Czy zdarza Ci się odczuwać bóle stawów, sztywność, mały obrzęk w ich okolicach? Do tego odczuwasz zmęczenie większe niż rok, dwa lata temu, choć trudno je powiązać z wykonywaniem codziennych czynności lub pracą zawodową? Być może masz właśnie do czynienia z objawami chorób reumatycznych. To pierwsze sygnały ostrzegawcze, które wysyła organizm mogące wskazywać na początki reumatyzmu. W poniższym poradniku wyjaśnimy, dlaczego choroby reumatyczne są tak niebezpieczne, jak je rozpoznać, dlaczego w ramach profilaktyki warto wykupić pakiet reumatologiczny oraz co możemy zrobić dla własnego zdrowia, aby opóźnić wystąpienie choroby. Zapraszamy do lektury.
Dlaczego choroby reumatyczne są tak groźne?
Choroby reumatyczne niewykryte odpowiednio wcześnie mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia układu ruchu i narządów wewnętrznych. Choroby te to nie tylko ból, obrzęk, sztywność, ale zniekształcenie i ograniczenie ruchomości stawów, a także osłabienie i zanik mięśni. Choroby reumatyczne kojarzone są najczęściej z problemami stawów np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Tymczasem mogą dotyczyć również tak kluczowych narządów, jak płuca, serce czy nerki.
Reumatyzm jest trudny do leczenia, ponieważ nie ma jednej, skutecznej metody terapii. Dlatego kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia oraz wykonywanie badań profilaktycznych np. wykupując pakiet reumatologiczny w https://polmed.pl/badania/diagnostyka-chorob/pakiet-reumatologiczny/, dowiemy się wiele o stanie naszego zdrowia. Im szybciej w diagnostyce chorób reumatycznych odryjemy np. początki reumatoidalnego zapalenia stawów rzs, tym łatwiej będzie łagodzić jego objawy, ograniczać stany zapalne i ogólnie poprawić jakość życia.
Obalamy mit jakoby choroby reumatyczne dotyczyły tylko seniorów
Skojarzenie typu, choroby reumatyczne to domena głównie osób w podeszłym wieku jest ogromnym uproszczeniem. Co gorsza, myślenie w ten sposób – skoro mam 40 lat to nie grozi mi reumatyzm, może skutecznie uśpić naszą czujność i być wręcz niebezpieczne. Oczywiście prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób reumatycznych rośnie z wiekiem, ale wiele przypadków diagnozowanych chorób reumatycznych: zapalenia stawów, ich sztywnienia, dny moczanowej dotyczy osób przed 50 rokiem życia. Niektóre choroby, takie jak młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, występują u dzieci i młodzieży poniżej 16 roku życia. To najlepszy przykład na to, aby nie lekceważyć żadnych objawów a w razie ich wystąpienia wykupić pakiet reumatologiczny i udać się do lekarza.
Chcąc wskazać czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania możemy wymienić:
– płeć – kobiety są częściej dotknięte chorobami reumatycznymi niż mężczyźni, zwłaszcza chorobami tkanki łącznej, takimi jak toczeń rumieniowaty układowy czy zespół Sjögrena,
– wpływ genów – niektóre choroby reumatyczne mają podłoże genetyczne i mogą być dziedziczone w rodzinie, np. reumatoidalne zapalenie stawów,
– styl życia – niektóre nawyki mogą sprzyjać rozwojowi chorób reumatycznych lub pogarszać ich przebieg, np. nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, stres, brak aktywności fizycznej, nadwaga.
– wiek – jest czynnikiem ryzyka, ale reumatyzm nie jest domeną osób w podeszłym wieku.
Pierwsze objawy – czyli co powinno nas skłonić do wizyty u lekarza reumatologa?
Choroby związane z reumatyzmem mają to do siebie, że są często niediagnozowane i nieleczone, ponieważ wiele osób bagatelizuje swoje dolegliwości lub nie potrafi powiązać problemów z reumatyzmem. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o chorobach reumatycznych, takie jak:
– ból i obrzęk stawów, zwłaszcza małych stawów rąk i stóp, występujący po obu stronach ciała,
– poranna sztywność stawów, trwająca co najmniej godzinę,
– zmęczenie,
– pojawiający się lekki stan podgorączkowy,
– utrata masy ciała,
– ogólne osłabienie,
– rumień na twarzy (zaczerwienienie policzków i nosa),
– pojawiające się duszności, bóle w klatce piersiowej,
– nadciśnienie.
Pakiet reumatologiczny, czyli jakie badania warto wykonać, aby w porę wykryć wczesny etap choroby?
Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, najlepsze co możemy zrobić dla własnego zdrowia to profilaktyka i badania okresowe. W tym celu powstał pakiet reumatologiczny, który daje odpowiedź na wiele pytań, co do tego, jak funkcjonuje nasz organizm. Badanie polega na pobraniu krwi, a następnie wnikliwej jej analizie pod kątem: OB, CRP, kwasu moczowego, ASO, FR, anty-CPP i innych parametrów, przeciwciał, których poziomy informują o występowaniu np. stanów zapalnych o podłożu reumatycznym. Pamiętajmy, że kluczowe w diagnostyce reumatoidalnego zapalenia stawów jak również innym odmian reumatyzmu jest wczesne ich wykrycie.
Jak można opóźnić występowanie chorób reumatycznych?
Pomimo że choroby reumatyczne mogą dotknąć niemal każdego, istnieją sprawdzone, uniwersalne metody, dbania o siebie, które mogą, jeśli nie ochronić nas przed różnymi chorobami to opóźnić ich wystąpienie lub złagodzić ich przebieg. Oto one:
– dbanie o prawidłową dietę,
– ograniczenie tytoniu i alkoholu,
– regularna aktywność fizyczna,
– dbanie o prawidłową masę ciała,
– przyjmowanie witamin i pierwiastków, aby uniknąć ich niedoborów,
– unikanie stresu i znalezienie sobie sposobu na jego redukcję,
– regularne badanie się,
– wsłuchiwanie się w sygnały wysyłane przez ciało i nie lekceważenie ich.
Podsumowanie
Taka higiena zdrowia na co dzień może sprawić, że nawet jeśli pojawią się u nas problemy reumatyczne, będą one bez porównania łagodniejsze aniżeli u osoby, która zgłosi się do lekarza w bardzo zaawansowanym stanie, która przez lata nie dbała o siebie. Wszystkim czytelnikom życzymy dużo zdrowia i zachęcamy do regularnych badań.