apteczka

W dzisiejszych czasach coraz bardziej mamy do czynienia z osobami, które zapadają na zawał serca. Dużo pracujemy, wykonujemy stresującą pracę i co za tym idzie rzadko kiedy mamy czas na odpoczynek co przyczynia się do rozwoju różnych chorób – w tym związanych z sercem. Jak im zapobiegać?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest zawał? Zawał serca, to po prostu obumarcie mięśnia sercowego. Zwykle większość z nas nie wie nawet o tym, że doznało pierwszego zawału serca, ze względu na to, iż przebiega ono bez objawowo. Z kolei drugi zawał serca czy też trzeci może się skończyć tragicznie.

A więc co zrobić żeby w przyszłości uniknąć zawału serca? Między innymi powinniśmy mieć na uwadze to, iż przy zawale serca ogromną rolę odgrywa odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne. Poprzez odpowiednie dietą rozumie się spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz unikanie pożywienia bogatego w tłuszcze zwierzęce i trans, które są niezwykle szkodliwe dla naszego układu krwionośnego, jak i całego organizmu, bo nasze ciało działa na zasadzie naczyń połączonych.

Jeśli ktoś jest już po zawale serca powinien się przede wszystkim oszczędzać i również trzymać się właściwej diety oraz wykonując odpowiednie ćwiczenia. Dieta została już opisana powyżej co do samych ćwiczeń fizycznych osoby po zawale powinny je wykonywać z rozwagą. Przede wszystkim na spokojnie ćwiczenia dostosowując do swojej wagi. Im jesteśmy więksi tym powinniśmy mniej się męczyć podczas ich wykonywania. Wskazane w takim przypadku są spacery na świeżym powietrzu, jazda konna, pływanie, jazda na rowerze. Unikajmy gwałtownego wysiłku fizycznego – podnoszenie ciężkich ciężarów, zwłaszcza takich, które są dostępne na siłowniach czy ćwiczenia aerobowe czyli nastawione na mocny wysiłek fizyczny – odpadają.

Wracając jeszcze na chwilę do tematu diety. Im jest ona lżejsza, tym lepiej dla nas – co zostało już napisane, niemniej jednak warto zainteresować się wegetarianizmem. Wegetarianizm to dieta bezmięsna, która dopuszcza jedzenie produktów odzwierzęcych. A więc jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich tych osób, które nie wyobrażają sobie życia bez serów, mleka czy innych produktów. Istnieją także odmiany wegetarianizmu, które dopuszczają nawet jedzenie ryb – to najzdrowsze mięso. Gdzie zaopatrywać się w produkty żywnościowe? Między innymi odwiedzając sklepy ze zdrową żywnością, które są dostępne w internecie jak i stacjonarnie. Spożywanie posiłków z produktów ekologicznych jest o wiele zdrowsze dla organizmu. Co prawda są one droższe, ale w konsekwencji przynoszą wiele korzyści.

co to jest zawał

Podsumowując najlepiej zapobiegać niż leczyć

Wystarczy spojrzeć na służbę zdrowia, która jest w stanie takim jakim jest aby wiedzieć z czym możemy mieć do czynienia kiedy zachorujemy na serce. Zwykle wiąże się to ze sporymi kolejkami i meczeniem się samego chorego, który często musi czekać na różne badania dosyć długo. Czasami pacjenci są w tak kiepskim stanie, iż nie są w stanie doczekać swojej kolejki. Przykre, ale tak to wygląda w praktyce. A więc najlepiej na taką sytuację się zabezpieczyć poprzez oszczędności. Kiedy zachorujemy i mamy pieniądze na leczenie będziemy mogli skorzystać z prywatnej służby zdrowia co wiąże się z lepszymi warunkami.

W tych niepewnych czasach zwracajmy także uwagę na higienę. Świat walczy z pandemią koronawirusa więc przestrzeganie zasad higieny jest bardzo ważne. Myjmy ręce – przed każdym posiłkiem. Nie dotykajmy twarzy, oczy czy ust brudnymi rękoma. Zakładajmy maski, jeśli poruszamy się po sklepie lub środkami komunikacji miejskiej i bądźmy dla siebie dobrzy. Nie wychodźmy na zewnątrz jeśli nam nie trzeba i unikajmy kontaktów z innymi ludźmi ograniczając je do zbędnego minimum. Jak pokazują badania wirus nie tylko dotyka osoby starsze ale i również młode osoby, zwłaszcza mężczyzn powodując u nich bezpłodność. Twierdzi się, iż wirus ten został wyhodowany w sposób sztuczny. Słyszmy także o jego mutacji, która niestety przybiera na sile. Wirus z którym ludzie walczą we Włoszech jest zupełnie inny niż ten który był w Chinach. Bardziej groźny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here