gdzie boli serce

Czy zastanawiałeś się nieraz gdzie boli serce? Nie bez powodu ból ten budzi niepokój, ponieważ serce jest jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym organem w ciele człowieka. Jednak w zasadzie nie ma czegoś takiego jak ból serca.

Tym mianem określa się wszelkie bóle w klatce piersiowej. Mogą być one powodowane przez szereg schorzeń, na przykład zawał mięśnia sercowego, chorobę wieńcową, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca czy nawet zaburzenia nerwicowe.

Bardzo często bóle w klatce piersiowej, za mostkiem określane są jako piekące, palące, pulsujące, ostre czy kłujące i gniotące. Aby ustalić przyczynę bólu, należy określić nie tylko, gdzie boli serce, ale i rodzaj bólu i jego częstotliwość.
Zawał serca charakteryzuje się bólem gniotącym, który jest tuż za mostkiem. Ból ten promieniuje do lewego ramienia lub żuchwy. Osobie, która ma zawał towarzyszy bladość, osłabienie, potliwość, duszności i charczący oddech.

Przy zapaleniu serca często występuje gorączka, do tego zmęczenie i problemy z oddychaniem.
Choroba niedokrwienna serca objawia się bólem zamostkowym serca, który promieniuje do rąk i żuchwy, który narasta przy zmianie temperatury lub silnym wysiłku fizycznym, gdy wymagane jest większe zapotrzebowanie na tlen.
Przy wysiłku fizycznym może wystąpić także dławica piersiowa. Charakteryzuje się ona napadowymi bólami w okolicy serca.

służba zdrowia

Jednak nie wszystkie bóle klatki piersiowej dotyczą tak poważnych chorób serca. Serce leży tuż za mostkiem, więc ból zamostkowy zwiększa prawdopodobieństwo chorób z sercem. Bóle w klatce piersiowej sugerować mogą inne choroby. Tam rozchodzą się nerwy i mięśnie, to w klatce piersiowej chronione są płuca, przełyk, opłucna czy tchawica.

Dlatego bóle w klatce piersiowej warto również zweryfikować pod kątem innych chorób.
Kłucie w klatce piersiowej może być powodowane nawet przez tak drobną rzecz, jak przeziębienie. Ból wzmaga się przy gorączce i kaszlu. Gdy kaszel jest długotrwały i silny, może powodować uszkodzenia drobnych włókien nerwowych. Aby ból tego rodzaju ustąpił należy się dobrze wykurować, wygrzać, często popijać ciepłe napoje i przyjmować syrop na kaszel. Jeśli mimo wszystko ból w klatce piersiowej nie przejdzie, może to sugerować inną przyczynę.

Bóle w klatce piersiowej spowodowane dużym wysiłkiem, w szczególności po długiej przerwie to tak zwane mięśniobóle. Wynikają one z nagłego przeciążenia mięśnie u osób, które forsują swój organizm po długiej przerwie bez uprawiania sportu. Takie bóle nie są w żaden sposób groźne, ale nagromadzony w mięśniach kwas mlekowy może dać się we znaki. Rozwiązaniem jest dać odpocząć mięśniom i wziąć na przykład ciepłą kąpiel.
Kolejną przyczyną bóli w okolicach serca są mikro uszkodzenia nerwów, znajdujących się w przestrzeniach międzyżebrowych. Dochodzi do nich przez przeciążenia ćwiczeniami lub stanów zapalnych. W takich wypadkach najlepiej dokonać prześwietlenia piersiowego odcinka kręgosłupa.

Same bóle serca dodatkowo mogą być spowodowane przepukliną rozworu przełykowego. Wtedy ból jest kłująco-piekący. Zgaga objawia się bólem za mostkiem, w szczególności ten ból nasila się przy pochylaniu lub w pozycji leżącej na wznak. Z jedzeniem związany jest również ból serca powodowany przez naciskanie przepony na serce. Ma to miejsce przy przejadaniu się, ponieważ przepona chcą się rozkurczyć nie ma już to na to miejsca i naciska na serce.

serce

Przeżywając gwałtowne emocje również można doświadczyć objawów tak zwanego wdowiego serca. Rozwód, śmierć ukochanej osoby zerwanie mogą wywołać tak silny wstrząs emocjonalny, że serce przestaje się kurczyć i zaczyna przypominać to zawał. Najbardziej narażone na bóle serca są osoby wrażliwe, które wszystko odbierają bardzo emocjonalnie. Mogą one zapaść na nerwicę serca. Odczuwana jest jako częste i szybkie bicie serca, ból kłujący za mostkiem na niewielkiej przestrzeni i lęki, uczucie ścisku w gardle.
Jak wiec widać, jest wiele przyczyn bólu. Ważne, aby zweryfikować, gdzie boli serce i czy na pewno jest to serce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here