usg jamy brzucha

Ultrasonografia medyczna obejmuje techniki obrazowania diagnostycznego, a także terapeutycznego z zastosowaniem ultradźwięków. W diagnostyce służy do tworzenia obrazu wewnętrznych struktur ciała, takich jak ścięgna, mięśnie, stawy, naczynia krwionośne i narządy wewnętrzne. Jej celem jest zwykle znalezienie źródła choroby lub wykluczenie patologii.

Na jakiej zasadzie działa USG?

Ultrasonografia wykorzystuje do obrazowania fale dźwiękowe o częstotliwościach znacznie wyższych niż zakres ludzkiego słuchu (>20 000 Hz). Obrazy ultradźwiękowe, znane również jako sonogramy, są tworzone przez wysyłanie impulsów ultradźwiękowych do tkanki za pomocą sondy. Impulsy ultradźwiękowe odbijają się echem od tkanek o różnych właściwościach odbicia i są zwracane do sondy, która rejestruje je i wyświetla w postaci obrazu[1].

Jak wygląda badanie USG?

Badanie USG wykonywane jest w pozycji leżącej, przez lekarza za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę, która przykładana jest do powłok ciała w różnych konfiguracjach. Jest to badanie całkowicie bezbolesne, którego wyniki w czasie rzeczywistym wyświetlane są na ekranie urządzenia. Do badania wykorzystuje się bezbarwny żel, którym smarowana jest głowica i który ułatwia jej przesuwanie po powierzchni ciała oraz usprawnia przenikanie fal przez powłoki.

Wskazania do USG jamy brzusznej

Wskazania do tego rodzaju badania są bardzo liczne, ale do głównych należą: ostry i przewlekły ból brzucha, postępująca utrata masy ciała, objawy wskazujące na uszkodzenie wątroby, urazy jamy brzusznej, podejrzenie kamicy pęcherzyka żółciowego lub obecności kamieni nerkowych. Co ważne, badanie USG może obejmować wszystkie narządy i struktury ludzkiego ciała, dlatego jego zastosowanie jest nieograniczone i głównie zależy od początkowego rozpoznania lekarza kierującego na badanie[2].

Dla kogo dostępne jest badanie USG i czy jest bezpieczne?

Badanie USG jamy brzusznej jest dostępne bez ograniczeń dla wszystkich, z tym że w formie bezpłatnej może być wykonane dopiero po uzyskaniu odpowiedniego skierowania od lekarza medycyny rodzinnej. Na skierowaniu powinna pojawić się informacja od lekarza, który zleca badanie, odnośnie regionu, który ma zostać objęty diagnostyką i celu, w jakim ma być wykonane. Dodatkowo WHO (World Health Organization) uważa badanie USG za bezpieczne obrazowanie, które nie niesie ze sobą zagrożeń i szkodliwych skutków ubocznych.

Jak się przygotować do badania?

Bardzo często przeprowadzenie badania uniemożliwia duża ilość gazów jelitowych, która zmniejsza przejrzystość obrazu. Dlatego, aby się przed tym ustrzec, należy 2-3 dni przed badaniem nie spożywać pokarmów wzdymających, unikać gazowanych napojów, nie żuć gumy i nie palić papierosów. Oprócz tego warto sięgnąć po środki, które rozbijają pęcherzyki gazów w jelitach np. symetykon, zawarty w leku- Espumisan. Dzięki temu gazy, uwolnione na tej drodze, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit. Dodatkowo przed badaniem ważne jest wypełnienie pęcherza moczowego, co można uzyskać przez wypicie dużej ilości wody ok. 1h przed wizytą i wstrzymanie się od mikcji.

Referencje:

  1. Izadifar,P. Babyn, D. Chapman, Mechanical and Biological Effects of Ultrasound: A Review of Present Knowledge. Ultrasound Med Biol, 2017.

Zhoupeng Wu, Yukui Ma, An Unusual Cause of Abdominal Pain, Indian Journal of Surgery volume 82, 2020.

[1] Izadifar Z, Babyn P, Chapman D. Mechanical and Biological Effects of Ultrasound: A Review of Present Knowledge. Ultrasound Med Biol, 2017 Jun;43(6), s. 1085-1104.

[2] Zhoupeng Wu, Yukui Ma, An Unusual Cause of Abdominal Pain, Indian Journal of Surgery volume 82, 2020, pages 981–982

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here