ciśnieniomierz

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ciele ludzkim. W ciągu każdej minuty, wielokrotnie pompuje krew przez wszystkie żyły, tętnice i naczynia włosowate znajdujące się w organizmie. Ciągły przepływ krwi przez organizm jest z kolei absolutnie konieczny ze względu na wysokie zapotrzebowanie na tlen, jakie mają wszystkie komórki w ciele ludzkim. Bez świeżego tlenu zaczynają szybko obumierać, a krew pełna jest krwinek czerwonych, które związane mają ze sobą ten cenną substancję.

Siła, z którą krew przepływa przez naczynia zależy przede wszystkim od tego, jakie ciśnienie serce wytwarza podczas swojego skurczu. Następnie oddziałuje ono na ściany wszystkich naczyń krwionośnych przez które przepływa krew, stopniowo się obniżając. Dlatego też jeżeli wszystko działa tak jak powinno, każdy skurcz serca generuje takie ciśnienie, aby szybko wysłać natlenioną krew wszędzie tam gdzie jest ona potrzebna. Jeżeli skurcz taki będzie choćby odrobinę słabszy to pojawiają się problemy związane z tym, że część komórek w organizmie nie otrzyma tlenu w momencie w którym jest on potrzebny. I chociaż komórki są w stanie rekompensować tymczasowe przerwy i regenerować się do pewnego stopnia, przy regularnych brakach w dostawie tlenu zaczynają się prawdziwe problemy.

czym grozi niskie ciśnienie

Problemy takie mogą się pojawić gdy ktoś cierpi na zaburzenie jakim jest niskie ciśnienie krwi. Tak zwana hipotensja jest diagnozowana gdy ciśnienie krwi regularnie spada poniżej 100 mm Hg / 60 mm Hg. Cierpią na nią zwłaszcza osoby w wieku dojrzewania, kobiety wysokie i szczupłe, albo osoby starsze. Powody występowania niskiego ciśnienia mogą być bardzo różne, począwszy od tendencji genetycznych, a skończywszy na przyjmowaniu określonych leków. Od powodu niskiego ciśnienia zależy jednak to, jaką strategię obierze lekarz, który zajmuje się diagnozą.

Stan ten jest rozpoznawany znacznie rzadziej niż nadciśnienie, które jest chorobą cywilizacyjną współczesnego świata. Pod wieloma względami niskie ciśnienie jest znacznie mniej niebezpieczne niż sytuacja odwrotna, kiedy to wysokie ciśnienie powoduje nieustanne obciążenie dla całego organizmu i szereg zmian związanych ze stanem mięśnia sercowego. Jednakże hipotensja też ma swoje skutki, choć z reguły musi upłynąć więcej czasu aby je zauważyć.

Tym czym grozi niskie ciśnienie to przede wszystkim stan ciągłego niedotlenienia niektórych części organizmu. Niskie ciśnienie opóźnia dostawę tlenu do komórek i przez to też komórki te stają się obciążone. W sytuacjach tego typu organizm jest przystosowany do tego, aby kierować natlenioną krew tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Dlatego też organy wewnętrzne i mózg są chronione jako pierwsze i to właśnie tam kieruje się krew zamiast do kończyn, które mają niższy priorytet. Z tego właśnie powodu osoby, które mają problemy z krążeniem, a zwłaszcza z niskim ciśnieniem, często zmagają się z chłodnymi dłoniami i stopami. Jednakże pomimo naturalnych mechanizmów, które mają za zadanie rekompensować niskie ciśnienie, wszystkie narządy osoby cierpiącej na hipotensję są w jakiś sposób zaniedbane.

niskie ciśnienie

Z tego też powodu osoby z tą chorobą często skarżą się na uporczywe bóle głowy, problemy z ciągłą sennością i zmęczeniem, a także zawroty głowy i szumy uszne. Dodatkowo gdy pogoda zaczyna być zmienna i ciśnienie atmosferyczne się waha, wszystkie objawy hipotensji zazwyczaj stają się nasilone. W rezultacie osoba cierpiąca na niskie ciśnienie może mieć trudności z tym, aby normalnie funkcjonować. W takich sytuacjach niskie ciśnienie jest zaburzeniem, które zaczyna wymagać pilnej uwagi lekarza. Warto bowiem zauważyć, że poza skrajnymi i chronicznymi przypadkami, hipotensja nie jest stanem, który powoduje alarm.

Pierwszym rozwiązaniem na niskie ciśnienie jest wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Ruch naturalnie podwyższa ciśnienie. Pomocne na pewno jest także dbanie o to, aby porządnie nawadniać organizm. Gdy obie metody zawiodą, możliwe że konieczne będzie wprowadzenie leków. Jednakże niskie ciśnienie często jest zaburzeniem z którym można skutecznie walczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here