arytmia serca

W dzisiejszych czasach sporo z nas żyje szybko, goniąc terminy czy własne wyznaczone cele. W codziennym zgiełku obowiązków, bardzo trudno jest znaleźć czas na porządny odpoczynek, czy też zdrowy, zbilansowany posiłek.

Dlatego też wielu z nas sypia po 6 godzin na dobę, i często stołuje się w barach typu fast food. To znacznie osłabia nasz organizm, który prędzej czy później – ale zawsze w najmniej oczekiwanym momencie – da nam o tym głośno znać. Poprzez życie w stresie, komórki ulegają zepsuciu co osłabia nasz układ nerwowy.

Odbija się to na całym organizmie. Najbardziej obciążone może być jednak serce, które to jest zwierciadłem wszystkiego, co dzieje się dookoła. Narząd ten jest narażony na przeróżne schorzenia, w większym lub mniejszym stopniu utrudniając normalne funkcjonowanie. Jednym z nich, jest temat rzeka arytmia serca – objawy są dosyć niejednolite i odczuwane przez pacjentów na swój własny sposób, nie zawsze kanoniczny.
Tachykardia, czyli uderzenia serca powyżej 100 na minutę, to przypadłość utrudniająca normalne funkcjonowanie osób chorujących na arytmię. Jednak tachykardia występuje również naturalnie na skutek wysiłku fizycznego bądź w stresujących momentach.

badanie

Serce każdego człowieka ma swój naturalny, miarowy rytm

Kiedy jednak tętno spada poniżej 50/min, a dzieje się to w spoczynku (nie podczas snu, ponieważ wtedy jest to naturalne zjawisko), to mówimy o bradykardii. Powtarzające się wahania pulsu do jakich dochodzi, nie będące skutkiem czynników zewnętrznych, należy wziąć pod lupę. W tym celu musimy udać się do swojego lekarza rodzinnego, opisać problem i tym tropem skieruje on nas do specjalisty w tej dziedzinie – kardiologa. Najczęściej niezbędne okazuje się badanie metodą Holtera. Polega ono na całodobowym monitorowaniu akcji serca za pomocą specjalnego urządzenia.

To, jak długo pacjent powinien nosić holter, stwierdza kardiolog. Najczęściej stosuje się okres 24h, jednak w przypadku gdy napady arytmii są rzadkie i trudne do uchwycenia, lekarz może zadecydować o tygodniowej obserwacji. W wyznaczonych miejscach na klatce piersiowej pacjenta umieszcza się elektrody, które podłączone są do małego urządzenia jakie pacjent nosi na pasku. W trakcie wykonywania pomiarów niezbędne jest to aby stosować się do pewnych zaleceń. Należy unikać urządzeń emitujących pole magnetyczne gdyż mogą one zakłócić wynik badania. Na urządzeniu gromadzącym pomiary, jakie pacjent przy sobie nosi, najczęściej umieszczony jest guzik, który pacjent musi wcisnąć w momencie odczucia objawów.

Urządzenie zarejestruje ten moment na wykresie. Po przeanalizowaniu wyników przez lekarza prowadzącego można stwierdzić co jest przyczyną zaburzeń rytmu serca. Najczęściej są to różne choroby lub infekcje w których współistnieje to zaburzenie. Zdarza się też, iż pacjentom nic groźnego nie dolega a przyczyną ich dolegliwości są przewlekły stres, nerwica, depresja, używki itp. Nierzadko trzeba wykonać dodatkowe badania, w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Zdarzają się też osoby u których doświadczenie silnych emocji potrafi wybić serce z jego naturalnego rytmu, bądź też zmienić częstotliwość uderzeń.

arytmia serca – objawy

W tym momencie spotkać możemy się z pojęciem ektopowych uderzeń serca

Zjawisko to dotyczy takiej sytuacji, w której narząd ten „pomija” jedno uderzenie, po czym zastępuje je mocniejszym lub podwójnym. Towarzyszy temu uczucie „zamierania” lub „stawania ” serca. W takim wypadku osobę może ogarnąć lęk, uczucie kołatania serca lub nawet poty. O ile potrafimy odróżniać zawał, który jest bardzo poważny i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, o tyle nam wiadomo ze ektopowym uderzeniom serca zazwyczaj nie towarzyszą żadne choroby i są one niegroźne.

Bardzo wiele osób nawet ich nie odczuwa, jednak zaburzenia zostają uwidocznione np. na EKG, podczas rutynowych badań. Podsumowując : uczucia kołatania bądź nierównego bicia serca, duszności, nagły napad lęku czy niepokoju mogą świadczyć o arytmii, jednak aby potwierdzić diagnozę i rozpoznać jej formę, należy koniecznie udać się do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here