Czy bierne palenie jest groźniejsze od zwykłego palenia

Palenie papierosów to trudny nałóg, który dotyka bezpośrednio palacza i jego otoczenie. Dlatego warto z nim walczyć i rzucić palenie. Należy pamiętać, że w dymie papierosowym znajduje się ponad cztery tysiące różnych substancji chemicznych. W większości ich charakter określany jest jako toksyczny, rakotwórczy i uzależniający. Przekonaj się zatem, czy palenie bierne jest groźniejsze od aktywnego palenia?

Wpływ palenia biernego na zdrowie

Uważa się, że palenie bierne jest tak samo negatywne lub znacznie gorsze niż aktywne palenie papierosów. Wykazano, że w strumieniu bocznym dymu papierosowego znajduje dużo więcej nikotyny oraz tlenku węgla. Substancje te bardzo niekorzystnie wpływają na zdrowie biernego palacza. Palenie bierne może powodować:

  • alergię oddechową,
  • przewlekły katar lub uporczywy kaszel,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych,
  • astmę oskrzelową,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
  • rozedmę.

Bierne palenie może przyczynić się do rozwoju nowotworów układu oddechowego, takich jak: rak gardła, rak krtani czy nowotwór płuc.  Wdychanie dymu tytoniowego negatywnie wpływa również na układ krwionośny, dlatego u biernych palaczy dość często diagnozuje się nadciśnienie tętnicze. Dochodzi także to udaru mózgu lub zawału serca.

Negatywny wpływ palenia papierosów na zdrowie

Powodów i sposobów na rzucenie palenia jest wiele. Coraz częściej uwagę nałogowców zwracają uwagę tabletki wspomagające proces rzucania palenia, które skutecznie działają na ludzki organizm. Wśród nich należy wymienić Recigar, stosowany w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Warto pamiętać, że nikotyna to alkaloid o bardzo silnym działaniu uzależniającym. Oddziałuje między innymi na:

  • ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ wywołuje uzależnienie biologiczne,
  • układ pokarmowy poprzez spowolnienie opróżniania się żołądka,
  • układ krwionośny, przyczyniając się choćby do  nadciśnienia.

Poza wspomnianą nikotyną, w dymie papierosowym występuje znacznie więcej szkodliwych substancji chemicznych. To między innymi: butan, estry kwasów tłuszczowych, metale ciężkie, arsen, DDT, metanol, aceton, pierwiastki promieniotwórcze. Uwagę zwraca również tlenek węgla, który jest bardzo trującym gazem. Gaz ten w dużych ilościach może doprowadzić do zaczadzenia, a nawet śmierci. Uważa się, że u palaczy powoduje niedotlenienie, miażdżycę oraz doprowadza do ryzyka narodzin dziecka z niską wagą urodzeniową w przypadku ciężarnych.

Skutki palenia papierosów

Palenie papierosów, zwłaszcza aktywne powoduje szereg negatywnych objawów. Dlatego warto sięgnąć po tabletki na rzucenie palenia, które będą wspierały palacza w pierwszym etapie walki z nałogiem. Wśród negatywnych skutków palenia papierosów z pewnością należy wymienić: nieświeży oddech, problemy z cerą, gorsze wchłanianie substancji dostarczanych wraz z pokarmem oraz znaczne obciążenie domowego budżetu. Długofalowe palenie papierosów, jak i bierne palenie może przyczyniać się do pojawienia chorób układowych, a nawet nowotworu. Nic dziwnego, że walka z papierosami jest powszechnie propagowana!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here