objawy stanu przedzawałowego

Choroby serca to jedne z najniebezpieczniejszych schorzeń jakie mogą nas dotknąć. Od serca bezpośrednio zależy funkcjonowanie reszty organów, bowiem to serce pompuje niezbędną do ich prawidłowej pracy, krew. Co powinniśmy wiedzieć o chorobach serca? Jak je rozpoznać? Jakie sygnały możemy uznać za niepokojące? Problemy z sercem to już niemalże choroba cywilizacyjna. Stres w każdej sferze życia, problemy w pracy, czy w życiu osobistym, czy nawet ciągła pogoń za karierą i pieniędzmi – nie przyczynia się do bycia zdrowszym, a wręcz przeciwnie.

Niedokrwienie mięśnia sercowego, nazywane powszechnie stanem przedzawałowym – to problem, z którym boryka się duża część naszej populacji, w różnym wieku. Czym więc jest stan niedokrwienia mięśnia serca?

Jakie są objawy stanu przedzawałowego?

Jest to oczywiście stan, w którym zbyt mała ilość krwi jest dostarczana do serca, co powoduje problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem. W grupie ryzyka znajdują się między innymi osoby otyłe, co wynika z odkładania się cholesterolu. Oprócz nich, szczególną ostrożność, jeśli chodzi o serce – powinny zachować osoby z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy nałogowi palacze.

wykres

Stan przedzawałowy to bardzo poważna sprawa, której w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, a pierwsze niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, kardiologiem. Niedokrwienie mięśnia sercowego zwiastuje zmiany w jego komórkach, które bez odpowiedniej reakcji – obumierają, co jest już niemal prostą drogą do zawału. Niekiedy ciężko odróżnić, czy mamy do czynienia jeszcze ze stanem przedzawałowym, czy już doszło do zawału mięśnia sercowego. Kiedy pojawiają się objawy? Najczęściej podczas aktywności fizycznej, gdzie piekący, ściskający ból na środku klatki piersiowej, czy też po jej lewej stronie – nie daje nam normalnie funkcjonować.

Nie jest to oczywiście jedyny wyznacznik, bo objawy stanu przedzawałowego mogą się pojawić nawet w czasie spoczynku. Ból jest silny, często towarzyszą mu duszności, trwa on około pół godziny – może oznaczać zaostrzenie się choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, albo postępujący już zawał, dlatego w takiej chwili powinniśmy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Innymi objawami mogą być także nudności, zmęczenie, czy nawet wzmożona potliwość ciała. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku kobiet, gdzie stan przedzawałowy może się objawiać zupełnie inaczej. Towarzyszący mu pospolity ból brzucha, wymioty – może być mylony z innymi, zazwyczaj niegroźnymi problemami.

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od płci – jeśli czujemy silny, piekący ból w klatce piersiowej – nie należy zwlekać i trzeba pilnie wezwać pomoc. Tutaj liczy się każda sekunda, chodzi przecież o nasze życie. Co jeszcze warto wiedzieć? Przede wszystkim – jeśli jesteśmy osobami młodymi, uprawiającymi regularnie aktywność fizyczną, a także przy zdrowym trybie życia – teoretycznie stan przedzawałowy, ani też zawał serca nam nie grozi. Bywają jednak odstępstwa od normy, które jedynie potwierdzają regułę. Jest to bez wątpienia odstępstwo od normy dla ludzi w pewnej grupie wiekowej, aczkolwiek medycyna oczywiście nie wyklucza takich przypadków. Znaczenie może tutaj mieć nadczynność tarczycy lub zaburzenie gospodarki lipidowej w danym organizmie.

stan przedzawałowy

Stąd też – jakichkolwiek objawów, bez względu na płeć, czy wiek – nie powinno się lekceważyć. Czasami sekundy decydują o naszym życiu. Tryb życia współczesnego człowieka zbyt zdrowy nie jest, co tylko sprzyja rozwojowi tego typu schorzeń. Coraz częściej słyszy się, że na choroby, które jeszcze nie tak dawno były „zarezerwowane” dla osób dużo starszych – dotykają już dwudziestolatków.

Oczywiście wpływ na taki stan rzeczy ma siedzący tryb życia, otyłość, czy sporadyczna aktywność fizyczna lub całkowity jej brak. Te niepokojące zjawiska powinny dawać do myślenia każdemu, kto twierdzi, że jego przecież taki problem nie dotyczy. Nigdy nie wiemy co może nas w życiu spotkać, ani nawet co kryje się w czeluściach naszego organizmu, dlatego tak ważna jest profilaktyka i uświadamianie społeczeństwa, jeśli chodzi o tego typu zagrożenia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzy miód tuczy
Następny artykułGdzie boli serce
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/onkoline.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here