Warsztaty psychoonkologiczne - „Myślenie to więcej niż myślisz”

08/07/2015 - 14:00
Jak odróżnić myślenie racjonalne od błędnych przekonań? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań udzieliła Iwona Nawara podczas warsztatu psychoonkologicznego – „Myślenie to więcej niż myślisz”, który odbył się 7 lipca na warszawskich Bielanach.

Pani Iwona Nawara jest psychologiem klinicznym oraz psychoonkologiem związanym ze Stowarzyszeniem Wspierania Onkologii UNICORN. W Stowarzyszeniu prowadzi warsztaty dla chorych i ich bliskich. Mieliśmy przyjemność zorganizować taki warsztat również u nas w ONKOline.

Podstawowym zagadnieniem, poruszanym na warsztatach, było zdrowe myślenie. To jakich emocji doświadczamy wpływa na nasze samopoczucie, ale także na przekonania, reakcje oraz relacje z bliskimi. Każdy z nas doświadcza negatywnych emocji, które chcielibyśmy wyeliminować żeby żyło się przyjemniej. Okazuje się – jak mogliśmy usłyszeć na warsztacie – że jest to możliwe. Kluczem do sukcesu jest świadomość i racjonalność.

Poznaliśmy również schemat ABC emocji, który ma swój początek w konkretnych sytuacjach, które nam się przytrafiają. W następnej kolejności pojawia się myśl, czyli to co o tej sytuacji myślimy i jak ją interpretujemy. W efekcie wywołuje to trzeci czynnik – właśnie emocje. Kluczowym i najważniejszym dla naszego samopoczucia jest racjonalne myślenie. Musimy starać się myśleć jak najbardziej pozytywnie, aby w konsekwencji doświadczać pozytywnych emocji, a tym samym być pozytywnie nastawionymi do siebie i świata ludźmi. Pomocne w tym zadaniu może być zadawanie sobie odpowiednich pytań, a do najważniejszych należą: Czy moja myśl jest oparta na faktach? Czy ta moja myśl najlepiej pomaga mi chronić moje życie i zdrowie?

W niedalekim czasie planujemy zorganizować kolejne warsztaty o tematyce psychoonkologicznej. Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej strony, na której poinformujemy o planowanych przedsięwzięciach. Zapraszamy jednocześnie do udziału licząc na Państwa obecność!