W Polsce z roku na rok odnotowuje się wzrost liczby pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi. Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają na wdrożenie coraz to nowszych rozwiązań, które mają za zadanie nie tylko zwalczyć schorzenie, ale także podnieść komfort osób będących w trakcie leczenia. Jednak należy mieć na uwadze, że cały proces jest trudny i wymagający, ponadto wiąże się z silnymi emocjami, które nieustannie towarzyszą chorym.
Jakie elementy leczenia są szczególnie trudne dla pacjentów onkologicznych?
Słowo „nowotwór” czy też „rak” wywołuje negatywne i silne emocje. Choroba ta najczęściej utożsamiana jest z wyrokiem. Diagnoza zawsze stanowi olbrzymi szok nie tylko dla samego pacjenta, ale także jego rodziny czy najbliższych. Stany emocjonalne często mają skrajny charakter i cechują się poczuciem olbrzymiego stresu, lęku czy bezradności. Nagle aktywna życiowo osoba musi przyjąć rolę pacjenta i stać się uzależnionym (w pewnym stopniu) od innych ludzi oraz ich działań.
Każdego roku na choroby nowotworowe zapada coraz większa liczba osób, bez względu na płeć czy wiek. To poważne schorzenie, które wymaga długotrwałego leczenia i stawia osobę chorą w trudnej sytuacji życiowej. Co ważne, nie tylko diagnostyka, ale także terapia onkologiczna wywołują silne emocje, które mają wpływ zarówno na fizyczną, jak i psychiczną sferę życia. Ciągły lęk, strach, niepewność zdezorientowanie czy bezradność mogą przerodzić się w depresję bądź inne zaburzenia psychiczne, które nieleczone będą prowadzić do poważnych konsekwencji. To niewątpliwie bardzo dotkliwe aspekty dla pacjenta i jego otoczenia. Pogarszający się stan psychiczny negatywnie wpłynie na pogodzenie się z sytuacją oraz na sam proces leczenia. Osoby chore muszą przeorganizować swoje dotychczasowe życie. Wiąże się to ze zmianą stylu życia, ograniczenia codziennych obowiązków, a także często z rezygnacją z pracy.
Adaptacja do zmiany może stanowić źródło dużej trudności. To ciągła niepewność czy niezdolność do wykonywania codziennych czynności. Zmianie ulega również hierarchia wartości. Ważne jest, aby pacjenci podejmowali działania, które poprawią ich komfort życia oraz pomogą uporać się z trudami codzienności. Kolejnym niezwykle istotnym aspektem są skutki uboczne procesu leczenia. Mogą one mieć przebieg łagodny bądź poważny. Pacjenci najczęściej borykają się z:
- nudnościami,
- biegunką,
- zaparciami,
- osłabieniem,
- zmianą smaku,
- owrzodzeniem jamy ustnej,
- obrzękami,
- bólem głowy,
- zmęczeniem.
Poważniejsze skutki uboczne to zazwyczaj: niewydolność szpiku kostnego, zaburzenia układu rozrodczego, uszkodzenia układu nerwowego bądź mięśnia sercowego czy reakcje uczuleniowe. Dla większości pacjentów, zwłaszcza kobiet, traumatycznym przeżyciem jest utrata włosów, brwi oraz rzęs. Wiąże się to z długotrwałym stresem oraz obniżeniem samopoczucia i samooceny.
Jakie zadania spełnia placówka medyczna/personel ochrony zdrowia, aby ułatwić pacjentom proces leczenia?
Zespół medyczny dokłada wszelkich starań, aby wspierać pacjentów na każdym etapie leczenia. Personel pomaga również w adaptacji, poprzez wsparcie emocjonalne czy informacyjne. W ciągu ostatnich lat zmieniło się podejście do samego procesu leczenia. Zaczęto zwracać większą uwagę na komfort osób onkologicznych. Mowa tutaj zarówno o wdrażaniu nowych metod leczenia, jak i wyposażaniu placówek medycznych w nowoczesne meble, których zadaniem jest zapewnienie wygody pacjentom.
Ważnym aspektem jest również wsparcie psychologiczne w różnych etapach choroby i leczenia. Kluczowa jest zatem współpraca z psychologiem, psychoonkologiem, psychiatrą czy psychoterapeutą, która pomoże w radzeniu sobie z trudnościami czy niepewnością, a także pozwoli „oswoić” chorobę i nauczyć się z nią żyć.
Jaką rolę w zwiększeniu komfortu pacjentów onkologicznych odgrywa odpowiednio dobrane wyposażenie sal i całej placówki medycznej?
Na chwilę obecną chemioterapia uznawana jest za najskuteczniejszą formę leczenia nowotworów. Najczęściej stosowana jest chemioterapia dożylna, która polega na krótkiej iniekcji lub ciągłego wlewu kropelkowego. Pacjent może przebywać na oddziale onkologicznym kilka godzin lub kilka dni. W sytuacji, kiedy leczenie nie wymaga długotrwałego pobytu w placówce, wówczas wykorzystywane są fotele do chemioterapii. To wyposażenie dedykowane jest pacjentom onkologicznym w celu zapewnienia maksymalnego komfortu w trakcie chemioterapii. Zostały zaprojektowane tak, aby kilkugodzinna siedząca pozycja nie była uciążliwa. Konstrukcja zapewnia również swobodny dostęp do pacjenta podczas przeprowadzania procedury medycznej. Zastosowanie licznych regulacji pozwala na dostosowanie fotela do indywidualnych potrzeb danej osoby. Zastosowanie podłokietników umożliwia wygodne ułożenie ręki. Komfortowa pozycja pozytywnie wpływa na trudny proces leczenia i pozwala sprawniej przejść całą procedurę. Fotel wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, które gwarantują stabilność, trwałość oraz bezpieczeństwo, ponadto jest prosty i szybki w dezynfekcji.
W przypadku, kiedy pacjent wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu, wówczas przyjmowany jest na oddział onkologiczny, gdzie wykorzystywane są wygodne łóżka szpitalne, które również posiadają możliwość regulacji. Takie zastosowanie także znacząco podnosi komfort i bezpieczeństwo. Do dyspozycji osób leżących są również wygodne w użytkowaniu szafki przyłóżkowe. Część modeli posiada wysuwany boczny blat dla większego komfortu. Wyposażenie placówek medycznych odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu maksymalnego komfortu podczas leczenia. Stabilne, trwałe i bezpieczne meble pozwalają zapewnić optymalne warunki w trakcie wszelkiej procedury medycznej.
Proces leczenia nowotworów jest trudny i czasochłonny. Wymaga przeorganizowania swojego dotychczasowego życia. To traumatyczne doświadczenie, które pozostaje w pamięci na zawsze. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby ulżyć pacjentom i pomóc im przetrwać ten ciężki okres.