Rola psychoonkologii w leczeniu pacjenta onkologicznego

Stan psychiczny ma znaczenie w walce z chorobą. Tym bardziej gdy choroba jest poważna i o utratę równowagi psychicznej nietrudno. Dlatego oferta poradni psychologicznych zawiera taką usługę jak psychoonkologia. W niniejszym artykule sprawdzamy co kryje się pod tym terminem.

Wsparcie psychologa jest ważne w tak w trudnym momencie

Psychoonkolog onkologiczny to terapeuta, który swoją pomoc oferuje do osób zmagających się z nowotworem. Poza osobami chorymi na nowotwór do psychoterapeuty mogą zgłosić się bliscy osoby chorej, którym często również towarzyszy lęk i osłabiona równowaga psychiczna.

Szczególnie ciężka jest chwila, kiedy pacjent dowiaduje się o chorobie nowotworowej. Dla wielu osób jest to informacja, z którą ciężko się pogodzić. Osoba chora w takiej sytuacji potrzebuje wsparcia najbliższych, a niejednokrotnie bardzo wskazane jest także wsparcie psychologa specjalizującego się w psychoonkologii, gdyż najbliżsi pomimo najszczerszych chęci nie wiedzą, jak wesprzeć chorą osobę. Walka z nowotworem to bez wątpienia trudny czas, jednak trzeba zrozumieć, że informacji i chorobie nie można traktować jak wyroku. Trzeba zadbać o równowagę psychiczną nawet wtedy, gdy jest to bardzo trudne.

Z pomocy psychologicznej może skorzystać pacjent oraz najbliżsi pacjenta

Pomoc psychologiczna, w przypadku psychoonkologii pomoc musi być dopasowana do etapu leczenia, na którym znajduje się pacjent. W związku z czym taka pomoc delikatnie się różni w zależności czy mówimy o etapie diagnozy, etapie przedoperacyjnym lub czy pacjent jest podczas tak zwanego leczenia długotrwałego. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do pacjenta i szczere zrozumienie jego obaw i tego jak na te obawy reaguje psychika pacjenta. W związku z czym psychologowie i psychoterapeuci starannie dostosowuje rodzaj i formę działań do potrzeb pacjenta.

Poza pacjentem pomocy psychologicznej może także potrzebować rodzina i najbliżsi pacjenta. Często takowej pomocy potrzebują rodzice, dzieci, małżonkowie oraz partnerzy. Choroba nowotworowa to z reguły dla każdego z otoczenia pacjenta nowa sytuacja, w której ciężko się odnaleźć. Najbliżsi, poza tym, że odczuwają niepokój mogą nie wiedzieć jak wesprzeć chorą osobę i w efekcie sami potrzebują pomocy specjalisty. Między innymi dlatego psychoonkologia jest dostosowana zarówno do pacjentów dotkniętych chorobą jak i do osób najbliższych chorej osobie – w szczególności do najbliższej rodziny.

Podsumowując, rola psychoonkologii w leczeniu pacjenta onkologicznego z całą pewnością nie jest marginalna. Osoby, chore na choroby nowotworowe są szczególnie narażone na utratę równowagi psychicznej w związku z czym bez wątpienia potrzebują możliwości uzyskania wsparcia w tym zakresie.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/onkoline.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here