Rehabilitacyjne łóżka wyraźnie podwyższają komfort życia pacjentów i pozwalają im szybciej wracać do zdrowia. Są to modele bardzo specjalistyczne, wykazujące się pewnymi konkretnymi parametrami technicznymi, które idealnie zgrywają się z potrzebami osób niepełnosprawnych. Opiekun medyczny, starający się wybrać odpowiednie łóżko dla swojego pacjenta lub podopiecznego, powinien zawsze mieć na uwadze jego komfort oraz wysokie bezpieczeństwo. Takie łóżka należy dopasowywać indywidualnie. Nie każde z nich sprawdzi się tak samo dobrze u wszystkich pacjentów.
Podczas zakupów należy zwrócić szczególną uwagę na to, by jak najlepiej dopasować łóżko do konkretnego chorego. W tym celu trzeba wcześniej sprawdzić jego wzrost oraz masę ciała. Do tych dwóch parametrów dostosuje się później własności łóżka. Standardowe modele znoszą bowiem obciążenia wynoszące maksymalnie 135 kg, więc jeśli pacjent waży więcej, trzeba będzie poszukać dla niego czegoś bardziej specjalistycznego i niestandardowego. Łóżka rehabilitacyjne mają też przeważnie podobne wymiary. Na ogół wynoszą one 90 cm na 200 cm. Wielu producentów daje jednak swoim klientom możliwość przedłużenia leża o dodatkowy panel. Z kolei jeżeli łóżko ma być używane przez osobę o niższym wzroście, warto zdecydować się na wariant z regulowaną wysokością.
Ogólnie rzecz biorąc całe łóżko powinno być regulowane. Z pomocą tej dodatkowej funkcji można będzie swobodnie manewrować jego wysokością oraz pozycją leża. Najlepsze pod tym względem okaże się czterosegmentowe łóżko rehabilitacyjne. Jak sama jego nazwa wskazuje, składa się ono z czterech segmentów – każdy z nich można regulować oddzielnie, by pomóc pacjentowi przyjąć optymalną dla niego pozycję. Takie wielofunkcyjne oparcie ułatwia pracę samym opiekunom. Dzięki niemu można w taki sposób ułożyć pacjenta, aby później spokojnie go nakarmić lub zapewnić mu stały kontakt z otoczeniem. Regulowane łoże wpływa ogólnie na komfort chorego. Minimalizuje też ryzyko wystąpienia przykurczy bądź odleżyn.