Kreatyna jest organicznym związkiem chemicznym, który jest uważany za jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych suplementów diety na świecie. Znana jest z tego, że pomaga zwiększać siłę, moc i wytrzymałość mięśni podczas intensywnych treningów siłowych. Jest ona naturalnie wytwarzana w naszym organizmie, a także występuje w niektórych produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby i nabiał. Suplementacja kreatyny może pomóc zwiększyć jej stężeniem w organizmie, a tym samym zapewnić dodatkowe korzyści płynące z regularnego treningu.
Suplementacja kreatywny – spodziewane efekty
Suplementacja kreatyny może prowadzić do zwiększenia siły i mocy tkanek mięśniowych. Sportowcy i osoby trenujące siłowo często stosują kreatynę, aby poprawić swoje wyniki i osiągnąć lepsze rezultaty. Zwiększona siła i moc pozwalają na wykonywanie cięższych ćwiczeń i ich większej liczby powtórzeń.
Kolejnym efektem suplementacji kreatyny jest zwiększenie masy mięśniowej. Badania wyraźnie wskazują, że regularne przyjmowanie kreatyny może prowadzić do wzrostu masy ciała, co jest szczególnie ważne w przypadku osób pragnących rozbudować swoją muskulaturę.
Kreatyna będzie też wspierać Twój organizm w regeneracji po skończonym treningu oraz sprawi, że przystępując do niego, będziesz mieć więcej motywacji i energii. Warto więc przyjmować kreatynę codziennie, co pozwoli na poprawę swoich rezultatów przy okazji każdej wizyty na siłowni.
Jaki rodzaj kreatyny warto wybrać?
Najpopularniejszy typ kreatyny to monohydrat. Jest stosowany zarówno przez sportowców, jak i amatorów ćwiczących na własną rękę. Monohydrat kreatyny jest łatwo przyswajalny przez organizm i szybko rozpuszcza się w wodzie lub innych napojach. Zawiera jedną cząsteczkę wody na każdą cząsteczkę kreatyny.
Alternatywą jest jabłczan kreatyny, również popularny typ tego suplementu. Jest połączeniem cząsteczek kreatyny z kwasem jabłkowym, co ma zwiększać jego wchłanialność, a tym samym pomóc w szybszym rozwoju tkanki mięśniowej.
Popularna jest też kreatyna mikronizowana, której cząsteczki zostały odpowiednie zredukowane pod kątem ich rozmiaru. Dzięki temu jest ona lepiej przyswajalna oraz pozwala uzyskać bardziej zadowalające efekty.
Wybór odpowiedniej formy kreatyny zależy od indywidualnych potrzeb i celów sportowych, które pragniesz osiągnąć. Jeśli masz wątpliwości co do zakupu suplementu, możesz skorzystać z pomocy doradcy lub zasięgnąć opinii dietetyka, lekarza lub też swojego trenera.
Jak stosuje się keratynę?
Stosowanie kreatyny różni się w zależności od rodzaju i formy suplementu, ale najczęściej stosowane jest następujące schemat. Na początku cyklu należy przyjmować wyższe dawki kreatyny, aby jak najszybciej nasycić mięśnie. Zaleca się przyjmowanie od 20 do 30 gramów dziennie przez około 5-7 dni.
Po fazie nasycania następuje faza utrzymania. W jej trakcie należy przyjmować mniejsze dawki kreatyny, aby utrzymać jej odpowiedni poziom w mięśniach. Zaleca się przyjmowanie od 3 do 5 gramów dziennie.
Po kilku tygodniach stosowania zaleca się zrobić przerwę, aby uniknąć uodpornienia organizmu na jej działanie. Przerwa powinna trwać od 4 do 6 tygodni. Warto uzgodnić czas trwania tego okresu ze swoim trenerem. Po jego ukończeniu można powrócić do systematycznej suplementacji.