Hipertermia w leczeniu onkologicznym

0
1852

Hipertermia w leczeniu onkologicznym stosowana jest od niedawna. Rozwija się dynamicznie i ma coraz szersze zastosowanie. Zalecana jako metoda leczenia skojarzonego, łączona jest często z chemioterapią, radioterapią czy immunoterapią. Celem tego połączenia jest zwiększenie skuteczności leczenia.

Na czym polega ta metoda?

Metoda ta aktywuje układ odpornościowy pacjenta i niszczy komórki nowotworowe w organizmie dzięki użyciu wysokiej temperatury bezpośrednio na tkanki nowotworowe. Zastosowana temperatura mieści się w rzędzie 38-44 °C. Komórki nowotworowe zostają w ten sposób uszkodzone, a nawet udaje się je całkowicie zniszczyć. Podniesienie temperatury guza prowadzi do niedoboru tlenu, przed co w efekcie komórki rakowe obumierają. W związku z zaburzeniami termoregulacji komórek nowotworowych wykazują one większą wrażliwość na podwyższoną temperaturę niż komórki normalne, co doprowadza do szybszego nagromadzenia energii cieplnej w guzie. Dzięki tej metodzie możliwe jest zatrzymanie procesu chorobowego, a także cofnięcie choroby nowotworowej. Istotnym w tej metodzie jest fakt, iż nie powoduje uszkodzenia zdrowych tkanek.

Stosowanie hipertermii

Hipertermię jako metodę wspomagającą stosuje się praktycznie we wszystkich rodzajach nowotworów; nie ma znaczenia wiek pacjenta czy stopień zaawansowania choroby. Wyjątek stanowią nowotwory krwi. W tych schorzeniach hipertermii nie stosuje się. Hipertermia jest przede wszystkim wykorzystywana przez onkologów w przypadkach dużego zaawansowania lub rozsiewu procesu nowotworowego, w przypadkach guzów zaawansowanych, przy przerzutach i nawrotach, a zwłaszcza w przypadkach niepowodzenia leczenia konwencjonalnego. Przykładowo uzasadnione jest stosowanie hipertermii w późniejszym etapie choroby u pacjentów z przerzutami do wątroby, w przebiegu raka jelita grubego, raka trzustki, raka płuc czy raka piersi. Decyzję o włączeniu hipertermii do procesu leczenia podejmuje się indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Decyzję podejmuje lekarz.

Jak wygląda zabieg?

Jeden zabieg hipertermii trwa maksymalnie 60 minut. Zabiegi mogą być przeprowadzone raz lub dwa razy w tygodniu przez cały okres leczenia chemicznego lub radioterapii. W przypadku pacjentów poddawanych radioterapii, zabiegi hipertermii mogą odbywać się zarówno przed, jak i po, napromieniowaniu. Pacjenta przed zabiegiem hipertermii konsultuje lekarz – specjalista onkolog . Pierwszy zabieg jest przeprowadzany pod nadzorem lekarza onkologa- radioterapeuty a kolejne wykwalifikowanej pielęgniarki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here