Czym zajmuje się lekarz seksuolog

Seks jest jednym z bardzo ważnych elementów życia człowieka. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas chciałby się cieszyć jak najlepszym pożyciem, jednak niestety czasami pojawiają się z nim problemy. W takim przypadku ważnym działaniem jest podjęcie jak najszybszego leczenia u specjalisty, który dobierze odpowiednie leki i terapię. 

Seksuologia

Seksuologia to dział medycyny (psychiatrii), który zajmuje się życiem seksualnym człowieka oraz wszelkimi trudnościami, jakie pojawią się w tej kwestii, czy to za sprawą problemów fizycznych, czy natury emocjonalnej. Lekarz seksuolog, podobnie jak lekarze innych specjalizacji, ma uprawnienia oraz wiedzę niezbędną do kierowania na badania, przepisania leczenie farmakologicznego, wystawiania recept, zaświadczeń czy zwolnień.

Psycholog seksuolog to z kolei osoba, która zajmuje się wyłącznie kwestią emocjonalnych problemów, które powodują problemy natury seksualnej. Nie ma on uprawnień takich jak lekarz i zajmuje się jedynie terapią psychologiczną oraz doradztwem w tym zakresie.

Jakie schorzenia diagnozuje i leczy seksuolog?

Lekarz seksuolog to specjalista, który zajmuje się wieloma zaburzeniami pojawiającym się w sferze seksualnej człowieka. Wśród nich jedne z najczęściej spotykanych to zaburzenia erekcji i wytrysku oraz zaburzenia popędu płciowego, które mogą być zarówno wynikiem schorzeń fizycznych, jak i problemów emocjonalnych. Ze względu na złożoną etiologię wymagają zarówno szerokiej diagnostyki (w celu wykluczenia, że za problemami w życiu seksualnym leży np. nieleczona depresja), jak i specjalistycznego leczenia. Czasem problemy te leczy się lekami, jeśli mają typowo medyczne podłoże, czasem też psychoterapią – na którą lekarz seksuolog może skierować Pacjenta lub sam taką terapię poprowadzić, o ile ma dodatkowo wykształcenie z zakresu psychoterapii. Kolejny często pojawiający się problem to ból podczas stosunku u kobiet, a także trudności z osiągnięciem satysfakcjonującego poziomu podniecenia i orgazmu.

Lekarz seksuolog jest też jedną z pierwszych osób, która odpowiada za diagnozę zaburzeń tożsamości płciowej. To on diagnozuje między innymi transpłciowość i przepisuje niezbędne leki, pozwalające na przejście przez cały proces zmiany płci. Podczas tego okresu służy także pomocą psychologiczną oraz kieruje na niezbędne operacje, umożliwiające szczęśliwe zakończenie tego długiego procesu zmiany płci z biologicznej na tą, z którą osoba psychologicznie się utożsamia. 

Innego typu zaburzenia, na jakie należy zwrócić uwagę, to między innymi zaburzenia preferencji seksualnych, w tym fetyszyzm. Mówimy o nich w sytuacji, gdy podniecenie seksualne wzbudza nie sama sytuacja intymności z drugą osobą, tylko ściśle określony bodziec, np. możliwość stosunku w miejscu publicznym.

Jak wygląda wizyta? Czy warto wybrać wizytę online?

Lekarz seksuolog wielu osobom wydaje się specjalistą, do którego zwracanie się po pomoc wiąże się ze skrępowaniem i poczuciem wstydu. Dlatego umawiając się na wizytę, warto wiedzieć, jak przebiegnie i jakich pytań możemy się spodziewać. Są to między innymi takie zagadnienia jak: czego dotyczy problem, jaki jest nasz ogólny stan zdrowia i jakie przyjmujemy leki. Seksuolog pyta także o samopoczucie psychiczne, historię pożycia seksualnego, orientację seksualną i przekonania dotyczące seksu. Niemniej istotny jest również obecny związek z partnerem/partnerką, o ile osoba zwracająca się o pomoc posiada taką osobę.

Pierwsza wizyta powinna odbyć się samodzielnie, nawet jeśli kolejne wizyty będą dotyczyły obojga partnerów. Warto także skorzystać z możliwości przeprowadzenia konsultacji online: będą one odbywać się w miejscu, w którym pacjent czuje się bezpiecznie i pewnie. Nie wymagają osobistego pojawienia się w gabinecie, spotkania przed nim innych osób, co dla wielu osób może być ważne. Dzięki temu konsultacja online może okazać się taką, w trakcie której Pacjent będzie czuł się spokojniej i swobodniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here