Wojtek Walczak i Andrzej Rogoń - twórcy kampanii #łapjaja

24/05/2016 - 14:15
Dzisiaj, po dwóch latach, robimy krok dalej. Wspólnie ze wspaniałymi ludźmi robimy akcję. Akcja jest prosta. Zachęcamy do łapania jaj. Bo to najważniejsze. Łapiąc się za jaja możemy w odpowiednim momencie złapać raka za jego jaja i poradzić sobie z nim.

Tym razem mieliśmy okazję gościć w naszym studiu ONKOline Pana Wojciecha Walczaka, założyciela bloga "Złap raka za jaja" oraz Pana Andrzeja Rogonia, twórcę i pomysłodawcę kampanii #Łapjaja, którą mamy przyjemność wspierać jako patron medialny.

Akcja ma na celu budowanie świadomości wśród mężczyzn oraz zwrócenie uwagi na kwestię profilaktyki i wczesnej wykrywalności nowotworów jądra. Dlaczego to takie ważne? Bo profilaktyka jest podstawą do wyleczenia. O Wojciechu Walczaku zrobiło się szczególnie głośno po wywiadzie, w którym pojawiło się zdanie „Chemia jest super, bo zabija raka”. Teraz akcja #łapjaja również zwraca uwagę mediów oraz osób, które borykają się z podobnym problemem i nie wiedzą z kim porozmawiać o trapiących ich problemach i obawach. Pomysł przedsięwzięcia jest banalnie prosty i wydaje się, że w tym właśnie tkwi jego największa siła.

Rak jądra atakuje głównie młodych mężczyzn w wieku 20-40 lat. Ci zbyt zapracowani zapominają o profilaktycznych badaniach u specjalisty i samobadaniu. Obecnie w Polsce co 3 dni na raka jądra umiera jeden mężczyzna. Dlatego właśnie powstała akcja #łapjaja, która skierowana jest właśnie do tych adresatów. Inicjatywa zorganizowana została przez Fundację Wygrajmy Zdrowie, z kolei pomysłodawcami i partnerami akcji są agencje Twin i Melting Pot. Do akcji przyłączyli się znani youtuberzy, gdyż założeniem twórców jest dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców, a także zwracając szczególną uwagę na specyfikę grupy, Internet jest najlepszą i najszybszą drogą komunikacji. Autorzy zachęcają jednak do udziału każdego. Im więcej osób przyłączy się do akcji, tym większa szansa na zdrowie dla większej rzeszy mężczyzn.

W sieci pojawił się zabawny film, którego autorem jest Yuri Drabent, znana osobowość internetowa, spec od social mediów z charakterystycznym afro na głowie: https://www.youtube.com/watch?v=1YWwjVtf6yI
Chwilę później zaczęły pojawiać się filmy z udziałem innych osób jak choćby Cyber Mariana, który ze względu na swoją przeszłość onkologiczną, z wielką chęcią bierze udział w akcjach profilaktycznych i szerzących wiedzę na temat nowotworów: https://www.youtube.com/watch?v=0leSl5ok6rk

To nie pierwszy pomysł tego typu, kilka lat temu kontrowersje wzbudził pomysł na kampanię Rak&Roll, gdzie hasło zachęcające do oddania 1% podatku brzmiało: "Zbieramy na cycki, nowe fryzury i dragi". Kampania sukces odniosła, a Fundacja należy obecnie do jednej z najbardziej rozpoznawalnych Fundacji skierowanych do osób chorujących onkologicznie. Dlatego tym mocniej trzymamy kciuki za powodzenie kampanii #łapjaja, ponieważ temat nowotworów jądra w naszym kraju jest przemilczany, a rak jądra stanowi 1,6 proc. zachorowań na nowotwory u mężczyzn. Wśród młodych dorosłych (20-44 lat) jest najczęstszym nowotworem złośliwym (25 proc. diagnoz występuje właśnie w tej grupie wiekowej). Wierzymy gorąco, że wszelkie podjęte działania sprawią, że sytuacja ta zmieni się znacznie, ponieważ odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór jądra daje 100% szansę na całkowite wyzdrowienie.

Jakie mają dalsze plany? Czy akcja spełniła ich oczekiwania? Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy z twórcami kampanii:


Równo dwa lata temu wiosna była inna niż w tym roku. Równo dwa lata temu kończyłem drugi cykl wlewek. Czułem się potwornie słabo, od rana do wieczora chciałem właściwie tylko jednego – wymiotować. Ale wiedziałem, że jeszcze kilka długich chwil i będzie dobrze. Po dwóch latach jest dobrze. Już wtedy wiedziałem, że ta historia zostanie przeniesiona na bloga. Musiała tylko chwilę poczekać na siły do jej napisania. Dzisiaj, po dwóch latach, robimy krok dalej. Wspólnie ze wspaniałymi ludźmi robimy akcję. Akcja jest prosta. Zachęcamy do łapania jaj. Bo to najważniejsze. Łapiąc się za jaja możemy w odpowiednim momencie złapać raka za jego jaja i poradzić sobie z nim.


Zapraszamy również na nasz kanałna youtube, gdziepojawiać się będą kolejne wywiady z Gośćmi Onkoline: https://www.youtube.com/watch?v=NuhwluZNqaM