arytmia serca

Arytmia serca to często spotykane schorzenie, które może generować wiele stresu. Warto jednak mieć świadomość, że nie każda arytmia jest niebezpieczna dla zdrowia – niektóre są przejściowe i znikają po jakim czasie. Jak żyć z arytmią serca?

Czym jest arytmia serca?

Arytmia serca, to inaczej zaburzenie rytmu serca, w którym uderzenia tego mięśnia są nieregularne – zbyt krótkie, czy też zbyt wolne, a odstępy między nimi raz są dłuższe, raz krótsze. Arytmia serca może mieć charakter napadowy (czasowy), jak i długotrwały. Zwłaszcza ten ostatni typ jest niebezpieczny i może powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia. Arytmia serca jest szeroko opisana na Medigo.pl, serwisie, który porusza tematy zdrowotne w kompleksowy sposób. Warto szukać informacji w Internecie, żeby wiedzieć, kiedy udać się do lekarza. Jednocześnie zawsze należy pamiętać, że w momencie, w którym czujesz w swoim ciele dyskomfort, trzeba skonsultować się z lekarzem. Arytmia serca najczęściej objawia się dziwnym uczuciem w klatce piersiowej, poczuciem kołatania, często także bólem mięśnia sercowego. W takich przypadkach należy jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty, żeby zbadać rzeczywistą przyczynę takiego samopoczucia.

Arytmię możemy podzielić na niemiarowość oddechową, częstoskurcz lub rzadkoskurcz. Każdy z tych typów arytmii związany jest z innym rodzajem rytmu serca.

Jak długo można żyć z arytmią serca?

Arytmia może być niebezpieczna, choć nie musi. Jeśli zmiany mają charakter przejściowy (kołatanie serca może występować na skutek stresów lub innych czynników emocjonalnych), aby zaleczyć tę przypadłość, wystarczy zażywać odpowiednie leki. Jednak arytmia może być także skutkiem różnego rodzaju poważnych chorób, takich jak na przykład toczeń, miażdżyca, choroba zastawek serca, czy zwyrodnienie mięśnia sercowego. Jeśli przyczyny są łatwe do uchwycenia, można rozpocząć leczenie.

Choć wiele osób boi się diagnozy arytmii serca, nie musi być ona groźna dla zdrowia. Jeśli mamy arytmię przewlekłą, lecz odpowiednio ją leczymy, możemy dożyć sędziwego wieku, choć szczuje się, że osoby z arytmią serca żyją średnio dwa lata krócej niż osoby bez tej przypadłości.

Jak dbać o siebie, kiedy masz arytmię serca?

Arytmii serca, mimo iż może ona być łagodna, nie warto bagatelizować. Jeśli jest przejściowa, nie musimy się przejmować, jednak aby to stwierdzić, warto sprawdzić tę kwestię u lekarza. W przypadku arytmii przewlekłej, będziemy musieli przyjmować specjalne leki, ważne jest także, aby nie obciążać mięśnia sercowego tłustym jedzeniem, alkoholem czy papierosami. Ruch jest wskazany, ale nie wysiłkowy. Zdrowe serce to podstawa i w przypadku arytmii musimy postępować tak, jakbyśmy mieli każdą inną chorobę serca – dbać o dietę oraz odpowiedni odpoczynek. Warto także zaznaczyć, że bardzo wiele chorób serca związanych jest ze stresem. Dlatego też techniki relaksacyjne i dobre relacje są kluczowe w przypadku dbania o serce oraz stan ogólny naszego własnego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here