Alergia na pylenie różnych rodzajów roślin, jest jednym z najpowszechniej występujących problemów we współczesnym świecie. W okresie zimowym ma się z tym spokój, jako że nie rosną żadne kwiaty ani trawy, zupełnie inaczej wygląda to wiosną, latem i jesienią. W jaki sposób można się przygotować do sezonu pylenia roślin? Jak poradzić sobie z alergią?
Na jakie rośliny najczęściej jesteśmy uczuleni?
Warto na wstępie nadmienić, że nie chodzi tutaj tyle o alergię na konkretne rośliny, co na pyłki, które one wytwarzają. Niestety wśród Polaków jest to jeden z najpowszechniejszych problemów. Uczulenie może dotyczyć zarówno kwiatów, drzew, krzewów jak i traw. W tym ostatnim przypadku jest najgorzej, jako że uczulać mogą praktycznie wszystkie występujące pospolicie gatunki, a od tego się nie ucieknie. Wśród drzew najczęściej alergenne są brzoza, olcha, leszczyna, topola, wierzba oraz dąb. Jeżeli chodzi o kwiaty i chwasty, zazwyczaj uczulająco działa nagietek pospolity, krwawniki, rumianek, a także pokrzywa, szczaw, ambrozja, bylica, bluszcz, pelargonia czy chryzantema.
Kiedy zaczyna się sezon na pylenie roślin?
Nie ma tutaj jednej daty, ponieważ wiele będzie zależało od konkretnej rośliny i jej czasu kwitnienia. Inne typy pyłków będą w powietrzu w maju czy czerwcu, wówczas najczęściej pojawiają się problemy z trawami. Niektóre drzewa jak dąb, buk, wierzba i topola pylą intensywnie już w kwietniu, a nawet w marcu. Co pyli w lipcu i sierpniu sprawdź na Cafeteria.pl, bo w tym przedziale czasu znajdzie się wiele różnych typów roślin. Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku grzybów, kiedy okres ich rozpylenia przypada zarówno na lato, jak i jesień. Chcąc przygotować się na sezon alergiczny, należy więc wiedzieć, na co ma się uczulenie oraz kiedy dokładnie przypada szczyt pylenia tych roślin.
Jak przygotować się do sezonu pylenia?
Zostało już wyjaśnione, że pylenie różnych roślin odbywać może się w innych terminach, w czasie niemalże od marca aż do późnej jesieni. Istotne będzie więc wiedzieć, na co ma się alergię, czy są to trawy, drzewa czy jednak grzyby, a także orientować się, w jakich okresach występuje ich pylenie. W ten sposób o wiele łatwiej będzie planować wszelkiego rodzaju wyjścia i wyjazdy, aby ograniczyć kontakt z alergenami do minimum. Pogoda także nie jest tutaj bez znaczenia – w słoneczne wietrzne dni, poziom zapylenia zazwyczaj jest większy, niż wówczas gdy występują deszcze. Zdecydowanie powinno się też unikać odwiedzania miejsc, gdzie znajduje się większa koncentracja różnego rodzaju traw i innych roślin.
Dobrze też kontrolować ilość alergenów w domu. Pyłki roślin mogą nieść się w powietrzu na bardzo duże odległości, a więc i nie mają problemów z tym, by dostawać się do wnętrza mieszkań. Lepiej unikać zbytniego wietrzenia pomieszczeń, jak również warto zadbać o większą szczelność okien i drzwi.
Alergia na rośliny a dostęp do leków
Każdy, kto zmaga się z alergiami, doskonale wie, jak ważne jest korzystanie z odpowiednich leków. Zażywanie pozwala przeciwdziałać ewentualnym dolegliwościom. Objawy uczuleniowe mogą być różne – od lekkich po bardzo ciężkie. Lekarstwa pomogą w przetrwaniu najcięższego okresu pylenia wybranych roślin. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie specyfiki z wyprzedzeniem.