echo serca

Organizm człowieka, to niezwykły mechanizm. Aby prawidłowo funkcjonował, konieczne jest współdziałanie wszystkich narządów wewnętrznych i komórek. Jednym z najważniejszych organów człowieka jest serce. Jest to mięsień, który pracuje w sposób nieustanny, wykonując skomplikowaną pracę.

Organ ten, działa jak pompa napędzająca, a jego zadaniem jest ciągłe tłoczenie krwi przez wszystkie tkanki ciała. Kiedy funkcjonuje prawidłowo, nie pamiętamy o nim i myślimy. Jest, pracuje i to nam w zupełności wystarczy. Kiedy jednak zaczyna chorować, to powoduje, że mocno zwalniamy, zaczynamy się niepokoić i odczuwać liczne dolegliwości.

W medycynie wyróżniamy wiele chorób serca. Największą grupę stanowią choroby wieńcowe, które są niezwykle niebezpieczne. Najczęstszą przyczyną chorób serca są nadwaga, cukrzyca, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej lub palenie papierosów. Choroby serca są ściśle związane z rozwojem naszej cywilizacji. Konsumpcjonizm, zasiedziały tryb życia, stres i śmieciowe jedzenie mają katastrofalny wpływ na stan naszego zdrowia. Serce to niezbędny do życia organ, dlatego trzeba o nie dbać i wykonywać badania. Jednym z nich jest popularne badanie echo serca.

Jak zaczyna się choroba serca?

Najczęściej bardzo niewinnie. Pojawia się duszność podczas wysiłku fizycznego i ogólne zmęczenie. Mamy trudności ze złapaniem oddechu i brak energii do życia. Początkowo, objawy te są niewielkie, więc szukamy ich przyczyny w złej pogodzie, przesileniu i kilku dodatkowych kilogramach, który przybyły nam po zimie. Nieleczone, nie ustępują i coraz bardziej dają się nam we znaki. Męczymy się mocniej, a bezdech, obrzęki i zaburzenia rytmu serca zaczynają być nie do zniesienia.

badanie echo serca

Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, aby podjąć skuteczne leczenie. Objawy chorób serca mogą być trudne do wykrycia na samym początku, dlatego istotne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań. Jednym z nich jest badanie echo serca. To bardzo skuteczna metoda, polegająca na badaniu mięśnia sercowego. Służy ona do wszechstronnej diagnostyki chorób serca. Jest kilka rodzajów tego badania, a lekarz specjalista, na podstawie stanu naszego zdrowia, wskaże jakie powinniśmy wykonać.

Wyróżniamy między innymi diagnostykę przezprzełykową, przezklatkową, czy badanie echo serca dopplerowskie. Znajdują one zastosowanie w analizie różnych chorób mięśnia sercowego. Pozwalają na ocenę skomplikowanych struktur anatomicznych serca i jego prawidłowej pracy w utrzymaniu przepływu krwi.

Badanie echo serca pozwala lekarzowi specjaliście ocenić stopień zmian chorobowych i wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne. Badanie echo serca wykorzystuje ultradźwięki o częstotliwości 3-10 MHz. Jest to zabieg bezbolesny i nieszkodliwy dla zdrowia, dlatego też bez baw powinien być regularnie wykonywany, zwłaszcza przez osoby starsze. Im szybciej pacjent trafi do kardiologa i rozpocznie leczenie, tym lepsze ma szanse na powrót do zdrowia.

Choroby serca, to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Żyjemy szybko, źle się odżywiamy, nie mamy czasu na wysiłek fizyczny i profilaktyczne badania. Ocenia się, że w Polsce co czwarty pacjent z chorobą serca umrze z tego powodu. Najczęściej chorują osoby w wieku podeszłym, po 65 roku życia. Jest to szczególnie niepokojące, ze względu na częste współistnienie chorób towarzyszących. Profilaktyka i troska o własne zdrowie jest więc szczególnie ważna w ich wieku. Badanie echo serca daje szansę na precyzyjne zdiagnozowanie różnych chorób kardiologicznych. Wskazania do wykonywania tego badania są bardzo szerokie.

lekarz kardiolog

Badanie echo serca powinno być wykonana zwłaszcza u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadą serca, jego niewydolnością, a także nadciśnieniem i po zabiegach operacyjnych. Ze względu na łatwą dostępność, badanie echo serca może być wiele razy powtarzane, nawet w krótkich odstępach czasu. Jest ono w pełni refundowana przez NFZ, więc pacjent nie ponosi żadnych kosztów.
Warto dbać o nasze serce, już w młodym wieku, aby na starość cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Wykonujmy więc badanie echo serca profilaktycznie, żeby mieć pewność, iż ten ważny organ funkcjonuje prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here