Serce to jedno z najważniejszych elementów i narządów ludzkiego ciała. Dzięki temu mięśniowi możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie, rozprowadzanie tlenu po organizmie, jak również przekazywanie najważniejszy substancji organizmu. Jak i z czego zbudowany jest ludzki mięsień sercowy? Jakie pełni funkcje i rolę? Jakie mogą występować zaburzenia związane z nieprawidłowym działaniem serca?
Jak dbać o serce?
Serce to centralny mechanizm układu krążeniowo oddechowego. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej, występującej tylko w tym danym narządzie. Sama tkanka otoczona jest tzw. osierdziem, które stanowi swoistą ochronę mięśnia. Serce to narząd samo kurczliwy, a jego bicie niezależne jest od woli człowieka.
Ludzkie serce posiada odpowiednią dla tego gatunku budowę. W skład mięśnia sercowego wchodzą:
– prawy przedsionek,
– lewy przedsionek,
– prawa komora,
– lewa komora,
Ponadto od serca odchodzą tętnice wyprowadzające i żyły wprowadzające krew. Główną tętnicą jest aorta, której zadaniem jest doprowadzanie utlenowanej krwi do każdej komórki ciała.
Serce pracuje w określonym cyklu za którego początek, powszechnie uznaje się pauzę. Kolejne etapy to skurcz mięśnia sercowego, a dokładnie przedsionków, zamknięcie zastawek, skurcz komór, rozkurcz komór.
Skurcze serca posiadają umiarkowana silę i stosunkowo niewielką długość. Dzięki nim możliwe jest przetaczanie natlenowanej krwi do organizmu i przyjmowanie krwi ubogiej w tlen. Cały proces odbywa się w dwóch obiegach, dzięki, którym możliwe jest przejście krwi przez narządy oddechowe, gdzie dostarczana jest odpowiednia ilość tlenu.
Mięsień sercowy do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiednich warunków. Aby funkcjonowanie narządu było prawidłowe, należy szczególnie dbać o pewne czynniki i aspekty związane z trybem życia i codziennym funkcjonowaniem.
Nieprawidłowe postępowanie, jak również różnego rodzaju wady genetyczne i nabyte mogą spowodować choroby i zaburzenia serca. Do najczęściej spotykanych chorób można zaliczyć:
– arytmia,
– miażdżyca,
– infekcje wsierdzia i osierdzia,
– choroba wieńcowa,
– zawał,
– niewydolność sercowa,
– wady zastawkowe,
– itp.
Wiele z tych schorzeń zależnych jest od samego człowieka i jego funkcjonowania w świecie. Do najczęściej widocznych przyczyn powstawania tego rodzaju zaburzeń można zaliczyć:
– otyłość,
– nadwaga,
– zła dieta,
– podwyższone ciśnienie krwi,
– cukrzyca,
– brak aktywności ruchowej,
– zła dieta,
– stres, niewyspanie,
– nadużywanie używek – papierowy, alkohol, narkotyki,
– wysoki poziom cholesterolu,
– itp.
Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby serca? Jakie widoczne symptomy powinien skontrolować u specjalisty każdy człowiek?
Mięsień sercowy, to narząd, który możne dawać widoczne i odczuwalne objawy złej pracy i dysfunkcji. Podczas rozwijania się poszczególnych chorób człowiek może odczuwać: duszności, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, omdlenia, nadmierną, nagłą potliwość, obrzęki okolicy kostek czy dolnych kończyn, itp.
Pojawienie się i wystąpienie któregokolwiek z symptomów należy sprawdzić udając się do lekarza specjalisty i wykonując odpowiednie badania takie jak: USG serca – badanie echokardiograficzne, EKG, scyntygrafię, itp.
Osoby borykające się z zaburzeniami serca powinny pozostać pod stałą opieką lekarza kardiologa. Większość przypadków zaplenia czy dysfunkcji mięśnia sercowego leczonych jest za pomocą leków i środków farmakologicznych. W szczególnych przypadka wymagana jest interwencja w postaci zabiegu lub operacji serca.
Do działań leczniczych zalicza się przede wszystkim:
– kardiowersja – pozwala zachować prawidłowy rytm bicia serca,
– ablacja RF – zabieg wykonywany u pacjentów, u których występuje migotanie przedsionków czy częstoskurcz,
– wszczepienie zastawki aortalnej,
– przeszczep zastawek dwudzielnej lub trójdzielnej,
– rozrusznik serca,
– rotablacja,
– wszczepienie kardiowertera,
– angioplastyka,
– balonikowanie,
– operacyjne leczenie miażdżycy,
– i inne.
Wszelkie działania pozwalają prawidłowo funkcjonować sercu, jak również innym narządom ludzkiego układu.