przyszła mama

Czy wiecie wszystko o ciąży? Czy aby na pewno nic Was nie zaskoczy? Koniecznie przeczytajcie ten artykuł zwłaszcza, jeśli staracie się o dziecko albo właśnie dowiedzieliście się że będziecie przyszłymi rodzicami.

Ciąża jest bardzo burzliwym dla przyszłej matki okresem w jej życiu. Następuje wiele nagłych zmian w jej organizmie, o których dotychczas mogła nie mieć nawet pojęcia. Nie wszystkie starania się o potomstwo kończą się od razu ciążą, jest wiele sytuacji które na to wpływa, a które mogą wcale być niezależne od partnerów. Istnieją pary, które mimo pełnej płodności przez długi czas po prostu nie są w stanie zakończyć sukcesem staranie się o potomstwo. Jeśli natomiast już się uda i pod sercem matki rozpocznie formować się nowe życie, wówczas pierwsze tygodnie dla rozwoju nowego życia są bardzo ważne.

Ciąża składa się z trzech trymestrów, po 13 tygodni każdy – co daje po 3 miesiące na jeden trymestr. W pierwszym, najważniejszym trymestrze następuje formowanie najważniejszych organów małego człowieka. W początkowej fazie następuje szybki podział komórek które szukają odpowiedniego zagnieżdżenia w ściance macicy. Zagnieżdżony protoplasta człowieka w ściance macicy nazywany jest blastocystą. W kolejnych dniach następuje jeszcze szybszy podział komórkowy, wykształcają się zalążki oczu, powoli kształtują się również mózg i serce, które zacznie bić z bardzo dużą częstotliwością w 6 tygodniu ciąży.

Następnie pojawia się samo łożysko, tworzą się zalążki kończyn czy formułują się płuca. Szósty tydzień ciąży to już bijące serduszko czy zalążki trzustki oraz wątroby. W siódmym tygodniu ciąży u dziecka formułuje się wyrostek robaczkowy, a jego wielkość oscyluje wokół 1 centymetra. Serce bije bardzo szybko – do 150 uderzeń na minutę. Nerki zaczynają produkować mocz. W tym okresie głowa przyszłego noworodka może osiągać połowę jego całkowitej długości. Z kolejnymi dniami serce zaczyna bić coraz szybciej, a na języku dziecka wytwarzają się kubki smakowe.

Coraz liczniejsze również zaczynają być połączenia neuronowe – ich tempo przyrostu może osiągać nawet 15 milionów na godzinę! Koniec pierwszego trymestru to już bardzo aktywny młody człowiek! Dziecko kopie nóżkami, porusza rączkami, ziewa i otwiera oczy. W tym też czasie mama zaczyna mieć coraz bardziej widoczną krągliznę brzuszka. Pierwszy trymestr jest również czasem bardzo zróżnicowanym dla samej ciężarnej. Nagłe zmiany nastroju, ciągła senność, rozdrażnienie czy mdłości oraz wymioty to objawy jak najbardziej normalne. Po ciężkim i burzliwym pod każdym względem pierwszym trymestrze nadchodzi drugi, najprawdopodobniej najmilej wspominany okres ciąży przez wszystkie kobiety.

W drugim trymestrze który zaczyna się już w 14 tygodniu dziecko może mieć już nawet 9 cm długości, kształtują się zalążki brwi i owłosienia. Dziecko cały czas rośnie, miewa też sny, a mama może już usłyszeć bicie drugiego serduszka. W dwudziestym tygodniu ciąży maluszek już ma rozwinięty dobrze słuch. W tym czasie przyszła mamy często zaczynają czytać bajki swoim jeszcze nienarodzonym dzieciom. Koniec drugiego trymestru przypada na 27 tydzień. Dziecko w tym czasie ma już ponad 35 cm długości i może ważyć nawet ponad 900 gram. W tym czasie mama ma trochę spokoju, promienieje i dobrze się czuje. Przed nią jednak najcięższe zadanie, czyli wydanie na świat potomka.

mama czyta książkę

Głowa dziecka staje się coraz bardziej proporcjonalna, a maluszek często ssie swój palec. Potrafi już również w pełni wyczuwać zapach swojej matki. Trzydziesty tydzień – w tym czasie już wiadomo jaki maluszek będzie po porodzie. Jeśli jest w łonie matki żywiołowy – taki też będzie po rozwiązaniu. Twardnieją ciągle kości całego ciała z wyjątkiem tych w głowie dziecka – muszą być na tyle elastyczne by móc bez oporu przecisnąć się przez pochwę podczas porodu.

W 36 tygodniu dojrzewają do pełni płuca i kończy się kształtowanie układu oddechowego. Dziecko kieruje się ku wyjściu – od teraz może się pojawić na świecie w dowolnym momencie. 40 tydzień – to właśnie teraz maluch pojawia się na świecie. Poród siłami natury może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Czasami z racji medycznych wykonywane są cesarskie cięcia by wydostać dziecko z łona matki. Nowo narodzony człowiek ma około 50 cm długości i waży w granicach 3,5 kg.

Mimo wielu zmian w ciele matki ciąża jest pięknym okresem. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie mamy muszą stosować odpowiednią dietę oraz regularnie odwiedzać poradnie ginekologiczne. Jeśli będą trzymać się zaleceń, w przyszłości będą cieszyć się piastując na rękach swoje dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here