Być może nie każdy o tym wie, ale tak to właśnie wygląda, że w Polsce już od 2020 roku, czyli mniej więcej od dwóch lat, lekarze podlegają obowiązkowi nakazującemu im wystawianie recept elektronicznych. Recepty „tradycyjne” – te papierowe – w tym momencie po prostu nie istnieją. Zmiany weszły w życie już ósmego stycznia 2020 roku i obowiązują do teraz, a póki co nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. A jak działa elektroniczna recepta? Dokładnie tak samo jak ta papierowa, bo jej cel jest identyczny. Umożliwia ona pacjentowi wykupienie leków przepisanych przez lekarza. Realizuje się ją w bardzo prosty sposób, robiąc to oczywiście w aptece – albo tej stacjonarnej, albo tej internetowej.
Realizacja e-recepty za pierwszym razem każdemu może wydać się dość nietypowa, ale nie bierze się to z tego, że jest ona procesem skomplikowanym, a bardziej z nieznajomości tematu i niewielkiego doświadczenia. Do wszystkiego da się natomiast przywyknąć. Już po pierwszej realizacji e-recepty człowiek od razu łapie, jak to wszystko działa i potem nie musi się już stresować kolejną wizytą w aptece. Tak samo jak recepta elektroniczna działa zresztą recepta online przez Internet, czyli ta wystawiona przez lekarza za pośrednictwem jakiejś specjalnej aplikacji bądź przesłana drogą mailową lub nawet w smsie.
Recepta online
Recepty elektronicznej nie należy bowiem mylić z receptą papierową. Nie jest ona długa i nie zawiera zbędnych informacji, a często składa się niemalże wyłącznie z kodu dostępu, umożliwiającego wykupienie konkretnych leków. Kod ten zawiera cztery cyfry. Jeżeli receptę załatwia się przez Internet, kod ten na ogół jest przesyłany albo właśnie w wiadomości sms, albo drogą mailową. Aby zrealizować receptę, należy udać się do apteki i podać farmaceucie otrzymany kod wraz ze swoim numerem PESEL. Tak naprawdę to by było na tyle. Alternatywną opcją będzie natomiast przedstawienie farmaceucie wydruku informacyjnego. Tego świstka w rzeczywistości nie ma jednak sensu drukować, skoro do realizacji recepty potrzebne są tylko dwie dane – numer PESEL oraz kod dostępu.
Taką receptę można natomiast uzyskać zarówno wskutek przeprowadzenia tradycyjnej konsultacji w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i poprzez odbycie konsultacji internetowej. Teraz taka konsultacja medyczna online na e-lekarz24h.pl dla nikogo nie powinna być niczym obcym. Coraz więcej osób z niej korzysta, bo też coraz więcej osób ją sobie chwali i poleca ją innym. Skoro bowiem można dużo szybciej uzyskiwać recepty na potrzebne leki, dlaczego by tego nie robić?