Niepełnosprawność nie musi ograniczać codziennej aktywności, która jest szczególnie ważna zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Z takim założeniem projektowane są aktywne wózki inwalidzkie, zwane także wózkami sportowymi. Są one dostosowywane do indywidualnych potrzeb użytkowników, a także do określonych urazów i schorzeń. Dzięki temu pozwalają zminimalizować wszelkie ograniczenia podczas poruszania się.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów topowych produktów w zakresie inwalidzkich wózków aktywnych.
Wózek aktywny Funky – dostosowany do potrzeb
Aktywny wózek Funky https://galeriazdrowia.pl/produkt/wozek-aktywny-funky/ może być dopasowany do potrzeb dzieci i osób dorosłych z wieloma rodzajami niepełnosprawności, jednak jest szczególnie polecany pacjentom po urazie rdzenia kręgowego czy przebytych amputacjach. Jest to produkt „szyty na miarę”, by zaspokoić wszystkie potrzeby użytkownika w zakresie przemieszczania się. Producent opracowuje go ściśle według wytycznych, przekazanych przy zamówieniu.
Funky to niezwykle lekki wózek, ważący zaledwie 10,5 kg. Posiadający ramę z duraluminiowego stopu, która niską wagę łączy z ponadprzeciętną wytrzymałością. Dopasowanie wózka do potrzeb osoby niepełnosprawnej umożliwia szereg regulacji – nachylenia i głębokości siedziska, długości podnóżków czy wyważenia wózka. Maksymalne obciążenie wózka Funky to 120 kg.
Aktywny wózek Diva – idealny do aktywności na zewnątrz
Wózek Diva https://galeriazdrowia.pl/produkt/aktywny-wozek-inwalidzki-diva/, podobnie jak model Funky, wykonywany jest na specjalne zamówienie i dostosowywany do potrzeb przyszłego użytkownika. W porównaniu do wyżej opisanego modelu jest w większym stopniu przystosowany do aktywności na wolnym powietrzu, pełniącej ważną rolę w rehabilitacji zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Solidna, podwójna aluminiowa rama krzyżakowa zwiększa bezpieczeństwo i wraz z dołączanym do wózka pasem stabilizującym ułożenie nóg, zapewnia utrzymanie prawidłowej postawy, nawet podczas szybkiej jazdy.
Szybkie poruszanie się na wózku Diva jest możliwe głównie ze względu na jego niską wagę – zaledwie 11,5 kg – a także specjalne obręcze na kołach, które poprawiają prowadzenie. Dzięki nim rozpędzanie wózka i utrzymywanie określonej prędkości jest znacznie prostsze niż w przypadku standardowych wózków. Atutem modelu Diva jest także możliwość odpinania tylnych kół, które znacznie ułatwia przechowywanie wózka i jego transport w bagażniku samochodu.
Quasar – ultralekki wózek aktywny
Aktywny wózek Quasar https://galeriazdrowia.pl/produkt/aktywny-wozek-inwalidzki-quasarquasar/ to najdroższa, ale zarazem najbardziej zaawansowana propozycja z naszego przeglądu. Również jest to model przygotowywany na zamówienie i dostosowywany do potrzeb pacjenta. Jego przewagą nad innymi wózkami aktywnymi jest niezwykle kompaktowa konstrukcja, połączona z niską wagą i dużą wytrzymałością.
Wózek Quasar waży zaledwie 8,3 kg, a jego maksymalne obciążenie to 120 kg. Jak to możliwe? Tajemnicą jest wykonanie jego korpusu z tytanu. Dzięki temu niezwykle wytrzymałemu materiałowi można było zaprojektować kompaktową konstrukcję wózka, umożliwiającą sprawne poruszanie się w ciasnych pomieszczeniach czy korytarzach. Wózek świetnie nadaje się do uprawiania sportu i aktywnej rehabilitacji – docenią go miłośnicy szybkiej jazdy (dodatkowe obręcze na kołach ułatwiają rozpędzanie i utrzymanie prędkości). Quasar może być przystosowany zarówno do potrzeb dzieci, jak i dorosłych.
Opisane powyżej wózki aktywne są w stanie zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość sprawnego, samodzielnego, a przede wszystkim bezpiecznego przemieszczania się. Osoby przesiadające się na tego typu sprzęt ze standardowego wózka inwalidzkiego odczują znaczną różnicę w komforcie codziennego funkcjonowania – głównie ze względu na łatwość przemieszczania się i manewrowania, a także stabilizację postawy, zapewnianą przez wózki aktywne. Sprzęty tego rodzaju znakomicie nadają się do amatorskiego uprawiania sportu, jednak nie są to wózki stricte sportowe, dedykowane konkretnym dyscyplinom takim jak np. koszykówka czy szermierka na wózkach.
Więcej informacji na temat wózków inwalidzkich można znaleźć na stronach sklepu medycznego Galeria Zdrowia.
*******
Produkty wymienione w artykule są wyrobami medycznymi, informacje o zastosowaniu, przeciwwskazaniach i rodzajach ryzyka znajdują się na wskazanych w tekście stronach internetowych.
Producentem tego typu wózków inwalidzkich jest firma OFFCARR s.r.l. Wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Firma Mobilex Sp. z o.o.