narządy płciowe

Każdej doby w ciążę zachodzą tysiące lub nawet miliony kobiet na świecie. Ciąża u człowieka trwa dziewięć miesięcy i jest to okres od zapłodnienia do porodu. Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzą wielkie zmiany. Dziewięciomiesięczny okres ciąży dzieli się na okres zarodkowy i okres płodowy. Można również podzielić go na trymestry, z których każdy wynosi trzy miesiące.

W zdecydowanej większości przypadków ciąża rozwija się prawidłowo i po dziewięciu miesiącach rodzi się dziecko. Lecz dość często zdarzają się też ciąże bliźniacze. Zdarzają się również coraz częściej ciąże mnogie i rodzą się trojaczki, czworaczki lub pięcioraczki. Tak liczne ciąże zdarzają się zwykle po leczeniu hormonalnym lub w wyniku zapłodnienia in vitro. Lecz bywa i tak, choć zdarza się to dość rzadko, że w łonie matki rozwija się ciąża pozamaciczna.

Czym jest ciąża pozamaciczna?

kobiea w ciąży

O takiej ciąży mówi się wtedy, gdy płód zamiast w macicy zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy, jak na przykład w jajowodzie i jest to najczęściej spotykany przypadek, bo dotyczy aż 90% wszystkich ciąż pozamacicznych. Może on również zagnieździć się w szyjce macicy lub jajniku. W przypadku każdej ciąży może dojść do poronienia, lecz w przypadku ciąży pozamacicznej zdarza się to często.
Jakie są przyczyny powstania takiej ciąży? Przyczyną do powstania ciąży pozamacicznej może być przebyta operacja jajowodów, albo przebyte zakażenie, jak też defekty w budowie wewnętrznych narządów rodnych.

Każda normalna ciąża jest łatwa do zdiagnozowanie po oznakach, jak na przykład częste oddawanie moczu, mdłości, zawroty głowy, osłabienie apetytu, wymioty, zmiana smaku, ospałość, apatia, zmęczenie. Kilkutygodniową ciążę łatwo określi każdy test ciążowy. Natomiast w przypadku ciąży pozamacicznej pozytywny wynik pokazuje się tylko w 50% ciąż pozamacicznych. W pozostałych pięćdziesięciu procentach test po prostu nie wykrywa istnienia ciąży. Często pierwszym objawem ciąży pozamacicznej jest ból w dole brzucha, twardość brzucha i krwawienie z dróg rodnych. Ciąża pozamaciczne zawsze jest trudna dla kobiety. Może ona przybierać różne formy, które są uzależnione od miejsca zagnieżdżenia się zarodka. I dlatego rozróżnia się ciążę pozamaciczną jajnikową, ciążę jajowodową, ciążę brzuszną i ciążę szyjkową.

Jakie są objawy ciąży pozamacicznej? Pierwsze objawy zauważalne są około dwóch miesięcy od zapłodnienia. Oprócz wyżej wspomnianych oznak, jak ból brzucha i krwawienie dochodzi jeszcze osłabienie i obfite pocenie. Pojawienie się ostrego bólu po jednej ze stron brzucha i promieniowanie bólu do barku może oznaczać pęknięcie ciąży. Wówczas pojawia się przyspieszone tętno i osłabienie. Konieczna jest wtedy natychmiastowa wizyta u lekarza ginekologa. Ginekolog zdiagnozuje co złego dzieje się w ciele kobiety i podejmie odpowiednie leczenie.

ciąża pozamaciczna

W przypadku ciąż pozamacicznych czasem dzieje się również tak, że ciąża taka samoistnie zanika, lecz jest to na zasadzie wyjątku. Najrzadziej zdarzają się ciąże pozamaciczne szyjkowe i brzuszne, lecz za to są najbardziej niebezpieczne. Ogólnie można powiedzieć, że ciąże pozamaciczne stanowią około 2 procent wszystkich ciąż.
Ciąża, gdy zarodek zagnieżdżony jest w jamie macicy i rozwija się prawidłowo jest szczęśliwym okresem w życiu kobiety, która czeka na narodzenie potomka. I nie straszne jej były wczesne objawy ciąży, o których była mowa wyżej.

Jak i późniejsze trudności, jak ból kręgosłupa, opuchnięte nogi, rozstępy na skórze brzucha, ociężałość, utrudnione oddychanie oraz częste oddawanie moczu związane z rosnącym brzuchem i uciskiem na organy wewnętrzne. Dla przyszłej mamy choć nie jest to łatwy czas, lecz jest znoszony z ochotą. Choć zdarzają się i takie sytuacje, gdy dziecko jest dla kobiety ciężarem i kobieta nie chce go, lecz to również jest na zasadzie wyjątku. Szkoda, że kobiety te nie pomyślą o tysiącach innych kobiet pragnących dziecka i niemogących się jego doczekać. Jednak zdecydowana większość matek z miłością i niecierpliwością czeka na powitanie swojego dziecka na świecie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPierwsze objawy ciąży
Następny artykułPoród

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here