który tydzień ciąży

Ciąża to dla kobiety czas bardzo radosny, ale także wymagający i przygotowujący do zupełnie nowej roli życiowej. Przez wszystkie miesiące jej trwania, może wyczerpywać psychicznie i porządnie męczyć fizycznie, dlatego tak ważne jest w tym czasie, aby przyszła mama dbała o siebie szczególnie. Codzienne wykonywanie naprawdę niewielkich czynności może pomóc ciężarnej w osiągnięciu większego, niż dotychczas, komfortu, ponieważ ciąża rzeczywiście powinna być czasem pełnym szczęścia i nadziei.

W jaki sposób przyszła mama może zapewnić sobie odrobinę niezbędnego luksusu, czekając na przyjście na świat swojego upragnionego dziecka? Sposobów jest kilka, i choć z pozoru są czymś oczywistym, to jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak są ważne i jak bardzo mogą odmienić codzienność kobiety w ciąży. Jedną z rzeczy, o które należałoby zadbać w pierwszej kolejności, bez względu na to, który tydzień ciąży mija aktualnie, to wygodne ubrania dla ciężarnych.

kalendarz

Nie ma, co prawda, konieczności wymieniania całej garderoby i kupowania wszystkich ciuchów od a do z, ale kilka luźnych, wygodnych bluzek czy par spodni, może sprawić, że przyszła mama poczuje zupełnie inny poziom komfortu, niż dotychczas. Dzięki ładnym, ale przede wszystkim wygodnym ubraniom, kobieta nosząca pod sercem dziecko, może znowu poczuć się piękna i atrakcyjna. Warto zainteresować się głównie dobrej jakości legginsami, w których poruszanie się dla ciężarnej będzie łatwością, a także zwiewnymi i lekkimi sukienkami, które nie będą w żaden sposób krępować jej ruchów.

Innym sposobem na ułatwienie kobiecie trudnych miesięcy ciąży, jest zadbanie o to, by nie męczyły jej częste skurcze nóg (a jest to powszechny problem wśród ciężarnych). Jak można sprawić, by te nie nawiedzały oczekującej na potomka zbyt często? Warto, by jadła ona dużo owoców, głównie jednak bananów, które są pełne potasu. Ten skutecznie pomaga w walce ze skurczami. Jeśli banany nie są ulubioną przekąską przyszłej mamy, to duże ilości potasu znajdują się także w ziemniakach czy jogurcie.

Warto więc, by produkty te znalazły się w diecie ciężarnej. Po pokonaniu problemu skurczów, warto zadbać o zdrowy sen ciężarnej. Powinna ona spać – a więc de facto odpoczywać – tak długo, jak to tylko możliwe. W jej łonie rozwija się nowe życie, dlatego powinna być zawsze wypoczęta i zrelaksowana. Jeżeli sen w nocy jest niespokojny, lub z różnych przyczyn wręcz niemożliwy, to wskazane jest, by ciężarna ucinała sobie jakościowe drzemki w ciągu dnia. Znaną powszechnie prawdą jest fakt, że po narodzinach dziecka mama nie zazna zbyt wiele snu, dlatego teraz powinna wykorzystywać nań maksymalną ilość czasu.

Niech poduszka dla oczekującej mamy będzie wygodna, aby jej sen nie był niepotrzebnie zakłócany. Każdy ma chyba świadomość, że kobiety w ciąży są pełne buzujących w nich emocji, dlatego oprócz kojącego snu, ciężarna powinna mieć możliwość dania ujścia swoim emocjom. Zmiany hormonalne fundują ciężarnym huśtawki nastrojów, a to wszystko powoduje, że kobieta będąca w ciąży żyje w stresie i często nie może sobie poradzić z tymi wszystkimi gwałtownymi emocjami, które nią targają.

kobieta w ciąży

Najlepiej byłoby, gdyby mogła liczyć na wsparcie przyjaciółki, siostry, lub osoby będącej blisko, z którą będzie mogła szczerze porozmawiać i zwierzyć się ze wszystkich swoich lęków i obaw związanych z ciążą, lecz nie tylko. Około dwudziestu procent kobiet, które w ciągu kilku miesięcy mają zostać mamami, przeżywają pewnego rodzaju kryzys psychiczny, dlatego tak ważne jest wsparcie i pomoc otoczenia w tym wyjątkowym, ale i trudnym dla niej czasie.

Konieczne może też okazać się udanie do lekarza i rozmowa z nim o wszystkim, co niepokoi ciężarną. Nie wolno też zapominać, że w ciąży kobieta je za dwoje: za siebie i za swoje, nienarodzone jeszcze, dziecko. Oznacza to, że musi jeść nieco więcej, niż przedtem, ale też nie jest przyzwoleniem na to, by się przejadała! Porcje jedzenia powinny być większe, niż wcześniej, jednak nie powinny przekraczać 300-500 dodatkowych kalorii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here