Czy zastanawiałeś się nieraz gdzie boli serce? Nie bez powodu ból ten budzi niepokój, ponieważ serce jest jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszym organem w ciele człowieka. Jednak w zasadzie nie ma czegoś takiego jak ból serca.
Tym mianem określa się wszelkie bóle w klatce piersiowej. Mogą być one powodowane przez szereg schorzeń, na przykład zawał mięśnia sercowego, chorobę wieńcową, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca czy nawet zaburzenia nerwicowe.
Bardzo często bóle w klatce piersiowej, za mostkiem określane są jako piekące, palące, pulsujące, ostre czy kłujące i gniotące. Aby ustalić przyczynę bólu, należy określić nie tylko, gdzie boli serce, ale i rodzaj bólu i jego częstotliwość.
Zawał serca charakteryzuje się bólem gniotącym, który jest tuż za mostkiem. Ból ten promieniuje do lewego ramienia lub żuchwy. Osobie, która ma zawał towarzyszy bladość, osłabienie, potliwość, duszności i charczący oddech.
Przy zapaleniu serca często występuje gorączka, do tego zmęczenie i problemy z oddychaniem.
Choroba niedokrwienna serca objawia się bólem zamostkowym serca, który promieniuje do rąk i żuchwy, który narasta przy zmianie temperatury lub silnym wysiłku fizycznym, gdy wymagane jest większe zapotrzebowanie na tlen.
Przy wysiłku fizycznym może wystąpić także dławica piersiowa. Charakteryzuje się ona napadowymi bólami w okolicy serca.
Jednak nie wszystkie bóle klatki piersiowej dotyczą tak poważnych chorób serca. Serce leży tuż za mostkiem, więc ból zamostkowy zwiększa prawdopodobieństwo chorób z sercem. Bóle w klatce piersiowej sugerować mogą inne choroby. Tam rozchodzą się nerwy i mięśnie, to w klatce piersiowej chronione są płuca, przełyk, opłucna czy tchawica.
Dlatego bóle w klatce piersiowej warto również zweryfikować pod kątem innych chorób.
Kłucie w klatce piersiowej może być powodowane nawet przez tak drobną rzecz, jak przeziębienie. Ból wzmaga się przy gorączce i kaszlu. Gdy kaszel jest długotrwały i silny, może powodować uszkodzenia drobnych włókien nerwowych. Aby ból tego rodzaju ustąpił należy się dobrze wykurować, wygrzać, często popijać ciepłe napoje i przyjmować syrop na kaszel. Jeśli mimo wszystko ból w klatce piersiowej nie przejdzie, może to sugerować inną przyczynę.
Bóle w klatce piersiowej spowodowane dużym wysiłkiem, w szczególności po długiej przerwie to tak zwane mięśniobóle. Wynikają one z nagłego przeciążenia mięśnie u osób, które forsują swój organizm po długiej przerwie bez uprawiania sportu. Takie bóle nie są w żaden sposób groźne, ale nagromadzony w mięśniach kwas mlekowy może dać się we znaki. Rozwiązaniem jest dać odpocząć mięśniom i wziąć na przykład ciepłą kąpiel.
Kolejną przyczyną bóli w okolicach serca są mikro uszkodzenia nerwów, znajdujących się w przestrzeniach międzyżebrowych. Dochodzi do nich przez przeciążenia ćwiczeniami lub stanów zapalnych. W takich wypadkach najlepiej dokonać prześwietlenia piersiowego odcinka kręgosłupa.
Same bóle serca dodatkowo mogą być spowodowane przepukliną rozworu przełykowego. Wtedy ból jest kłująco-piekący. Zgaga objawia się bólem za mostkiem, w szczególności ten ból nasila się przy pochylaniu lub w pozycji leżącej na wznak. Z jedzeniem związany jest również ból serca powodowany przez naciskanie przepony na serce. Ma to miejsce przy przejadaniu się, ponieważ przepona chcą się rozkurczyć nie ma już to na to miejsca i naciska na serce.
Przeżywając gwałtowne emocje również można doświadczyć objawów tak zwanego wdowiego serca. Rozwód, śmierć ukochanej osoby zerwanie mogą wywołać tak silny wstrząs emocjonalny, że serce przestaje się kurczyć i zaczyna przypominać to zawał. Najbardziej narażone na bóle serca są osoby wrażliwe, które wszystko odbierają bardzo emocjonalnie. Mogą one zapaść na nerwicę serca. Odczuwana jest jako częste i szybkie bicie serca, ból kłujący za mostkiem na niewielkiej przestrzeni i lęki, uczucie ścisku w gardle.
Jak wiec widać, jest wiele przyczyn bólu. Ważne, aby zweryfikować, gdzie boli serce i czy na pewno jest to serce.