zapalenie spojówki

Zapalenie spojówki to przykra dolegliwość, która powoduje wiele uciążliwych objawów, takich jak swędzenie i pieczenie oczu, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jej przyczyną mogą być infekcje, bakterie lub reakcje alergiczne. Czy schorzenie to zawsze wymaga podania antybiotyków? Jak można łagodzić przykre dolegliwości?

Diagnoza i leczenie zapalenia spojówek

Sposób leczenia zapalenia spojówek uzależniony jest od jego przyczyny. Gdy infekcja spowodowana jest bakteriami konieczne jest podawanie antybiotyków – na przykład w formie maści lub kropli, które podaje się do worka spojówkowego. Po rozpoczęciu leczenia, przykre objawy powinny znacząco zmniejszyć się po około 2-3 dniach, aż do całkowitego ustąpienia po tygodniu. Z antybiotykami należy jednak postępować ostrożnie i prowadzić leczenie pod opieką lekarza, ich długotrwałe podawanie może przyczynić się do zakażeń grzybami.

Jeżeli zapalenie spojówek ma charakter alergiczny pomocne okazują się leki przeciwhistaminowe, które może przepisać lekarz. Natomiast wirusowe infekcje mijają samoistnie i w większości przypadków nie wymagają stosowania żadnego leczenia. W ich trakcie należy jednak zwracać szczególną uwagę na podstawowe zasady higieny, ponieważ oczy w tym czasie pozbawione są naturalnych systemów ochronnych i łatwo można doprowadzić do bakteryjnego zapalenia spojówek.

Skąd wiemy, co jest przyczyną zapalenia spojówki w konkretnym przypadku? Diagnozę potrafi postawić lekarz podczas badania okulistycznego z wykorzystaniem lampy szczelinowej. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie posiewu lub badania bakteriologicznego. Często niektóre charakterystyczne objawy towarzyszące schorzeniu wskazują na jego przyczynę – bakteryjne zapalenie spojówek ma ciężki i nagły przebieg oraz towarzyszy mu wydzielina ropna, powodująca zlepianie rzęs i powiek.

Jak łagodzić objawy zapalenia spojówek?

Oprócz zastosowania leczenia przepisanego przez lekarza, warto pamiętać o kilku czynnikach, które potrafią złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Na oczy można przykładać zimne okłady lub stosować napary z rumianku. Poleca się odstawienie na czas leczenia szkieł kontaktowych, co pozwala oczom odpocząć. Należy unikać przebywania w zakurzonych i suchych miejscach – wskazane jest nawilżanie powietrza oraz zrezygnowanie na jakiś czas z używania klimatyzacji. Do codziennej pielęgnacji twarzy najlepiej używać lekkich i łagodnych kosmetyków. Ulgę potrafią też przynieść tzw. sztuczne łzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here