Jakie są sposoby na obniżenie gorączki

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu, która pojawia się w momencie, kiedy jest on zaatakowany przez różnego rodzaju bakterie, wirusy lub inne patogeny. Jeżeli nie przekracza 38 stopni, nie powinno się jej zbijać, ponieważ może mieć ona pozytywny wpływ na przebieg infekcji. Jeżeli jednak przekroczy tę wartość, wówczas możemy sięgnąć po leki na gorączkę, takie jak ibuprofen, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy. Jakie są sposoby na obniżenie gorączki? Podpowiadamy.

Preparaty wieloskładnikowe na przeziębienie i grypę

W sklepach i aptekach dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów, które mają w swoim składzie substancje obniżające gorączkę. Możemy w nich znaleźć zarówno paracetamol czy ibuprofen, które łagodzą ból i działają przeciwgorączkowo, jak i inne substancje, takie jak na przykład chlorowodorek fenylefryny czy pseudoefedryna, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, a dodatkowo podwyższają ciśnienie tętnicze. Leki na gorączkę warto jednak stosować wyłącznie, wtedy kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni.

Dodatkowo stosując wieloskładnikowe preparaty na przeziębienie i grypę, powinniśmy szczególną uwagę zwracać na ich skład, aby nie przekroczyć maksymalnej dziennej dawki poszczególnych składników, zwłaszcza takich jak ibuprofen czy paracetamol.

Leki przeciwgorączkowe

Obecnie możemy znaleźć różnego rodzaju leki na gorączkę, których zadaniem jest wyłącznie obniżenie temperatury naszego ciała. Choć występują one pod różnymi nazwami handlowymi, to najczęściej ich głównym składnikiem jest paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Ta pierwsza substancja uznawana jest za najbezpieczniejszą, dlatego może być stosowana również przez kobiety w ciąży, osoby chore i dzieci. Ibuprofen z kolei dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Kwas acetylosalicylowy zaś może być podawany jedynie osobom po 12 roku życia, nie mogą po niego sięgać kobiety w ciąży i pacjenci cierpiący na chorobę wrzodową.

Domowe sposoby na obniżenie gorączki

Czasami, zanim weźmiemy leki na gorączkę, możemy spróbować zbić temperaturę domowymi sposobami. Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim różnego rodzaju okłady. Zimne kompresy możemy kłaść na czoło, kark i łydki. Należy je zmieniać co około 15 minut.

Gorączkę może obniżyć również kąpiel w temperaturze o 2 stopnie niższej niż temperatura ciała. Decydując się na to rozwiązanie, należy jednak pamiętać o tym, aby zanurzać się w wodzie bardzo powoli. Możemy wypić również gorące mleko z miodem i czosnkiem lub herbatę z miodem i cytryną. Napary te stymulują układ odpornościowy, dzięki czemu mogą spowodować obniżenie temperatury ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here