zdrowe

Często jelita nazywane są naszym drugim mózgiem. Nie bez przyczyny. Za prawidłowy metabolizm odpowiada bowiem nie tylko dieta, ale również prawidłowe działanie układu nerwowego. Zarówno nieprawidłowa dieta, jak i długotrwały stres, a także uwarunkowania genetyczne mogą prowadzić do pojawienia się ZNJ, czyli zespołu jelita nadwrażliwego. Już teraz zdradzimy, że kluczowe w zwalczaniu dolegliwości z tym związanych jest włączenie do diety probiotyków i prebiotyków. Polecany jest suplement diety Floridax.

Znaczenie probiotyków dla zdrowia osób z ZNJ

Jeśli cierpisz na przewlekłe zaparcia lub biegunki albo na przemian zaparcia i biegunki, a diagnostyka wykluczyła choroby jelit, możesz cierpieć na zespół jelita drażliwego. W tej dolegliwości często towarzyszy Ci uczucie przelewania w jelitach, a także bóle brzucha. Można sobie radzić między innymi poprzez włączenie do diety probiotyków. Bardzo często osoby z ZNJ równocześnie cierpią na nietolerancję laktozy. Przyjmowanie probiotyków może pomóc w jej przyswajaniu. Żywe kultury bakterii powinny stanowić 90% mikroflory jelitowej. Jedynie 10% to pozostałe bakterie, substraty metaboliczne, w tym toksyny. Zatem jeśli ta proporcja jest zakłócona dochodzi do różnego rodzaju dolegliwości, głównie zaparć lub biegunek. Można im zaradzić włączając do diety probiotyki. Stan mikroflory jelitowej może się dzięki temu wyraźnie poprawić.

Prebiotyki, czyli składniki odżywcze poprawiające produkcję zdrowych bakterii

Czasami samo stosowanie probiotyków nie wystarczy, kiedy dieta nie jest właściwa. Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów wzdymających, zatem ograniczyć spożywanie roślin strączkowych, produktów pszennych, orzechów nerkowca i pistacji, a także kalafiora czy brokułów. W jelicie dochodzi do ich fermentacji, wzrostu dwutlenku węgla i wodoru, co prowadzi do uczucia przelewania oraz bólu, biegunek, zaparć czy też wzdęć. Ponadto należy włączyć do diety produkty, które zawierają substancje wpływające na wzrost produkcji zdrowych bakterii jelitowych. Należą do nich m.in. cykoria, czosnek, banany czy cebula. Wspólne działanie probiotyków i prebotyków może poprawić mikroflorę jelitową. Jeśli trudno jest zadbać o zbilansowaną dietę, można sięgnąć po symbiotyki, będące połączenie probiotyków kwasu mlekowego i prebiotyków w postaci suplementu diety. Ochrona jelit możliwa jest dzięki Floradix, który dostępny jest w formie płynu, zawierającego wiele cennych substancji wspomagających pracę jelit, a także magnez, który wspomaga równowagę elektrolitową. Floradix może wspomóc również po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku.

Aktywność fizyczna może pomóc w regulowaniu procesów metabolicznych

Bardzo ważna dla prawidłowego metabolizmu jest aktywność fizyczna i ona również wspomaga remisję dolegliwości w przypadku osób cierpiących na ZNJ. Niewątpliwie ruch wpływa na wydzielanie endorfin, a także dotlenia naszą krew. Dzięki temu procesy metaboliczne przebiegają bardziej harmonijnie, a my mamy więcej energii. Nie ważne jaki jest to rodzaj ruchu, czy codzienne spacery, jazda na rowerze czy bieganie. Istotne znaczenie ma tu systematyczność i rutynowe postępowanie.

Ograniczenie stresu ma istotne znaczenie

Przy dolegliwościach związanych z zespołem jelita drażliwego ważne jest również zadbanie o unikanie sytuacji stresowych. Jak wiadomo w pracy, czy innych codziennych sytuacjach trudno całkowicie go wyeliminować, tym bardziej że bywa, że zdarzają się rzeczy, które trudno jest nam przewidzieć, co dodatkowo wzmaga stres. Dlatego przede wszystkim trzeba nauczyć się relaksować. Codziennie trzeba znaleźć czas na relaks, a także w miarę możliwości odpoczywać pomiędzy obowiązkami. Redukcja stresu i zmniejszenie ilości produkowanego kortyzolu pozytywnie wpływa na prawidłowe procesy w jelitach, odpowiednie wchłanianie witamin oraz mikroelementów.

Choć nie ma leku na ZNJ, to jednak można łagodzić jego objawy, a nawet wprowadzać organizm w czasowe wyciszenie, kiedy całkowicie one ustępują. Ważne jest przede wszystkim zadbanie o odpowiednią dietę, która dostarcza zarówno probiotyków, prebiotyków, jak i potrzebnych składników mineralnych czy witamin. Dzięki temu życie z ZNJ może stać się łatwiejsze.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/onkoline.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here