Prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski

16/10/2015 - 09:45
„My niestety w tym pędzie życia i zajmowaniu się stoma sprawami na raz, zapominamy o sygnałach jakie płyną z naszego organizmu. Lekceważymy objawy, wczesne objawy."

W tym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć w naszym studiu Prof. dr hab. n. med. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie Onkologii Klinicznej, kierownika Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

W czasie rozmowy okazało się, że nowotwór płuc zajmuje niepochlebne pierwsze miejsce pod kątem zarówno zachorowalności jak i niestety umieralności, nie tylko u mężczyzn ale również u kobiet. Profesor opowiedział słuchaczom o nowych metodach terapii w onkologii, a także zdradził jaki nowotwór zbiera coraz większe żniwo i niebawem będzie chorowało na niego coraz więcej osób. Zarysował równiez plany dotyczące onkologii na 2015 rok.

„My niestety w tym pędzie życia
i zajmowaniu się stoma sprawami na raz, zapominamy o sygnałach jakie płyną
z naszego organizmu. Lekceważymy objawy, wczesne objawy.

Jest bardzo częstym zjawiskiem, że uzyskujemy informacje od chorych
z zaawansowanym nowotworem, ze już kiedyś występowały objawy, ale nie było czasu i zlekceważono”

Wzrost zachorowalności na raka płuc wśród kobiet jest według Profesora Krzakowskiego spowodowana niczym innym jak dramatycznym wzrostem spożycia papierosów w grupie kobiet. Jest to niepodważalnie numer jeden jeśli chodzi o umieralność: „Wynika to z tego, że jest nowotworem wykrywanym bardzo późno, kiedy możliwości wyleczenia stają się bardzo ograniczone”. Jak podkreśla Pan Profesor, to wszystko nie wynika tylko z natury tego nowotworu, ale również z naszej winy: „My niestety w tym pędzie życia i zajmowaniu się stoma sprawami naraz, zapominamy o sygnałach jakie płyną z naszego organizmu. Lekceważymy objawy, wczesne objawy." Profesor zauważa, że nowotwór trzustki jest podstępnym nowotworem, który długo i skrycie przebiega niezauważany. Szacuje się, że za kilka lat będzie to jeden z najczęściej występujących nowotworów. W tym przypadku istotne są predyspozycje genetyczne, ale przede wszystkim styl życia: otyłość, nieprawidłowa dieta, palenie, a także cukrzyca. Jednocześnie jest to nowotwór „o stale rosnącej liczbie zachorowalności. Ocenia się, że za około 20-30 lat liczb zachorowań na ten nowotwór na świecie będzie dwukrotnie większa na świecie. Nie będzie numerem jeden ale będzie bardzo poważnym problemem i dotknie kraje cywilizowane”

Do sukcesów ostatnich lat w obszarze medycyny onkologicznej Profesor Krzakowski zalicza przede wszystkim immunoterapię. Najbardziej podatnymi nowotworami na ten rodzaj leczenia są czerniak i nie drobnokomórkowy rak płuca. „Jakość życia osób poddawanych immunoterapii jest dużo wyższa niż chorych poddawanym innym formom jak klasyczna chemioterapia (…) poza tym długi czas trzymania nowotworu pod kontrolą jest największą zaletą immunoterapii”. Należy liczyć, że wraz z postępem wiedzy i badań lista podatnych nowotworów na ten rodzaj leczenia będzie się rozszerzała. Obecnie nowotwór staje się bardziej chorobą przewlekłą, niż śmiertelną. Coraz częściej bowiem, jak podkreśla Pan Profesor, zauważa się kompleksowe podejście do leczenia.

Istotna jest kwestia dostępności do leczenia. Umiejscowienie ośrodków onkologicznych nie jest jednakowe w poszczególnych województwach, stąd wynikają problemy z  dostępnością do kompleksowych form leczenia onkologicznego. Konsekwencją takiej sytuacji jest to, że „droga chorego do lekarza czy do ośrodka wydłuża się”. Największym pozytywem ostatnich zmian w onkologii dla pacjenta jest kompleksowość podejścia do leczenia. Zapytaliśmy również Profesora, który piastuje stanowisko krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej, czego mogą oczekiwać pacjenci w zbliżającym się 2016 roku. Dedykowany specjalnie zespół opracował szereg zmian. Pierwszym modułem jest profilaktyka: „Myśmy nie wyczerpali w Polsce wszystkich możliwości dotarcia do społeczeństwa. Samo wysyłanie listów, choć potrzebne nie spełnia swojego zadania. Chcemy wykorzystać więc miejsca i ludzi, których spotykamy codziennie – fryzjera, kosmetyczkę”.  To co istotne to również planowane usprawnienie działania systemu badań przesiewowych, edukacja pacjentów, wsparcie psychoonkologiczne, a także szkolenie przed dyplomowe studentów. 

„Myśmy nie wyczerpali w Polsce wszystkich możliwości dotarcia do społeczeństwa. Samo wysyłanie listów, choć potrzebne nie spełnia swojego zadania. Chcemy wykorzystać więc miejsca i ludzi, których spotykamy codziennie – fryzjera, kosmetyczkę”