przydomowy ogródek

Uprawa własnego ogródka to świetny pomysł. Wiele osób, które mają przydomowe ogródki, zastanawia się, jakie warzywa mogą zasiać lub zasadzić, aby cieszyć się ich smakiem w czasie sezonu letniego. Stworzenie własnego warzywniaka nie jest jednak czymś, co da się zrobić w ciągu jednego popołudnia. Warto zaplanować poszczególne czynności z wyprzedzeniem i poszukać przydatnych informacji. Jak stworzyć przydomowy ogródek warzywny? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

Własny ogródek warzywny – od czego zacząć?

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest odpowiednie przygotowanie stanowiska. Wybór miejsca, w którym będziemy oprawiać warzywa powinien być podyktowany tym, czy zapewni roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Pod uwagę należy wobec tego wziąć poziom nasłonecznienia, osłonięcie od wiatru, żyzność podłoża oraz to, czy będzie ono wystarczająco wilgotne. Kiedy już wyznaczymy właściwie miejsce na grządki, należy je odchwaścić, przekopać i nawieźć.

Wybór odpowiedniego nawozu nie jest łatwym zadaniem, jeśli nie posiadamy w tej kwestii żadnego doświadczenia, ani fachowej wiedzy, to koniecznie należy zasięgnąć informacji u kogoś, kto się na tym zna, lub całkowicie zaniechać i nie nawozić grządek. Temat zakładania ogródka warzywnego jest niezwykle szeroki, dlatego warto zajrzeć także do innych publikacji, np. jak założyć przydomowy ogródek czytaj na blogseniora.pl.

Co sadzić w przydomowym ogródku?

Zacznijmy od tego, że różne grupy warzyw mają różne wymagania. Jako podstawę uprawy warto wybrać warzywa o długim okresie wegetacyjnym, a więc korzeniowe (np. buraki i marchew). Dużą popularnością cieszą się także rośliny o krótkim okresie wegetacyjnym, takie jak rzodkiew, sałata, czy koper. Wśród warzyw, które są bardzo popularne wśród osób posiadających własne warzywniaki, warto wymienić także: fasolę, groch, bób, pomidory, paprykę, szpinak, jarmuż, dynię, ogórki, kapustę, kalarepę, czy cukinię.

Aby zapewnić sobie stały dostęp do świeżych warzyw różnego rodzaju, warto hodować kilka gatunków, które dojrzewają w różnym czasie. Bardzo przydatny jest w tym wypadku terminarz uprawy. Tego typu pomoce można bez trudu znaleźć w internecie, zamieszczone są w nich informacje dotyczące tego, w jakim momencie roku należy wysiać konkretne warzywo, rozsadzić je oraz kiedy można spodziewać się plonów gotowych do zbioru.

Jak zrobić skrzynki na warzywa?

W przypadku, gdy gleba w naszym ogrodzie nie jest zbyt żyzna, warto zastanowić się nad uprawą warzyw w specjalnych skrzynkach. Ich wykonanie nie jest rzeczą skomplikowaną, jednak trzeba mieć na uwagę kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim pojedyncza skrzynia nie powinna być szersza niż 140 cm, natomiast wysokość to minimum 20 cm. Jeśli planujemy postawienie większej ilości skrzyń, to powinniśmy zostać pomiędzy nimi ścieżki o szerokości co najmniej 30 cm. Same skrzynie powinny być zbite z surowych desek i kantówek umieszczonych w narożnikach. Dobrze jest zakopać narożne listwy w ziemi, dzięki czemu skrzynia osiądzie na gruncie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here