Cewnikowanie to jeden z najważniejszych procesów przy diagnozowaniu lub leczeniu rozmaitych dolegliwości zdrowotnych. Podczas zakładania cewnika może dojść jednak do pewnych komplikacji, które mogą za sobą nieść przykre konsekwencje dla pacjentów, Jak ich unikać, kiedy wskazane jest wykonanie cewnikowania oraz jak przebiega proces zakładania cewników?
Cewnikowanie – co to właściwie jest i w jakich sytuacjach jest konieczne? Przydatne informacje
Cewnikowanie to nic innego, jak zakładanie specjalnego cewnika urologicznego (elastyczna rurka wraz ze zbiornikiem), za co odpowiedzialny jest wykwalifikowany personel medyczny. Dzięki temu procesowi pacjent nie musi obawiać się o skuteczne i swobodne odprowadzanie moczu. Jak jednak wprowadza się wspomnianą wyżej rurkę? Odbywa się to na kilka sposobów, a mianowicie:
- przez cewkę do pęcherza,
- do moczowodów,
- do nerki lub pęcherza przez skórę.
Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmuje oczywiście lekarz. W jakich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie cewnikowania? Przede wszystkim wtedy, gdy dochodzi do długotrwałego zastoju moczu, planuje się wykonanie zabiegu na układzie moczowym czy też przy wszelkich uszkodzeniach cewki. Zwykle cewnik zakłada się na stosunkowo krótki czas, aby nie doprowadzać do wzrostu ryzyka wystąpienia zakażeń.
Zakładanie cewnika – jak to wygląda w praktyce?
W tym miejscu należałoby się zastanowić, jak w praktyce wygląda zakładanie cewnika. Cały proces brzmi może dość skomplikowanie, ale na szczęście dla doświadczonego personelu medycznego nie jest to większe wyzwanie. W zdecydowanej większości przypadków cewnikowanie opiera się na wprowadzeniu drenu przez cewkę aż do samego pęcherza. Po drodze może się pojawić niewielkie uczucie dyskomfortu, lecz specjaliści decydują się na skorzystanie z żelu znieczulającego o działaniu bakteriobójczym. Aktualnie największą popularnością cieszą się cewniki hydrofilowe od dlapacjenta.pl (z warstwą hydrofilową dla zredukowania bólu i ucisku) oraz cewniki zewnętrzne (dużo wygodniejsza propozycja).
Cewnikowanie – z jakimi komplikacjami muszą się mierzyć pacjenci oraz jak je wyeliminować?
Jak już zostało wspomniane cewnikowanie wiąże się z ryzykiem występowania pewnych komplikacji. Jeśli personel medyczny nie zdecyduje się na zastosowanie żelu o właściwościach bakteriobójczych, może dojść do groźnej infekcji. Z racji tego tak ważne jest to, aby zabieg był dobrze zaplanowany i nadzorowany przez wykwalifikowanych specjalistów. Nie da się ukryć, że cewnikowanie łatwiej wykonać u kobiet niż u mężczyzn, a to z tego względu, iż panowie dysponują dłuższą i węższą cewką. Jakie komplikacje pojawiają się przy zakładaniu cewnika?
- zakażenie układu moczowego – im dłuższy okres cewnikowania, tym większe szanse na wystąpienie zakażenia,
- migracja bakterii – aby tego uniknąć nie powinno się odłączać worka od drenu,
- zakażenie wywołane zastosowaniem niewłaściwego sprzętu lub nieodpowiednią higieną osobistą – przy zakładaniu cewnika ważne jest to, aby korzystać z najwyższej jakości sprzętu, a opróżnianie i wymiana worka wiążą się z koniecznością dokładnego umycia rąk. Liczy się też troska o higienę miejsc intymnych.
Jak widać infekcji i zakażeń można uniknąć, ale w pierwszej kolejności należy skupić się na jałowym zakładaniu cewników oraz stuprocentowej sterylności.