Aktywność fizyczna pomaga zapobiec osteoporozie
fot. Pixabay.com

Osteoporoza, zwana też cichym zabójcą kości, coraz częściej nie dotyka tylko i wyłącznie osób z podeszłym wieku. Traktowana dziś jako choroba cywilizacyjna dosięga także młodych ludzi. Jak więc żyć, aby jej zapobiegać? Na pewno aktywnie!

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/osteoporoza-a-aktywnosc-fizyczna/

Aktywność fizyczna a gęstość kości

Aktywny tryb życia to sposób na poradzenie sobie z wieloma problemami zdrowotnymi, a jeszcze lepszy na ich uniknięcie. Nie inaczej jest w przypadku osteoporozy, dlatego warto już małe dzieci zachęcać do tego, aby miały jak najwięcej ruchu. Aktywność fizyczna ma bardzo dobry wpływ na gęstość kości, która zwiększa się szczególnie w pobliżu tych miejsc, które są intensywnie trenowane. Ponadto dobrze zaplanowane i regularnie wykonywane ćwiczenia obciążające poprawią siłę i wytrzymałość mięśni oraz koordynację i utrzymywanie równowagi. To z kolei zapobiegnie upadkom i złamaniom.

Zalecane ćwiczenia w profilaktyce osteoporozy

W serie ćwiczeń fizycznych, które chcemy wykonywać, aby zapobiec osteoporozie, warto włączyć ćwiczenia wytrzymałościowe, siłowe, rozciągające i koordynacyjne, a także oporowe i w obciążeniu osiowym.

Ćwiczenia wytrzymałościowe najlepiej wykonywać 2-3 razy w tygodniu przez przynajmniej 20 minut. Ich intensywność dobieramy do naszego stanu zdrowia i kondycji. Wśród nich wymienić można marsz, marszobieg, bieg, jazdę na rowerze. Ćwiczenia siłowe, angażujące najważniejsze mięśnie, takie jak mięśnie brzucha, pleców, nóg, ramion, warto wykonywać dwa razy w tygodniu również po 20 minut. Z kolei ćwiczenia rozciągające i koordynacyjne dobrze jest wykonywać codziennie. Czas, który należy im poświęcić, to 5-10 minut.

Wśród ćwiczeń oporowych i z obciążeniem osiowym warto wymienić marsz z kijkami oraz ćwiczenia wzmacniające z hantlami. Marsz z kijkami nie tylko zapewnia odpowiednią dawkę ruchu i zapobiega osteoporozie, ale również bardzo pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia. Poprzez naciskanie na kijek rękami od czasu do czasu w trakcie maszerowania wzmacniają się też mięśnie rąk i ramion. Te z kolei zapewniają odpowiedni nacisk na tkankę kostną i zapobiegają jej ubytkom.

Zobacz też: http://www.miss-fit.pl/jak-przy-pomocy-diety-zapobiegac-osteoporozie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here