Różne rodzaje badań okulistycznych

Nawet jeżeli nie masz aktualnie żadnych problemów ze swoim wzrokiem, bo nie wydaje ci się, aby twoja ostrość widzenia była zaburzona, w rzeczywistości mogłoby się okazać, że tak naprawdę twoje oczy nie pracują najlepiej. Trzeba to sprawdzić. Nieraz nie można ufać własnym odczuciom, bo te bywają jednak mylne, gdyż człowiek do wszystkiego jest w stanie się przyzwyczaić – nawet do gorszego widzenia. Bardzo ważne jest więc to, abyś przynajmniej raz do roku wybrał się na podstawowe badanie okulistyczne Poznań. Takich badań masz zresztą do wyboru aż kilka. Każde z nich pomaga w ocenie jakości wzroku i umożliwia szybkie zdiagnozowanie różnych dolegliwości związanych właśnie z oczami.

Komputerowe badanie wzroku

To badanie przeprowadza się we wszystkich gabinetach okulistycznych, nawet tych najprostszych i najmniej zaawansowanych. Z jego pomocą lekarz będzie mógł sprawdzić krzywiznę twojej rogówki i oczywiście wyznaczyć ewentualną wadę wzroku. Ogólnie rzecz biorąc komputerowe badanie wzroku służy do oceny sprawności oka. Jakiekolwiek nieprawidłowości są w nim od razu łatwo rozpoznawane, dzięki czemu później lekarz od razu może ustalić, z jaką wadą ty sam masz do czynienia. Wady? Badanie bywa niestety niedokładne, zwłaszcza u osób młodych, których oczy potrafią samoistnie dostosowywać się do niesprzyjających warunków. Na podstawie wyników komputerowego badania wzroku nie należy zatem dobierać do wady okularów czy soczewek korekcyjnych, bo istnieje spore ryzyko, że wtedy zostaną one źle dobrane.

Badanie ostrości wzroku

Wyjaśniając różne rodzaje badań okulistycznych, większość osób w pierwszej kolejności wspomniałoby właśnie o badaniu ostrości wzroku. Każdy z nas ten zabieg może kojarzyć – chociażby ze szkoły czy nawet przedszkola. W trakcie badania ostrości wzroku zostajesz postawiony przed tablicą wypełnioną różnymi literami, umieszczonymi kolejno w dziesięciu rzędach. Oczywiście te występujące najwyżej są największe, a te najniżej – najmniejsze. Okulista po kolei prosi się o odczytywanie wskazywanych znaków. Zaczyna od tych dużych i stopniowo przechodzi do najmniejszych. Właśnie na tej podstawie najłatwiej i najszybciej można ocenić ostrość wzroku. Nie jest to jednak metoda szczególnie dokładna, dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że już niedługo zostanie wyparta przez nowocześniejsze techniki.

Badanie ciśnienia wewnętrznego oka

Wśród takich podstawowych badań okulistycznych do wyboru mamy jeszcze jedno – badanie ciśnienia wewnętrznego oka. Zabieg przeprowadzany jest przy zastosowaniu tonometru. Pozwala on ocenić, jakie ciśnienie panuje w oku i czy jest ono zgodne z przyjętą normą.

Jeżeli jednak w tym tekście nie znalazłeś informacji na temat interesującego cię badania, możesz jeszcze przeczytać tekst ze strony wrosinski.pl, który opisuje inne dostępne zabiegi. Jednym z nich jest chociażby badanie dna oka, które w niektórych sytuacjach też bywa bardzo przydatne. Ogólnie rzecz biorąc warto po prostu na bieżąco kontrolować stan swoich oczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here