Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety i warto wiedzieć jak się rozwija dziecko wraz z upływem czasu i zbliżającym się terminem porodu.
Ciąża tydzień po tygodniu:
Pierwszy trymestr ciąży
Kalendarz ciąży informuje, że okres od pierwszego do trzynastego tygodnia trwania ciąży jest nazywany pierwszym trymestrem. Jest to okres dolegliwości ciążowych. Przykrościami natury fizycznej mogą wymioty, mdłości, gorsze samopoczucie oraz bezsenność.
Pierwszy trymestr ciąży jest okresem, w którym powstają wszystkie narządy wewnętrzne oraz serce dziecka zaczyna bić. Dwunasty tydzień jest czasem, w którym zlepek komórek zaczyna przypominać człowieka, który potrafi poruszać klatką piersiową i rozpoczyna zdobywać umiejętność ruchów chwytnych. Jeśli dziecko jest odpowiednio ustawione, w pierwszym trymestrze jest możliwość wstępnego poznania płci dziecka. Po upływie 13 tygodni dziecko powinno ważyć około 14-15g oraz mieć około 6 cm długości.
Drugi trymestr ciąży
Okres od czternastego do dwudziestego szóstego tygodnia ciąży jest nazywany drugim trymestrem.
Według badań jest to najprzyjemniejszy okres, który odczuwa kobieta w ciąży, ponieważ w zapomnienie idą wszelkie dolegliwości ciążowe takie jak mdłości, wymioty, więc poprawia się samopoczucie kobiety. Wraz z upływem czasu, w drugim trymestrze ciąży zmniejsza się ryzyko poronienia.
Jest to czas rozwoju wszystkich zmysłów dziecka. Dziecko zaczyna słyszeć, czuć smak oraz reagować na światło. W czasie trwania drugiego trymestru powstają struny głosowe oraz dziecko potrafi otwierać oczy. W drugim trymestrze u dziecka pojawiają się zawiązki zębów stałych. Przez cały czas następuje wzrost i rozwój narządów wewnętrznych. Kończąc drugi trymestr kobieta nosi w sobie dziecko, które może już ważyć około kilograma oraz mieć prawie czterdzieści centymetrów długości.
Trzeci trymestr w kalendarzu ciąży
Okres od dwudziestego siódmego do czterdziestego drugiego tygodnia ciąży nazywa się trzecim trymestrem ciąży. Jest to okres, w którym przyszła mama może odczuwać skurcze łydek, bóle pleców oraz mogą się pojawić spuchnięte nogi oraz żylaki na łydkach. Jest to okres bardzo intensywnego rozwoju dziecka, zwłaszcza mózgu. Dziecko upodabnia się do noworodka, czyli posiada zaokrąglone policzki oraz jego ciało staje się pulchne. Jest to też okres, w którym dziecko porusza się coraz mniej, ponieważ gwałtownie rosło i posiada mało miejsca w macicy na wykonywanie akrobacji. Kończąc trzeci trymestr dziecko powinno ważyć około od dwóch i pół do trzech i sześciu dziesiątych kilograma.
Pierwsze trzy tygodnie ciąży są specyficzne, ponieważ nie można precyzyjnie określić daty zapłodnienia, więc za pierwszy tydzień przyjmuje się datę ostatniego dnia krwawienia miesiączkowego. Z tego wynika, że tak naprawdę ciąża rozpoczyna się w trzecim tygodniu, ponieważ to wtedy w cyklu kobiety występują dni płodne i jajeczko może zostać zapłodnione.
W czwartym tygodniu kobieta jeszcze zazwyczaj nie wie, że za trzydzieści osiem tygodni zostanie mamą. W ósmym tygodniu kobieta może zauważyć wiele dynamicznych zmian, które zachodzą w jej organizmie. Jest to najpóźniejszy termin na wybór ginekologa, który poprowadzi całą ciążę. Jest to ważny wybór i warto podjąć go świadomie po sprawdzeniu opinii o dostępnych specjalistach. Dwunasty tydzień jest czasem, w którym następuje przełom. Kobieta zaczyna odczuwać radość i cieszy się na przyjście małej istotki, ponieważ to właśnie w tym czasie ustępują dolegliwości takie jak wymioty, nudności, złe samopoczucie.
W osiemnastym tygodniu ciąży dziecko rozpoczyna reagowanie na bodźce zewnętrzne, dlatego od tego czasu uzasadnione jest mówienie do brzucha oraz czytanie książeczek dziecku. Można też głaskać brzuch, puszczać ulubioną muzykę oraz śpiewać kołysanki. Jest to też okres, w którym rozpoczyna się ból pleców spowodowany wzrostem brzucha. W trzydziestym szóstym tygodniu ruchy dziecka stają się bolesne, a wszystkie dolegliwości się nasilają. Pozytywnym aspektem jest to, że już za cztery tygodnie dziecko będzie na świecie.