Dieta a powrót do zdrowia

Przebyta choroba lub operacja to spore obciążenie dla naszego organizmu. Dlatego w okresie rekonwalescencji warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią dietę. Sprawdź, co jeść, aby szybko odzyskać pełnię sił!

Odpowiedni sposób odżywiania w okresie rekonwalescencji może znacznie przyspieszyć powrót pacjenta do zdrowia. Jak powinna wyglądać dieta po chorobach, zabiegach i operacjach? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Dieta a powrót do zdrowia

Po przebytej chorobie, operacji czy zabiegu trzeba pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety. Sposób odżywiania ma ogromne znaczenie w powrocie do zdrowia. Dieta w okresie rekonwalescencji powinna być skonstruowana tak, aby dostarczać odpowiednich ilości potrzebnych składników odżywczych. Kaloryczność diety pooperacyjnej powinna być dostosowana do wieku, wzrostu oraz masy ciała pacjenta. Warto pamiętać, że sposób odżywiania może mieć duży wpływ na gojenie się ran pooperacyjnych. Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do smażonych, tłustych potraw, fast-foodów czy słodyczy, w okresie rekonwalescencji trzeba koniecznie zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe.

Po chorobie i operacji dostarczaj sobie niezbędnych składników odżywczych 

W przypadku pacjentów w okresie rekonwalescencji zalecana jest dieta lekkostrawna – czyli taka, w której znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie nie obciążająca przewodu pokarmowego. Oto kilka ważnych zasad diety pooperacyjnej:

  • Spożywanie 4-6 małych posiłków dziennie. Podczas ich spożywania warto pamiętać, aby jeść powoli i w spokoju;
  • Jedzenie posiłków dostarczających odpowiednich ilości białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin oraz składników mineralnych;
  • Spożywanie produktów bogatych w białko, które jest ważnym elementem diety w okresie pooperacyjnym. Warto wybierać chude mięso drobiowe i ryby, a także chude lub półtłuste sery, jogurty, kefiry i maślanki;
  • Rezygnacja z tłustych, smażonych potraw. Zamiast smażenia warto wybierać gotowanie, duszenie lub pieczenie;
  • Ograniczenie błonnika pokarmowego – rezygnacja z pełnoziarnistych produktów zbożowych, spożywanie owoców i warzyw bez skórki – najlepiej w formie gotowanej;
  • Jedzenie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 – znajdziemy je m.in. w olejach roślinnych i rybach;
  • Systematyczne nawadnianie organizmu poprzez picie odpowiednich ilości wody;
  • Warto również stosować gotowe hiperkaloryczne preparaty odżywcze.

O czym jeszcze warto pamiętać w czasie rekonwalescencji?

Aby szybko wrócić do zdrowia po przebytej chorobie lub operacji, trzeba bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego. Należy również pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej oraz zrezygnować z używek. Warto zadbać o relaks i odprężenie, stosując wysokiej jakości poduszki do masażu, które są dostępne w sklepach medycznych. W dobrych sklepach online znajdziesz nie tylko produkty do użytku domowego, ale także profesjonalne narzędzia medyczne, takie jak np. otoskop czy negatoskop.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here