obu Pań związane są z nowotworem piersi. Mimo tego ciężkiego przeżycia, a wręcz przewrotnie dzięki niemu, inicjatywy jakimi zajmują się Panie Anna i Joanna, w ogóle powstały. Tematem rozmowy była również książka "Rak piersi. Odbuduj swoje ciało i swoje życie". Wszystko za sprawą tego, że w książce można znaleźć rozdziały poświęcone naszym bohaterkom. Książkę zrecenzujemy, a jeden egzmenplarz z podpisami wszytskich bohaterek trafi w ręce zwycięzcy w naszym konkursie ONKOline.

Najczęściej trafiają do nas osoby z problemami dotyczącymi informacji na temat ścieżki leczenia, dostępności lekarzy i dostępności do leków.

Poczułam się jak wyrzucona z pociągu. Pociąg odjechałm, ja zostałam sama na peronie. I nie wiadomo co dalej.

Każda Fundacja ma zazwyczaj źródło w jednej postaci, w której głowie rodzi się pomysł. W tym przypadku bez Pani Anny Kupieckiej, Onkocafe prawdopodobnie by nie powstało. Kiedy Pani Anna zachorowała na raka piersi realia ówczesnej onkologii wyglądały nieco inaczej niż obecnie: "Było to 5 lat temu zatem nie było tak jak teraz, kiedy jest bardzo dużo fundacji, bardzo dużo stron internetowych i informacji, które można w Internecie uzyskać." Wtedy powstała grupa na portalu społecznościowym "Fakraczki", do której zostały zaproszone wszystkie osoby, które w czasie leczenia Pani Anna spotkała na swojej drodze. Od tej właśnie grupy wszystko się zaczęło. Z kilkunastu osób, obecnie fundacja liczy kilkaset podopiecznych, a wspólnym celem jest "wzajemna pomoc". Pacjenci stanowią najliczniejszą grupę Onkocafe. Zapytaliśmy z jakimi problemami pacjenci najczęściej zgłaszają się do Fundacji: "Najczęściej trafiają do nas osoby z problemami dotyczącymi informacji na temat ścieżki leczenia, dostępności lekarzy i dostępności do leków."

Pani Joanna Karolak jest przykładem na to, że rak może pojawić się nagle, bez ostrzeżenia i wywrócić świat do góry nogami. "Dla mnie to było tak duże zaskoczenie, że ja diagnozę miesiąc czasu trzymałam w szufladzie. Zanim podjęłam jakiekolwiek działania, leczenie, tak długo oswajałam się z tym, że mogę być chora. Nie było żadnych symptomów, żadnych objawów (...) Poczułam się jak wyrzucona z pociągu. Pociąg odjechał, ja zostałam sama na peronie. I nie wiadomo co dalej." Okazuje się, że to są właśnie najczęstsze momenty w jakich zgłaszają się do Fundacji pacjentki. Dlatego "głównym celem Fundacji jest docierać do osób na takim etapie, kiedy jest diagnoza i jest gigantyczny szok i nie wiadomo co robić." W głowie pojawia się miliard pytań: czy lekarz jest dobry, czy zaproponowano mi odpowiednie leczenie, czy wypadną mi włosy. Obie Panie podkreślają, jak istotne jest poczucie przynależności. Zbudowane w tym czasie relacje trwają jeszcze wiele lat po zakończonym leczeniu. Niezwykle ważna w tego typu kontaktach jest "jasność informacji". Na proste pytanie, inna osoba chora daje jasną i klarowną odpowiedź, nie zaś zawiłą, która pójdzie w zapomnienie chwilę po wyjściu z gabinetu lekarskiego. "Swoją historią pokażę innym dziewczynom, że można". Tym mottem kieruje się Pani Joanna prowadząc swoje treningi Zumby, na które zaprasza osoby dotknięte rakiem piersi, ale nie tylko. Wszystkie osoby, które zderzyły się z nowotworem i chciałyby wrócić do możliwie jak najlepszej formy. 

Fundacja Onkocafe objęła patronatem medialnym książkę "Rak piersi. Odbuduj swoje ciało i swoje życie". Historie wszystkich trzech Pań (w towarzystwie Pani Małgorzaty Szakowskiej-Sałbut) znajdują się w książce. Każda z Pań dotknięta była rakiem piersi i jak same mówią: "Są to trzy różne historie, a podobne mimo wszystko. Mówimy o swojej przygodzie z rakiem, ale także o przygodzie z rekonstrukcją. To jest książka do osób zainteresowanych rekonstrukcją i personelu pracującego z takimi pacjentkami." Książkę można nabyć na stronie Fundacji.

Zapraszamy na stronę Fundacji: http://onkocafe.pl/

Są to trzy różne historie, a podobne mimo wszystko. Mówimy o swojej przygodzie z rakiem, ale także o przygodzie z rekonstrukcją. To jest książka do osób zainteresowanych rekonstrukcją i personelu pracującego z takimi pacjentkami.