borelioza

Objawy boreliozy nie są zbyt charakterystyczne, mogą wskazywać też na wiele innych chorób, dlatego jej rozpoznanie bywa trudne. Diagnostyka i decyzja o późniejszym leczeniu boreliozy powinna zatem być podejmowana wyłącznie przez specjalistę. A jak rozpoznaje się tę chorobę? Jakie są najczęściej wykonywane rodzaje badań na boreliozę? Co warto o nich wiedzieć?

Objawy boreliozy

Trudność w zdiagnozowaniu boreliozy polega głównie na tym, że może się ona objawiać na wiele sposobów. Wbrew powszechnej opinii, charakterystyczny rumień wędrujący nie musi być obecny u wszystkich pacjentów. Inne objawy boreliozy to na przykład bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, gorączka, a także ogólne osłabienie, z którym można mieć do czynienia także w przypadku wielu innych chorób. W zależności od tego, jak dawno doszło do zakażenia borelioza może powodować także dreszcze oraz sztywność stawów. Dlatego jej szybkie rozpoznanie ma istotny wpływ na przebieg choroby.

Jakie badania na boreliozę?

Badania na boreliozę wymienia strona wielkoszynski.pl/choroby/borelioza/, zwykle rozpoczyna się od testów przesiewowych (np. ELISA). Drugi etap, który ma potwierdzić dodatni wynik wcześniejszego badania, to test wykonywany metodą immunoblot. Jest nim na przykład Western Blot, wykonuje się go również, gdy wynik testu ELISA jest niejednoznaczny.

Inne metody stosowane w diagnostyce boreliozy w praktyce klinicznej to m.in. testy KKI, EliSpot oraz IGRA, a także metody bezpośrednie, jak test LUAT, który wykrywa antygeny krętkowe w moczu. A co warto wiedzieć o tych najpopularniejszych badaniach?

Test ELISA i Western Blot

ELISA to podstawowy test przesiewowy, który wykonuje się w pierwszej kolejności (równolegle w klasie IgG oraz IgM). Jednak nie jest tajemnicą, że badania te wiążą się z ryzykiem wyniku fałszywie ujemnego, a częściej, fałszywie dodatniego. Dlatego testem potwierdzenia w serologicznej diagnostyce boreliozy jest Western Blot. A jak wygląda jego skuteczność?

Z pewnością charakteryzuje się on wyższą czułością diagnostyczną niż test ELISA. Wynik dodatni w tym badaniu możliwy jest wyłącznie u osób, które już kiedyś zetknęły się z bakterią Borrelia. Metody te wzajemnie się uzupełniają, dlatego należy wykonać oba testy, a nie zaczynać od Western Blot.

Na czym polegają testy KKI, LUAT?

KKI, czyli Krążące Kompleksy Immunologiczne, to badanie wykonywane najczęściej u pacjentów, którzy nie uzyskali jednoznacznych wyników w teście Western Blot, jest ono wykonywane z surowicy krwi i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Z kolei LUAT to test, który wykrywa antygeny krętkowe w moczu pacjenta. Może być on wykonany podczas prowokacji antybiotykowej lub już w trakcie leczenia boreliozy (jako kontrola skuteczności).

To jednak tylko część z popularnych badań. O tym, które z nich należy wykonać i w jakiej kolejności, decyduje zawsze lekarz. Ważne, aby być czujnym i zrobić to w odpowiednim czasie. Boreliozę podejrzewać można zawsze, gdy u osoby ukąszonej wcześniej przez kleszcza pojawiają się niepokojące objawy z kilku układów jednocześnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here