Dławica piersiowa

Dławica piersiowa to medyczne określenie bólu w klatce piersiowej lub dyskomfortu spowodowanego chorobą wieńcową. Występuje, gdy mięsień sercowy nie dostaje tyle krwi ile potrzebuje. Zwykle dzieje się tak, ponieważ jedna lub więcej tętnic serca jest zwężonych lub zablokowanych, zwanych również niedokrwieniem.

Dławica piersiowa zwykle powoduje niewygodny ucisk, pełnię, ściskanie lub ból w środku klatki piersiowej. Możesz również odczuwać dyskomfort w szyi, szczęce, ramieniu, plecach lub ramieniu. Wiele rodzajów dyskomfortu w klatce piersiowej – takich jak zgaga, infekcja płuc lub stan zapalny – nie są związane z dławicą piersiową. Dławica piersiowa u kobiet może być inna niż u mężczyzn.

Dławica piersiowa często występuje, gdy mięsień sercowy potrzebuje więcej krwi niż dostaje, na przykład w czasie aktywności fizycznej lub silnych emocji. Silnie zwężone tętnice mogą pozwolić na dostanie się wystarczającej ilości krwi do serca, gdy zapotrzebowanie na tlen jest niskie, na przykład podczas siedzenia. Ale przy wysiłku fizycznym – takim jak wchodzenie na wzgórze lub wchodzenie po schodach – serce pracuje ciężej i potrzebuje więcej tlenu.

Wyróżnia się trzy rodzaje dławicy piersiowej

lekarstwa

Pierwszym z nich jest stabilna dławica piersiowa. Jest zwykle wywoływana przez wysiłek fizyczny. Kiedy wchodzisz po schodach, ćwiczysz lub spacerujesz, twoje serce wymaga więcej krwi, ale trudniej jest uzyskać wystarczającą ilość krwi, gdy twoje tętnice są zwężone. Oprócz aktywności fizycznej inne czynniki, takie jak stres emocjonalny, niskie temperatury, ciężkie posiłki i palenie, mogą również zwężać tętnice i wywoływać dusznicę bolesną.

Drugi rodzaj to niestabilna dławica piersiowa. Złogi tłuszczowe (płytki) w pęknięciu naczynia krwionośnego lub skrzepie krwi, mogą szybko zablokować lub zmniejszyć przepływ przez zwężoną tętnicę, nagle i znacznie zmniejszając przepływ krwi do mięśnia sercowego. Niestabilna dławica piersiowa może być również spowodowana zakrzepami krwi, które blokują lub częściowo blokują naczynia krwionośne serca.

Niestabilna dławica piersiowa nasila się i nie ustępuje nawet po odpoczynku ani lekach. Jeśli przepływ krwi nie poprawi się, twoje serce zostanie pozbawione tlenu i nastąpi atak serca. Niestabilna dławica piersiowa jest niebezpieczna i wymaga natychmiastowego leczenia.
Ostatni rodzaj to dławica Prinzmetala. Ten rodzaj jest spowodowany skurczem w tętnicy wieńcowej w którym tętnica czasowo się zwęża. To zwężenie zmniejsza przepływ krwi do serca, powodując ból w klatce piersiowej. Stres emocjonalny, palenie i używanie nielegalnej kokainy narkotykowej może wywołać tego rodzaju boleści.

Istnieją również czynniki zwiększające ryzyko choroby wieńcowej i dławicy. Jest to między innymi tytoń. Palenie i długotrwałe narażenie na bierne palenie uszkadzają wewnętrzne ściany tętnic – w tym tętnic serca – umożliwiając gromadzenie się cholesterolu i blokowanie przepływu krwi. Z kolei cukrzyca to niezdolność organizmu do wystarczającej produkcji lub prawidłowej reakcji na insulinę. Insulina, hormon wydzielany przez trzustkę, umożliwia organizmowi stosowanie glukozy, która jest formą cukru z pożywienia. Cukrzyca zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, która prowadzi do dławicy i zawałów serca poprzez przyspieszenie miażdżycy i zwiększenie poziomu cholesterolu.

człowiek

Kolejnym czynnikiem jest wysokie ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi zależy od ilości krwi pompowanej przez serce i od oporu przepływu krwi w tętnicach. Z czasem wysokie ciśnienie krwi uszkadza tętnice, przyspieszając stwardnienie tętnic.
Wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi również jest bardzo groźny. Cholesterol jest główną częścią złogów, które mogą zwężać tętnice w całym ciele, w tym także te, które zaopatrują twoje serce. Wysoki poziom niewłaściwego rodzaju cholesterolu, znany jako cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości, zwiększa ryzyko wystąpienia dławicy piersiowej i zawałów serca. Wysoki poziom trójglicerydów jest również niepożądany.
Jeśli członek rodziny ma chorobę wieńcową lub miał zawał serca, istnieje większe ryzyko rozwoju choroby.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGdzie boli serce
Następny artykułDieta na serce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here