Czym jest zaćma i jak można ją leczyć

Zaćma dotyka wielu osób, choć nie każdy wie, czym ten stan się charakteryzuje. Poznaj szczegółowe informacje, dowiedz się, gdzie warto szukać pomocy i ciesz się dobrym wzrokiem. W niniejszym poradniku znajdziesz szczegółowe informacje. 

Czym jest zaćma?

Zaćma jest wrodzoną lub degeneracyjną chorobą, która prowadzi do zmętnienia soczewki i stanowi jedną z przyczyn ślepoty. Objawia się powstawaniem plamek czy zmętniałych obszarów najczęściej na przezroczystej soczewce. Przez to promieniom świetlnym trudniej dostać się do siatkówki, co pogarsza ostrość widzenia. Im zmętnienie jest większe, tym głębsze jest pogorszenie wzroku. Warto nadmienić, że z zaćmą zmaga się około 20 mln ludzi na całym świecie, a w Polsce ok. 800 tys. Choroba częściej występuje u kobiet oraz osób starszych. 

Przyczyny zaćmy

Zmętnienie soczewki związane jest z naturalnym procesem starzenia i można je porównać to pojawiania się siwych włosów. Zatem problem dotyczy bardzo wielu osób, lecz objawia się w różnym czasie. Zdarza się jednak, że zaćma związana jest z urazem oka, szkodliwym promieniowaniem oraz innymi czynnikami okulistycznymi. Ponadto istnieje rodzaj zaćmy
o uwarunkowaniu genetycznym, który występuje u dzieci oraz młodych dorosłych.

Objawy zaćmy

Wśród charakterystycznych objawów wymienić można zamglone widzenie, zdwojone widzenie, zaburzenia związane z odbiorem kolorów, szybko pogarszający się wzrok czy złe widzenie nocą. Ponadto osoby z zaćmą zauważają tzw. poświatę w czasie patrzenia na światło czy słońce. 

Bez konsultacji ze specjalistą trudno jednak rozpoznać zaćmę, gdyż powyższe symptomy mogą dotyczyć wielu innych schorzeń. Warto więc udać się do lekarza, który cieszy się wysoką renomą i pomoże rozwiązać problem. Doskonałą propozycją może być wizyta
w Warszawskim Szpitalu Okulistycznym, który spotkał się z niemałym uznaniem wśród pacjentów. Wystarczy odwiedzić stronę wszo.pl, aby uzyskać niezbędne informacje i zapisać się na wizytę online. 

Leczenie zaćmy

Dziś leczenie zaćmy jest możliwe i skuteczne. Można ją po prostu usunąć dzięki operacji
z jednoczesnym wszczepieniem sztucznej soczewki. Jest to możliwe dzięki użyciu specjalnej maszyny, która wytwarza ultradźwięki, a te rozbijają twardą soczewkę, która następnie jest odsysana. 

W miejscu wyjętej soczewki wkłada się sztuczną, a zabieg trwa około 20 minut. Warto nadmienić, że pacjent już po upływie około godziny może udać się do domu. Ponadto operacja jest całkowicie bezbolesna, a pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli i dożylne w formie środków przeciwbólowych oraz uspokajających. Dzięki temu w czasie zabiegu wyczuwalny jest jedynie dotyk. 

Obecnie nie istnieją krople bądź tabletki, których działanie przeciwko zaćmie byłoby naukowe potwierdzone. Natomiast operacja jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, o czym przekonało się wielu pacjentów Warszawskiego Szpitala Okulistycznego. Jeżeli więc doskwierają Ci problemy ze wzrokiem, nie szukaj kompromisów i postaw na sprawdzone rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here