Jak rozpoznać u siebie astygmatyzm?

0
194

Wzrok umożliwia nam wykonanie dowolnej czynności. Jazda samochodem, czytanie książek czy sprawdzenie etykiety w sklepach nie byłoby możliwe bez zdolności widzenia. Czasem jednak pojawia się wada, która znacznie utrudnia widzenie. Astygmatyzm jest jednak defektem, który da się skorygować. W jaki sposób rozpoznać wadę? I jak dobrać soczewki kontaktowe, by zniwelować jej skutki?

Czym jest astygmatyzm?

To wada wzroku, która może powodować zaburzenia w ostrości widzenia. Astygmatyzm wynika z nieforemnego kształtu rogówki lub soczewki oka, co zaburza proces skupiania światła na siatkówce. Najczęściej promienie docierające do oka rozdzielane są wewnątrz na dwie wiązki, co zaburza prawidłową interpretację obrazu przez nasz mózg. Stosując odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary można jednak skorygować ten problem.

Jak rozpoznać astygmatyzm? Podstawowe objawy wady wzroku

Symptomy choroby mogą być zmienne i zależą od stopnia rozwoju wady. Charakterystycznym objawem będzie przede wszystkim zmniejszona ostrość obrazu. Chory pacjent może wówczas widzieć przedmioty rozmyte, bez ostrych kształtów. Może mieć także problemy z odczytaniem informacji z dużej odległości, niekiedy też występują trudności w czytaniu tekstu z bliska.

Wada może utrudnić nam życie

Osoba cierpiąca na astygmatyzm, zamiast światła reflektora będzie widzieć długi słup. Może też w różny sposób odbierać linie poziome i pionowe. Takie dysfunkcje wzroku nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, lecz mogą nawet stanowić pewne zagrożenie. Przykładowo kierowca cierpiący na astygmatyzm znacznie wolniej odczyta informacje zawarte na znakach drogowych, co może utrudnić dokonanie szybkiego wyboru. Aby dysfunkcja nie wpłynęła na jakość życia, potrzebne są właściwie dobrane soczewki kontaktowe, które pomogą skorygować wadę wzroku.

Test na astygmatyzm – sprawdź, czy masz tę wadę wzroku!

Jeśli mamy podejrzenia dotyczące występowania wady wzroku, możemy przeprowadzić wstępny test na astygmatyzm. Będzie do tego potrzebne lustro astygmatyczne, czyli rysunek złożony z kilkudziesięciu linii ułożonych w takich samych odstępach od siebie i promieniście odchodzących od środka. Test na astygmatyzm rozpoczynamy od ustawienia wspomnianego rysunku w odległości około 35 cm od twarzy. Następnie przysłaniamy jedno oko i sprawdzamy, co widzimy. Czynność należy później powtórzyć z drugim okiem.

Gdy w obu przypadkach zobaczymy proste linie o tej samej barwie i odcieniu, najprawdopodobniej nie mamy astygmatyzmu. Jeśli jednak obraz będzie mniej wyraźny, a widziane linie będą niejednolite, warto skonsultować się ze specjalistą. Okulista sprawdzi, czy wada wzroku faktycznie występuje i pomoże dobrać właściwe soczewki kontaktowe.

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Przede wszystkim nie należy dokonywać wyboru na własną rękę. Osoby z astygmatyzmem nie powinny stosować standardowych soczewek, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć jakość widzenia. O tym, jak dobrać soczewki kontaktowe najlepiej porozmawiać ze specjalistą, który w pierwszej kolejności sprawdzi stopień zaawansowania dysfunkcji oraz obecność dodatkowych chorób. Po diagnozie specjalista dobierze specjalne soczewki toryczne, które ułatwią korygowanie defektów wzroku.

Soczewki toryczne – czym różnią się od normalnych szkieł?

To specyficzne soczewki kontaktowe, stosowane u osób z astygmatyzmem. Wyróżnia je przede wszystkim budowa – ich kształt ma korygować nierówności rogówki, dlatego może być bardziej nieregularny.

Aby soczewki toryczne spełniały swoją funkcję, muszą być nałożone we właściwe miejsce. Każde przemieszczenie się szkieł w obrębie gałki ocznej może wywołać pogorszenie widzenia.

Na rynku można znaleźć wiele typów soczewek różniących się miękkością, suchością lub typem tworzywa, z którego zostały wykonane. Zatem jak dobrać soczewki kontaktowe dla siebie? Najlepiej skorzystać z pomocy zaufanego okulisty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here