układ krążenia

Zdrowy tryb życia jest obecnie bardzo modny i należy to uznać za bardzo pozytywne zjawisko. Choć dla niektórych to może wydawać się zabawne, to jednak fakt, że ludzie dbają o swoje zdrowie nie zasługuje na kpinę. No dobrze, ale dobre chęci nie wystarczą. Jak dbać o siebie dobrze?

Profilaktyka chorób układu krążenia jest bardzo ważna, bo choroby krążenia są bardzo powszechne w naszym społeczeństwie. Wszechobecny stres, niezbyt czyste powietrze w mieście, a także kiepska jakość spożywanych pokarmów sprawiają, że jesteśmy bardzo narażeni na choroby o charakterze sercowym. Dlatego też powinniśmy kłaść nacisk na to, aby dbać o stan swojego serca. Profilaktyka chorób układu krążenia to między innymi regularne ćwiczenia fizyczne. Mamy do wyboru treningi o charakterze siłowym, kardio, interwałowym, czy wytrzymałościowym. Jedyne, o czym należy pamiętać to unikanie ciężkich treningów przed samym snem. Poza tym róbmy to, co sprawia nam przyjemność.

Każda aktywność fizyczna jest dobra, o ile nie przesadzamy za bardzo. Ćwiczenia należy wykonywać poprawnie, aby nie nabawić się kontuzji. Początkującym zaleca się treningi pod okiem doświadczonej osoby. Mamy do wyboru skorzystanie z usług trenera personalnego lub uczęszczanie na zajęcia grupowe pod okiem instruktora. Rozwiązanie zależy od preferencji danej osoby.

Dla tych, którzy czują się na siłach i nie mają już problemów z techniką dopuszcza się trenowanie samodzielnie. Można skorzystać z gotowych ćwiczeń na youtube lub z własnoręcznie ułożonych planów treningowych. Najważniejsze to się ruszać i robić to systematycznie. Nasze serce kilka razy w tygodniu ma sobie przypomnieć, do czego zostało stworzone! Zwiększenie tętna na krótki czas wykonywania ćwiczeń to jest właśnie to, co chcemy uzyskać.

profilaktyka chorób układu krążenia

Profilaktyka chorób układu krążenia to także odpowiednia dieta

Nie trzeba rezygnować ze wszystkich ulubionych przekąsek, ale pewne zasady nie zaszkodzą. Przede wszystkim należy spożywać dużo warzyw i owoców, które dostarczą nam niezbędnych witamin. Trzeba sobie uświadomić, że niektóre produkty zwane jedzeniem są tak naprawdę tylko truciznami i z odżywianiem nie mają zbyt wiele wspólnego. Do takich trucizn należą chipsy, margaryna i słodkie napoje gazowane. Warto także ograniczyć alkohol i papierosy. Kawa może być spożywana tylko z umiarem. Każde inne jedzenie także może zaszkodzić, gdy nie będzie ono spożywane w odpowiedniej ilości. Także niedożywienie spowoduje negatywne skutki w naszym organizmie, głównie poprzez niedobory witamin.

Jeśli jeszcze się zastanawiacie, na czym może polegać profilaktyka układu krążenia, pomyślcie o jednej z najważniejszych czynności życiowych, czyli o śnie. Badania dowodzą, że zbyt mała ilość snu zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Dlatego powinniśmy dbać o wysypianie się. Brak czasu nie jest żadną wymówką. Powinniśmy organizować swój dzień tak, abyśmy mieli możliwość przespania co najmniej ośmiu godzin codziennie. Gdy nie możemy wygospodarować tego czasu, może to oznaczać, że być może tracimy zbyt dużo czasu na czynności, które nie są nam do niczego potrzebne. Warto zastanowić się nad swoim życiem pod takim właśnie kątem.

zdrowa dieta

Niech ideologia zero waste dotyczy też naszego czasu – nie marnujmy go. Profilaktyka chorób układu krążenia powinna więc polegać także na umiejętnej organizacji czasu, co poza oczywistością, czyli czasem na sen da nam spokój psychiczny, wynikający z dobrze zorganizowanego życia. I tutaj mimochodem wchodzimy już w kolejny temat, czyli w organizację życia.

Profilaktyka chorób układu krążenia to unikanie stresu. A kiedy pojawia się najczęściej stres? Wtedy, gdy dzieją się rzeczy nieprzewidziane, rzeczy, których nie zaplanowaliśmy. Aby tego uniknąć, dobrze jest odpowiednio poukładać swoje życie. Wygospodarować czas na pracę, odpoczynek, spotkania ze znajomymi. Trzeba znaleźć balans, aby się w tym nie pogubić. Aby tego dokonać, można zainspirować się innymi, być może nawet influencerami, którzy dzielą się z innymi w mediach społecznościowych metodami organizacji swojego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here