Prof. dr hab. n. med. Andrzej Deptała - specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, hematologii i onkologii klinicznej

03/02/2016 - 13:00
„Większość nowotworów to są nowotwory sporadyczne, czyli nabyte. Wynikają z niezdrowego stylu życia, wystawiania się na różnego rodzaju kancerogeny środowiskowe. Gdyby w Polsce znacząco ograniczyć, a nawet wyeliminować palenie tytoniu, znacząco spadłaby liczba zachorowań na nowotwory.”

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć w naszym studiu Prof. dr hab. n. med. Andrzej Deptała – Kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW oraz Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej WUM. Pan Profesor jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, hematologii i onkologii klinicznej.

W rozmowie zagłębiliśmy się w to, czym hematologia jest i jakie schorzenia obejmuje. Istotne okazuje się jak wiele typów chorób, ale także objawów towarzyszących innym zaburzeniom należy do tej gałęzi medycyny. Korzystając z okazji rozmowy ze specjalistą w dziedzinie profilaktyki nowotworowej poruszyliśmy tematykę związaną z jej obecnym stanem w kraju i szukaliśmy sposobów na zwiększenie jej sukcesywności. Profesor Deptała zwracał uwagę na najczęściej występujące nowotwory, które w większości przypadków wynikają z niezdrowego stylu życia. Sama wiedza i jej szerzenie to jednak wciąż za mało.

Większość nowotworów to są nowotwory sporadyczne, czyli nabyte. Wynikają z niezdrowego stylu życia, wystawiania się na różnego rodzaju kancerogeny środowiskowe. Gdyby  w Polsce znacząco ograniczyć, a nawet wyeliminować palenie tytoniu, znacząco spadłaby liczba zachorowań na nowotwory.

Profesor od początku kierował swoją karierę w stronę hematologii. Oczywiście praca hematologa wiązała się z przypadkami nowotworów układu krwionośnego. Po stażu w Stanach Zjednoczonych onkologia zajmowała coraz ważniejsze miejsce. Większość z nas myśląc o hematologii z pewnością pomyśli – białaczka. Jak mówi Profesor Deptała: „Oczywiście białaczka tak, ale są inne choroby zarówno nowotworowe tj. chłoniaki, szpiczak plazmocytowy, czerwienica prawdziwa, ale także i nienowotworowe jak nadpłytkowość, więc ten zakres jest dużo szerszy.” Problemy pacjentów hematologicznych często związane są z dostępem do krwi. Pacjenci często wymagają częstych przetoczeń, krwi natomiast coraz częściej brakuje, gdyż odpowiednie preparaty przeznaczone są na potrzeby transplantacyjne czy powypadkowe. Jest to kolejny dowód na to jak istotne jest honorowe dawstwo krwi.

We wszystkich krajach europejskich odnotowuje się wzrost zachorowalności na różnego rodzaju nowotwory. Zapytaliśmy Profesora jaka według niego może być przyczyna tego stanu rzeczy: „Większość nowotworów to są nowotwory sporadyczne, czyli nabyte. Wynikają z niezdrowego stylu życia, wystawiania się na różnego rodzaju kancerogeny środowiskowe. Gdyby  w Polsce znacząco ograniczyć, a nawet wyeliminować palenie tytoniu, znacząco spadłaby liczba zachorowań na nowotwory.” To z pewnością prawda, choćby z tego powodu, iż nowotwory płuc są jednymi z najczęściej występujących, a także śmiercionośnych nowotworów w naszym kraju. Pan Profesor jest również kierownikiem Zakładu Profilaktyki Onkologicznej WUM. Na przykładzie palenia, starał się wytłumaczyć dzięki czemu mogłaby wzrosnąć skuteczność profilaktyki w tym kierunku. Informowanie o zagrożeniu jest ważne, ale nie wystraczające: „Najlepszym pomysłem byłoby wprowadzenie refundacji na leki czy preparaty, które mówiąc kolokwialnie walczą z głodem nikotynowym, bo te leki są sporo droższe niż papierosy. W związku z tym, osoba która pali i jest silnie uzależniona od nikotyny nie jest w stanie sama z siebie i z własnej woli rzucić palenia.” Oczywiście Profesor Deptała zwraca również uwagę na inne czynniki, choćby niewłaściwa dieta. Poprawa sytuacji w tym zakresie zmniejszyłaby również sporą liczbę zachorowań na nowotwory dietozależne, które niestety wciąż zbierają ogromne żniwo. Warto zdbac o swoje zdrowie i starać się o jak najmniej wystawiac swój organizm na czynniki rakotwórcze.

Najlepszym pomysłem byłoby wprowadzenie refundacji na leki czy preparaty, które mówiąc kolokwialnie walczą z głodem nikotynowym, bo te leki są sporo droższe niż papierosy. W związku z tym, osoba która pali i jest silnie uzależniona od nikotyny nie jest w stanie sama z siebie i z własnej woli rzucić palenia.