Życie z alergią nie jest łatwe, szczególnie wtedy, gdy objawy są mocno dokuczliwe. Leczenie nie jest proste, i co gorsza, można jedynie złagodzić dolegliwości. Jaką strategie działania przyjąć, aby alergia nie odciskała się mocno na codzienności?
Alergen – od niego wszystko się zaczyna
Można być uczulonym na wiele różnych czynników. Najpowszechniejszym alergenem jest kurz, pyłki roślinne i sierść zwierzęca. Sporo osób źle się czuje po zjedzeniu konkretnych składników pokarmowych, np. laktozy czy glutenu. Problemy alergiczne może wywoływać także dym papierosowy, nikiel oraz detergenty I barwniki. Najważniejsze jest to, aby rozpoznać czynnik uczulający i przeciwdziałać alergii. Zawsze można zminimalizować skutki ekspozycji na alergen, a także dążyć do jak najmniejszego z nim kontaktu.
Te objawy mogą oznaczać alergię
Najczęstszym objawem alergii jest katar sienny, kichanie I zaczerwienienie spojówek Do tego należy dodać łzawiące oczy, ból głowy, twarzy i zatok oraz przewlekłe zmęczenie. Większość objawów alergicznych przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę, dlatego czasami tak trudno rozpoznać prawdziwe źródło problemu.
Jeśli nie wiesz, czy to alergia, a od jakiegoś czasu dotykają Cię objawy, które mogą być z nią związane, zrób testy z laboratorium medycznym. To najlepszy sposób na wykrycie alergii i rozpoczęcie leczenia. Przygotujesz się na kontakt z alergenami, dlatego przykre obawy będą na pewno mniej intensywne.
Jak leczyć alergię – preparaty z apteki
Co na alergię będzie najlepsze? Jakie leki i preparaty wspomagające leczenie przyniosą ulgę w schorzeniu? Odpowiednio dobrane leki to większa część sukcesu w zwalczaniu alergii. Najczęściej alergicy przyjmują przeciwzapalne tabletki na alergię, które stosuje się według wskazówek lekarza. Są to przede wszystkim leki przeciwhistaminowe. Ich zadanie polega na blokowaniu produkcji histaminy, która powstaje w nadmiarze jako reakcja na skutek kontaktu organizmu z alergenem. Obok tych środków medycznych są również preparaty dostępne bez recepty, bazujące na innych substancjach czynnych.
Domowe sposoby walki z alergią
Na pewno najskuteczniejszą i najpewniejszą metodą zwalczania alergii są leki przeciwhistaminowe. Warto jednak spróbować wspomóc leczenie domowymi sposobami, które często okazuje się bardzo skuteczne.
Pierwszym najważniejszym krokiem w kierunku zminimalizowania objawów uczulenia jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Kolejny sposób na zwalczanie alergii to dieta, w której unika się produktów zawierających histaminę lub tych, które powodują jej wydzielanie. Są to m.in. ostre przeprawy, pomidory, kiszone warzywa, cytrusy, truskawki, kakao czy wino. Niezwykle cennym sposobem zwalczania alergii jest ziołolecznictwo. Rośliny lecznicze, które hamują wydzielanie się histaminy to np. rumianek czy skrzyp polny. Przygotowanie herbatki z suszu czy posmarowanie skóry maścią nie zajmuje wiele czasu, a może okazać się bardzo pomocne.
To tylko kilka z wielu sposobów radzenia sobie z alergią. Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu dla siebie, wypróbuj kilka I wybierz najlepsze rozwiązanie. Nieraz wystarczy zmienić kilka nawyków żywieniowych i zrobić porządki generalne w mieszkaniu, aby alergii stała się mniej uciążliwa.