dieta

Jesteś osobą towarzyską, jednak unikasz spotkań ze znajomymi, ponieważ często w najmniej oczekiwanym momencie dopadają Cię dolegliwości, takie jak bóle brzucha, wzdęcia i biegunki? Warto poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Najczęściej diagnozowana w takich postaciach objawowych jest biegunkowa postać zespołu jelita drażliwego, która może wymagać odpowiednio dopasowanej diety.

Dieta w zespole jelita drażliwego – główne założenia

W przypadku, gdy objawy, takie jak uczucie ciężkości w żołądku, przelewanie w jelitach i częste biegunki pojawiają się systematycznie, trzeba pomyśleć o tym, jak je złagodzić. Nikt przecież nie chce, aby problemy żołądkowe dopadły go w pracy czy na randce. Zastanówmy się, co na wzdęcia Iberogast – ziołowy suplement diety, wspomagający trawienie może pomóc w łagodzeniu tego typu symptomów. Połączenie ziół często też wpływa na uregulowanie pracy jelit, co może sprzyjać złagodzeniu rozwolnienia. Pamiętajmy jednak, że lepiej jest w miarę możliwości nie dopuszczać do pojawiania się symptomów choroby. W tym zakresie warto postawić na odpowiednią dietę.

Chcąc zmniejszyć częstotliwość biegunek, zaleca się zredukowanie ilości spożywanego błonnika pokarmowego. Nie należy unikać go całkowicie, gdyż składnik ten jest niezbędny do prawidłowego trawienia pokarmu, jednak trzeba zachować umiar. Ważne jest także regularne spożywanie posiłków, najlepiej 4-5 posiłków dziennie co 3 godziny bez przejadania się.

IBS z biegunkami – jakie produkty spożywcze wybierać?

Zaleca się spożywać takie produkty, które nie wywołają nadmiernej reakcji jelit. Poniżej przedstawiamy przykładową listę:

  • owoce: banany, muzy i przeciery z owoców,
  • warzywa: ziemniaki, pomidory bez skórki, gotowaną marchew, cukinię, bakłażan,
  • produkty zbożowe: najlepiej pieczywo pszenne, biały ryż, pszenne makarony, biszkopty, herbatniki, drobne kasze,
  • mleko i jego przetwory: właściwie każde, oprócz tłustych serów żółtych i topionych, w przypadku nietolerancji laktozy należy wybierać produkty mleczne bez laktozy,
  • zupy – najlepiej przeciery z warzyw niewzdymających,
  • mięsa i ryby: gotowane, chude mięso (drób), chude wędliny, chude ryby (dorsz, sandacz, morszczuk),
  • napoje – słabe herbaty, najlepiej ziołowe, kawa zbożowa, słaba kawa z mlekiem,
  • desery – kisiele, galaretki owocowe,
  • przyprawy: łagodne, np. cynamon, kminek.

Dlaczego dieta w zespole jelita drażliwego jest tak ważna?

Postać biegunkowa IBS jest tym bardziej uciążliwa, że wiąże się z częstymi wizytami w toalecie, czasami także w pracy. Dla większości osób nie jest to komfortowe, dlatego starają się zapobiegać napadom biegunek, spożywając różnego rodzaju leki hamujące rozwolnienie. Stosowanie odpowiedniej diety, która ma uregulować rytm wypróżnień i wpłynąć na jednolitość stolca, jest w przypadku tego schorzenia bardzo ważne. Przestrzegając odpowiednich zaleceń, można skutecznie zredukować ilość wypróżnień i poprawić komfort życia w różnych jego sferach.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/onkoline.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here